Veřejné shromáždění proti antisemitismu „Všichni jsme lidé“

Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém se v neděli v 15:00 hodin zúčastnil veřejného shromáždění proti antisemitismu „Všichni jsme lidé“

  • 2 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

     Magistrát HMP - TZ 19. 4. Veřejné shromáždění proti antisemitismu „Všichni jsme lidé“

 

Primátor hlavního města Prahy MUDr. Pavel Bém se v neděli v 15:00 hodin zúčastnil veřejného shromáždění proti antisemitismu „Všichni jsme lidé“

 

Ve Valdštejnské zahradě se 18. dubna, na tzv. Den šoa, který připomíná šest milionů židovských obětí holocaustu zavražděných za druhé světové války, sešly zhruba dvě stovky lidí v čele s izraelským velvyslancem v ČR, primátorem hlavního města a dalšími osobnostmi veřejného i kulturního života.

 

Mojmír Kallus z občanského sdružení Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém, které akci pořádalo, se v úvodu zamyslel nad podtitulem shromáždění, který zněl „všichni jsme lidé - taková banalita…za normálních okolností by nebylo třeba o ní hovořit, bohužel nejsou normální okolnosti. Antisemitismus slouží často jako takový lakmusový papírek stavu společnosti.“

 

Primátor Bém, který akci poskytl osobní záštitu, ve svém pozdravu připomněl, že „to pozitivní na skutečnosti, že všichni jsme lidé, dalo v krásném časoprostoru Prahy vzniknout neuvěřitelnému kulturnímu bohatství. Jak říká Franz Kafka, každý žijeme svůj vlastní život, máme svého vlastního boha, svého obhájce i svého soudce. Přál bych každému z nás, aby ten jeho vnitřní soudce byl co nejtvrdší ke všem projevům rasové nesnášenlivosti.“

 

Během odpoledne ke shromážděným promluvila také paní Alena Munková-Synková, jedna z mála přeživších vězenkyň z Terezína. Dále vystoupil Ján Ostrolucký, který v roce 1991 v zastoupení svého otce převzal vyznamenání Spravedlivý mezi národy určené pro ty, kdož za holocaustu pomáhali Židů. Rodina pana Ostroluckého za války žila v Nitře a jeho otec tam od května do listopadu `44 ukrýval židovskou rodinu, čímž riskoval život nejen svůj, ale i svých tří synů.

 

„Šoa se v Evropě rozmohla ne proto, že by Evropané vlastníma rukama zabíjeli Židy, ale proto, že většina Evropanů zůstala lhostejná,“ řekl ve svém vystoupení velvyslanec Izraele v ČR J. E. pan Arthur Avnon. „Vaše přítomnost zde dokazuje, že lhostejní nejste. A ačkoliv je v České republice výskyt projevů antisemitismu poměrně nízký, vaše přítomnost zde je důležitá.“

 

Program doplnila židovská hudba souboru Mišpacha, fungujícího při Pražské židovské obci, a skupiny Natalika, která svým repertoárem dobře ilustruje skutečnost, že všichni jsme lidé.

 

V Praze dne 19. 4. 2004

_________________________________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem

___________________________________________________________________________________________________

 

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: T. M. Dvořáčková/ l. 2945
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
19. dubna 2004
19. dubna 2004