VÁCLAV NOVOTNÝ Z VĚŽÍ BUDOU MUZEA

Metro | Rubrika: Rozhovor | Strana: 8 | Autor: MAGDA HETTNEROVÁ | Téma: Václav Novotný

Metro rozhovor

O památky se má starat muzeum, které je k tomu určené Pražská informační služba má lákat do Prahy turisty Pomůžou jí k tomu peníze určené na cestovní ruch Změny se chystají i v grantech

Výbor pro kulturu schválil před několika dny záměr, který umožňuje, aby pražské věže přešly ze správy Pražské informační služby pod správu Muzea hlavního města Prahy.

* Proč?

Pražská informační služba je zařízení stejné jako to, čemu se v zahraničí říká tourist board. To znamená organizace, jejímž hlavním smyslem je prezentovat město turistům jako potenciální turistický cíl. Smyslem muzea je zase vytvářet sbírky, sestavovat z nich smysluplné celky a ty prezentovat. No a místem, kde se mohou prezentovat, jsou právě ty památky.

* Takže?

Takže když budou památky pod správou muzea, nebudou vyvolávat takové otázky, jako když jsou pod správou PIS. Jestli tam jsou oprávněně, jestli je nemáme pronajmout a podobně. Zkrátka, pokud si řekneme, že chceme, aby se každá z těchto institucí zabývala tím, čím má, pak je jen logické, když budou věže pod správou muzea.

* Pražská informační služba tím ale přijde o značný zdroj peněz.

Ano. Když se to takhle vezme a přesadí, tak PIS přijde o značný zdroj peněz, který je momentálně asi 55 milionů korun ročně. Tyto peníze se však zároveň stanou významným finančním zdrojem pro muzeum, které může mít tím pádem nižší dotace.

* A PIS vezme peníze kde?

Z rozpočtové kapitoly cestovního ruchu.

* To je co?

Jedna z mála „a priori“ daných kapitol městského rozpočtu. V podstatě se jedná o část peněz, kterou město vydělá na rekreačních poplatcích, které platí turisté za noc strávenou ve městě.

* Kolik to je?

Celkový výnos je asi 180 milionů korun ročně. Do cestovního ruchu jde pak zhruba polovina z nich.

* Co se s nimi dělalo dosud?

Pochybné prezentace města, které spočívaly v tom, že si někdo najal modelky, udělal videoklip, který sám o sobě stál deset milionů korun, pak jej umístil na nějakou absurdní televizní stanici, což stálo další miliony korun, a výsledek nebyl žádný. Financovala se z toho i takzvaná partnerství, což ve skutečnosti vypadalo tak, že když si někdo řekl, že vydá mapu města, tak dostal milion korun a vydal mapu města. Podle mého názoru to byly jen peníze vyházené oknem. Naprosto bez efektu.

* Jak by to tedy mělo fungovat?

Tyto peníze by mohly směřovat do Pražské informační služby, která má propagaci města na starosti. Tato instituce, aby mohla fungovat, jak má, musí být dostatečně finančně zabezpečená, odborně vybavená a především ve své funkci nezpochybňovaná. Když řekneme někomu jinému: „Vydejte mapu města“, je to, jako bychom říkali, že PIS není schopná vydat mapu. Neříkám, že všechny peníze, které tu byly, se bezuzdně rozkradly, ale byly bezuzdným způsobem zneužívané. Pokud chceme do města nalákat turisty, tak se musíme opřít o poznání. Musíme vědět nejen, kolik, z jakých oblastí a v jakém věku jich sem přijelo, ale i to, proč sem přijíždějí, jestli se jim tu líbilo a vrátí se, nebo jestli jsme je naopak otrávili a oni už nikdy nepřijedou. A když budeme mít tyto informace, tak z nich můžeme vygenerovat způsob, jak turisty oslovovat, aby to fungovalo.

* Jaké změny tedy čekají Pražskou informační službu?

Její zřizovací listina se bude muset rozšířit o některé body.

* Jako například?

Například, že bude pravidelně provádět výběrová statistická šetření na reprezentativním vzorku turistů a podobně.

* Kdy by k těmto změnám mohlo dojít?

Nejprve se musí dát dohromady všechny organizační, právní a finanční souvislosti. Až tohle všechno bude pohromadě, tak půjde materiál do rady a zastupitelstva.

* Kdy by to mohlo být?

Chtěl bych, aby se to projednávalo už na dubnovém zastupitelstvu.

* Kromě PIS se mluví i o financování pražské kultury. Změní se něco?

Současný systém přidělování jednoletých grantů je nastavený špatně. Instituce se o tom, jestli peníze dostanou či ne, dozvídají až někdy v lednu nebo v únoru, což je pozdě. Jednak podle toho ty akce pak vypadají a pak, jak chceme nalákat do Prahy turisty, když jim neumíme říct, co se tu bude dít?

* Co tedy s tím?

Oni to musí vědět o rok dřív. Proto bychom měli u těch akcí, které si vybereme, dát organizátorům příslib, že peníze dostanou, ale pod podmínkou, že nám budou půl roku dopředu schopni říct, jaká akce to bude, kde a za kolik. A pokud by to nesplnili, příslib by jim byl odebrán.

 

20. února 2012
20. února 2012