Václav Novotný: Prahu dostaneme na špičku světové kongresové turistiky

e15.cz | 6.11.2013 | Rubrika: Reality a stavebnictví | Strana: 0 | Téma: Volené orgány - Rada - Václav Novotný


Praha si chce sáhnout na špičku světové kongresové turistiky. S modernizovaným Kongresovým centrem Praha má ambice do několika let vstoupit do první pětice měst s nejvyšším počtem uspořádaných kongresů. Pro pořadatele akcí přichystala podle náměstka primátora Václava Novotného motivační „miliony“ korun. Uvedl to v rozhovoru pro server E15.cz.

E15.cz: Vláda v září rozhodla, že stát finančně vstoupí do zadluženého Kongresového centra Praha, už to máte stvrzené podpisem?

Teď na tom pracujeme, není to úplně banální. Děláme nutné operace, které tomu předcházejí. Jde například o sloučení všech akcií do jedné, protože tam bylo několik druhů akcií o různých nominálních hodnotách, snížení základního jmění z 1,4 miliardy korun na 880 milionů a vydání 88 akcií po deseti milionech korun. Základní jmění jsme snižovali proto, abychom se vypořádali se ztrátami z minulých let a dostali to do reálné roviny. Změny postupně zapisuje obchodní rejstřík. Mezitím pracujeme na akcionářské smlouvě. Smlouvu už jsme zformulovali, teď ji stát připomínkoval.

E15.cz: O jaké připomínky šlo, co chtěl stát měnit?

Nešlo o zásadní návrhy. Snažili jsme se, protože víme, že musíme  spěchat, smlouvu konstruovat tak, aby se jednání nezadrhla a byla přijatelná pro  obě strany. Když máte čas, navrhnete smlouvu, která je pro vás výhodná, a pak se o tom dohadujete, ale na to teď čas nebyl. Připomínky jsme zapracovali a předložili ke schválení radě a 7. listopadu by ji mělo, jak věřím, schválit i zastupitelstvo. Po schválení zastupitelstvem bude  smlouva připravena k podpisu oběma stranami, teprve pak se uskuteční finanční transakce. S vládou se nám jednalo dobře, leč přetržitě, když jsme se dohodli s jednou vládou, tak padla, když jsme se dohodli s druhou vládou, tak se stala vládou  v demisi a bylo nutné si znovu prověřit, zda za této situace lze dohodnuté řešení realizovat.

Vláda rozhodla, že dvě miliardy korun pro Kongresové centrum půjdou prioritně z letošních prostředků, a to technicky pro stát znamená do konce listopadu. Město do Kongresového centra investuje 800 milionů korun a částka bude rozložená  až na čtyři roky.

E15.cz: A počítá pražský rozpočet na příští rok s 200 miliony korun pro Kongresové centrum?

Počítá. Když všechno vyjde, jak má, začneme příští rok projektovat. Za stagnací rozvoje Kongresového centra stojí čtyři neuralgická místa. Například celá energetika. Vznikla za komunistů a v současnosti je zastaralá. Centrum má strašnou a nákladnou energetickou konzumaci. Energetická náročnost úzce souvisí s tím, že budova je orientována na sever a má jednoduché prosklení. Další problém je zaostalost v oblasti IT i audiovizuálních technologií, kde se v podstatě v posledních deseti letech zastavil rozvoj. Naším úkolem bude také vytvořit ze stávajícího uspořádání logicky propojené prostory k vystavování. S tím jsou současné kongresy téměř vždy spojené.

E15.cz: Plánujete Kongresové centrum kvůli energetickým úsporám kompletně přesklít?

Je ale nesporné, že dojde k zásahům do severní fasády objektu. Namodelovali jsme si šest různých variant vývoje, jak postupovat s Kongresovým centrem dál. Padla například varianta rozprodat přebytečný majetek, nechat budovu zemřít a postavit centrum na jiném místě. Současná verze z toho vyšla jako jediná reálná. Důležitá bude i akustika sálu. Chceme, aby byl objekt víceúčelový.

E15.cz: Kolik velkých kongresů přitáhne ročně pražské Kongresové centrum?

