V rámci projektu ŘEMESLO ŽIJE! se představil další výukový polygon
Další nově otevřený výukový polygon - tentokrát pro obor kuchař – číšník v rámci projektu ŘEMESLO ŽIJE! byl v úterý 18. října 2011 představen v prostorách Hotelu Crowne Plaza. Polygon je zřízen ve spolupráci Hotelu Crowne Plaza Prague, partnera Střední školy hotelnictví a gastronomie s. r. o.
- 3 minuty čtení
Projekt podporuje učňovské školy i v soukromé společnosti, které propojením výuky s praxí významně přispívají ke kvalitě vzdělávání. Hlavním přínosem tohoto polygonu je možnost přímé účasti profesionálů ve výuce, v tomto případě kuchařů a číšníků, prostřednictvím moderní techniky a nové metodiky. „Mistři kuchaři“ se tak pomocí kamerového systému octnou v roli operatérů, jejichž výkon sledují učni z galerie.
„Jsme rádi, že se nedělá rozdíl mezi soukromým a veřejným školstvím, vždyť jde především o kvalitu výuky,“ řekl Zdeněk Kovář, ředitel Úřadu hospodářské komory hlavního města Prahy při prezentaci výukového polygonu.
Na polygonu firmy AUSTRIA Hotels Betriebs CZ s.r.o. pro obor kuchař – číšník žáci získají znalosti ze všech postupů přípravy pokrmů a obsluhy hostů při různých příležitostech. Díky probíhajícím seminářům, které simulují prostředí zahraničního podniku, se žáci zdokonalí nejen v dané odbornosti, ale především v jazykové vybavenosti. Při výcviku v polygonu je využíváno i moderních IT prostředků. Výuka v polygonu je umožněna za stejných podmínek i žákům ostatních škol vyučující gastronomické obory.
Výukové polygony přinášejí do výuky učebních oborů nové technologie nebo nové materiály anebo novou metodiku. Výukové polygony jsou budovány společně školou a podnikem a tak umožňují výuku v reálném prostředí výrobní nebo obchodní organizace při zachovávání všech výukových funkcí. Jsou novým typem vzdělávacího zařízení, ale současně využívají dobrých zkušeností z dříve existujících tzv. učňovských linek.
Pro výukové polygony jsou stanovena tato specifická kritéria:
- Inovativnost - musí přinášet do výuky daného oboru nové technologie nebo materiály, případně nové metodické prvky, které by střední škola jiným způsobem jen obtížně získávala.
- Autentičnost - musí umožňovat výuku ucelené části vzdělávacího programu střední školy a současně tvořit ucelený technologický proces s transparentními vstupy a výstupy.
- Reálnost - musí být součástí technologického procesu v reálném prostředí, aby žáci byli vystaveni časovým, kvantitativním, kvalitativním a dalším normám a obdobným požadavkům nebo přímému kontaktu s klienty a/nebo tyto podmínky musí výukový polygon reálně simulovat.
- Relativní samostatnost - musí být oddělitelnou součástí technologického procesu v rámci širšího celku tak, aby umožňoval pozastavení, přerušení, opakování nebo mimořádně i ukončení procesu v případě aktuální potřeby při sledování výchovně-vzdělávacích cílů.
- Dostupnost - musí být bezpodmínečně přístupný i ostatním středním školám, vyučujícím stejný nebo podobné obory.
- Kompatibilita s projektem - musí podporovat obory vzdělání s výučním listem, zařazené do příslušného projektu OPPA a musí splnit všechny administrativní a formální požadavky související s řízením tohoto projektu.
Projekt ŘEMESLO ŽIJE! se zaměřuje na zkvalitnění výuky v oborech vzdělání s výučním listem prostřednictvím rozšíření spolupráce mezi podniky a střední školou tak, aby podniky jako budoucí zaměstnavatelé měly možnost ovlivnit obsah, metodiku i hodnocení výsledků výchovně-vzdělávacího procesu. Projekt byl zahájen v listopadu 2010 a bude probíhat do dubna 2013. Na jeho realizaci bylo z prostředků OPPA vyčleněno 23 560 000 Kč. Projekt se člení na dvanáct dílčích klíčových aktivit.