Ve Škodově paláci budou vystaveny školní práce o kompostování

V souvislosti s podporou kompostování a prezentací projektu Kompostování na školních zahradách bude v hlavním koridoru Škodova paláce v Jungmannově ulici zahájena výstava prací soutěžících škol z roku 2008/2009. Výstava bude probíhat od 1. 6. do 30. 6. 2010.

  • 2 minuty čtení

 

V souvislosti s podporou kompostování a prezentací projektu Kompostování na školních zahradách bude v hlavním koridoru Škodova paláce v Jungmannově ulici zahájena výstava prací soutěžících škol z roku 2008/2009. Výstava bude probíhat od 1. 6. do 30. 6. 2010.

 

V roce 2008/09 byl odborem ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy realizován projekt Kompostování na školních zahradách. „Cílem projektu bylo přiblížit dětem základní principy třídění bioodpadu a kompostování. Děti se učily, jak správně při kompostování postupovat a vytvořit si správné návyky. Tento projekt žákům také pomohl uvědomit si význam snížení množství komunálního odpadu v obcích. Tím, že je oddělen bioodpad, získá se cenná surovina, která vylepší kvalitu zeminy na záhonech a zahradě základní školy. Do projektu se zapojilo celkem 42 pražských základních škol,“ vysvětlil radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček.

Projekt byl realizován tak, že pro vybranou základní školu byl dodán 1 zahradní kompostér (vyrobený z recyklovaného a recyklovatelného plastu), byly předány potřebné materiály, odborná literatura a uspořádán seminář pro učitele základních škol.

V průběhu roku se žáci seznamovali s problematikou kompostování v předmětech jako pěstitelství, přírodopis a ekologická výchova apod. Kompostér, který byl využíván v praktické části projektu, si po skončení projektu škola mohla ponechat pro vlastní potřebu v případě, že do konce října 2009 odevzdala výstupní zprávu obsahující informace o průběhu projektu na odbor ochrany prostředí MHMP. Odevzdané výstupní zprávy byly hodnoceny odbornou komisí s následujícími výsledky :

1. místo - ZPŠ Osvoboditelů
2. místo - ZŠ genpor. Fr. Peřiny
3. místo - ZŠ Botičská

Dále komise udělila další dvě speciální ocenění:

  • cenu za houževnatost pro ZŠ gen. Janouška. Tato škola se setkala s projevy vandalismu a jejich kompostéry byly téměř zničeny. Žáci však společně kompostéry opravili a projekt dokončili.

  • cenu pro nejmladší soutěžící pro FZŠ Barrandov II. Tato škola jako jediná do soutěže zapojila žáky 2. třídy. Ti taktéž odevzdali velmi zdařilý výstup z projektu.

Vítězové soutěže získali zážitkový program ve středisku ekologické výchovy hl. m Prahy Toulcův dvůr.

„Soutěž byla hodnocena velmi kladně pedagogy i žáky. Současně s výchovným efektem pro žáky má i význam pro školy, které takto nemusí platit za likvidaci bioodpadu ze zahrad a tento odpad mají příležitost ekologicky zpracovat a následně využít. V letošním roce proto soutěž probíhá znovu a ve větším rozsahu (asi 100 škol),“ doplnil radní Vladislav Mareček.

 

 

V Praze 31. 5. 2010

 


Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

 

31. května 2010
31. května 2010