Přibližně deset. Praha se řadí v pořádání kongresů na 14. místo. Naše ambice je dostat se do první desítky, spíše na páté místo. Velké kongresy jsou nejbonitnější, ale není jich nekonečně mnoho. Po světě je tak 300 organizací, které pořádají pravidelně kongresy s více než 1500 lidmi. Vytvořili jsme program, abychom motivovali jejich pořadatele, a udělali jsme systém grantů. Pokud někdo v Praze uspořádá kongres s více než 1500 účastníky, více než polovina lidí bude ze zahraničí a přenocuje v Praze alespoň dvě noci, tak potom na jednoho takového účastníka přispěje Praha 250 korun. Nejvíce však milion korun na jeden kongres. Rada granty vyhlásila na rok 2014.

E15.cz: Myslíte, že granty pomohou dostat Prahu na páté místo? Jak dlouho to podle vás bude trvat?

Myslím si, že je to do pěti let reálné. Grantová podpora by měla nabízet Prahu snáz a díky plánované modernizaci centra můžeme nabízet lepší služby. Spolupracujeme na tom i s Prague Convention Bureau, což je asociace sdružující významnou část podnikatelů, kteří působí v oblasti kongresové turistiky. Kongresy mají svůj řád, stejně jako olympijské hry. Když se jeden rok uskuteční kongres například v Americe, druhý rok hledají pořadatelé jiné místo. Udělali jsme si v tom pořádek a víme, kde má smysl nabídku předkládat.

Granty se vyplatí

E15.cz: Vyplatí se Praze grantová podpora kongresů? Můžete vyčíslit, kolik metropole z jednoho kongresu získá, a to i díky útratám kongresových turistů?

Z pohledu  zprostředkované návratnosti se to vyplatí. Na grantový systém dáváme 10 milionů korun a máme ambice získat deset velkých kongresů. Nechali jsme si propočítat, že kongresy za rok dělají České republice daňový výnos 460 milionů korun, z čehož kongresy nad 1500 lidí asi 250 milionů korun ročně. A Praha je pak předmětem přerozdělení daní. Na kongres se nabalí ubytování, jídlo, vstupy, doprava nebo květinová výzdoba. A to vše ze sebe přinejmenším generuje daň z přidané hodnoty, ale také třeba právě poplatky z ubytování. Kongresovému centru jdou bezprostředně příjmy za nájemné a služby.

E15.cz: Pokryje deset velkých kongresů roční náklady centra?

Nedějí se tam jen velké kongresy, jde o další desítky menších akcí měsíčně. Loni bylo Kongresové centrum v plusu 60 milionů korun, o rok dříve v minusu 90 milionů korun. Loni jsme dramaticky obměnili vedení centra. Šlo o téměř všechny členy představenstva i dozorčí rady.

E15.cz: Neobáváte se, že kongresovou turistiku potká stejný osud jako veletrhy?

Krize, která začala před čtyřmi lety, je na ústupu a vidíme oživení. Na rozdíl od veletrhů, které se zřejmě už neoživí nikdy do předkrizového rozsahu

E15.cz: Praha by měla od roku 2014 začít provozovat areál Výstaviště Praha v Holešovicích. Už máte představu, jak budete lákat pořadatele veletrhů?

Využijeme na to jednu z našich akciových společností. Původně jsme si mysleli, že bychom Výstaviště připojili buď ke Kongresovému centru, nebo k Obecnímu domu, ale potom jsme si to rozmysleli, protože jsme si uvědomili, že by tam byla pravděpodobnost jisté kanibalizace matkou. Mohlo by to být na úkor Výstaviště, takže k tomu chceme využít městskou společnost Rozvojové projekty a samozřejmě ji k tomu personálně vybavíme. Je to, zdá se, nejjednodušší způsob, jak věc řešit. .

E15.cz: Už máte představu, jaké nájemné budou Rozvojové projekty za Výstaviště Praze platit?

Areál je teď ve špatném stavu, a zprvu bude muset být provozován ve stavu , v jakém je, a v souvislosti s tím, jak se bude postupně opravovat, se k tomu bude adekvátně zvedat i nájemné. Začne někde zhruba na dvaceti milionech korun a bude narůstat zhruba k šedesáti milionům korun. Veletrhy ale budou pouze jednou z činností Výstaviště, a nikoli dominantní. Je to obor, jenž prodělal krutou krizi, z které se sotva kdy ozdraví do původních rozměrů. Všechna velká výstaviště mají potíže, proto si myslíme, že Průmyslový palác nemůže být monotematicky užívaný pouze k veletrhům a že využití musí být i pro společenské akce a koncerty.

 

6. listopadu 2013
6. listopadu 2013