Velká povodeň přicházela od jihu

Mladá fronta Dnes - 12.2.2003
Podtitulek: V pondělí 12. srpna už všichni začínali tušit, že stoletá voda v Praze nebude legrace
Autor: VERONIKA SYROVÁ
Začalo to nevinným deštěm. Hlavní město se ale z ničivé povodně dodnes nevzpamatovalo. V pondělí před šesti měsíci začaly události nabírat rychlý spád.
Praha Zatímco ve čtvrtek a pátek se voda vylila pouze do polí na jihu Prahy, 12. srpna v pondělí už všichni začínali tušit, že situace v hlavním městě je vážná. Ukázalo se, že vltavská kaskáda při opravdu velké vodě příliš nepomůže. Nejvíce škody navíc páchala voda přitékající z Berounky. Obce ležící na jejím břehu také patřily mezi nejvíce postižená místa. Koryto řeky totiž dlouho nikdo nečistil a ani dnes se neví, kdy se na důkladné vybagrování seženou peníze.
Na základě těchto zkušeností se hlavní město rozhodlo urychlit výstavbu protipovodňových opatření po celé Praze. Před šesti měsíci totiž na vlastní oči všichni viděli, že přišla opravdová povodeň. V pondělí večer už dosáhla Vltava hranice dvacetileté vody. Hladina vystoupila až o tři a půl metru.
Večer přestalo jezdit metro mezi stanicemi Nádraží Holešovice a Florenc na trase C. Právě Florenc, ale na trase B, a stejně tak další stanice této linky, která byla velkou vodou postižena nejvíce, přitom není zprovozněna dodnes.
Od třiadvacáté do třetí hodiny ranní před půl rokem radnice vyzývala motoristy, kteří parkovali v ohrožených oblastech, aby přeparkovali svá vozidla. Zbytek aut poté odvážela odtahová služba. Přesto se vraky plné bahna válely po opadnutí vody na těch nejneuvěřitelnějších místech. Voda ukázala svou sítu.
Radnice vyzývala také obyvatele z ohrožených míst, aby pokud možno odjeli k příbuzným. Těm, kteří nemají kam jít, nabídla radnice na několik dní nouzové ubytování ve školách. Celkem se jednalo o desítky tisíc obyvatel.
Ani tento apel nebrali všichni vážně. Ještě několik dní poté záchranáři vyprošťovali strachující se lidi ze všech zatopených domů. Po povodních se ukázalo, že někteří své byty bez kanalizace, světla a vody neopustili vůbec.
Nepomohlo ani to, že premiér Vladimír Špidla vyhlásil už v pondělí stav nouze a pražská povodňová komise stav ohrožení. Díky tomu však mohli záchranáři evakuovat alespoň ohrožené lidí proti jejich vůli.
Povodně v metropoli měly v tuto chvíli na svědomí už i jednoho utonulého. V pondělí 12. srpna se utopil chatař v Praze Radotíně. Pětapadesátiletého muže strhnul proud. Lidé jej sice vytáhli, ale přivolaným záchranářům už se jej nepodařilo oživit.
V noci z pondělí na úterý zavládl mezi představiteli města mírný zmatek. Někdo totiž ukradl tyče na instalaci zábran pro Staré Město. I když se je později podařilo najít, nikdo netušil, zda mobilní zátarasy vydrží svou premiéru. Naštěstí se ukázalo, že ano. Během následujících dvou let by měly podobné zábrany být připraveny chránit i další místa ohrožená v případě povodní.
12. února 2003
12. února 2003