Většina zeleně je poškozena

Mladá fronta Dnes - 23.10.2001
Téměř tři čtvrtiny stromů v pražských ulicích jsou vážně poničeny. Město varuje, že jestliže se situace nezačne řešit, hrozí kritický úbytek zeleně.

Praha - Podle odborného posudku, který zmapoval třetinu veškeré městské zeleně, se za posledních pět let dezolátní stav stromů ve městě nezlepšuje. Z více než osmi a půl tisíce testovaných stromů odborníci zjistili, že sedmdesát procent z nich je poškozených. Přes dvacet procent je dokonce zcela zničených, musí být zlikvidovány. "Z uvedených hodnot vyplývá, že zdravotní stav pražských stromořadí je špatný. Zvláště alarmující je skutečnost, že nejčastěji jsou poškozeny nové výsadby a odrostlé dřeviny," upozorňuje Jana Onderová z magistrátního odboru zeleně. Posudek varuje, že nejvíce je ve městě takzvaných dospělých stromů, což může v blízké době podle zprávy způsobit "kritický úbytek stromů ve stromořadích města". Magistrát se proto rozhodl nemocné stromy kácet a nahrazovat je novou výsadbou. Od roku 1995 v ulicích vysadil již téměř tisíc pět set stromů, zlikvidoval jich zatím zhruba pět stovek. Letos se s kácením začne o tomto víkendu. Odbor zeleně se poprvé chystá na kácení stromů ve větších ulicích. Bude se likvidovat zhruba čtyřicet stromů v Mánesově ulici, kácení se také nevyhne Slavíkově či Domažlické ulici. "Je to taková rozcvička, než zamíříme do Žitné a Ječné. V těchto lokalitách jsou stromy doslova v havarijním stavu a je nutné je obnovit," říká Onderová.
Pokračování na straně D2
Pokračování ze strany D1
Jaké jsou příčiny kritického stavu pražských stromů?
Zástupci odboru zeleně prohlašují, že problém je především v tom, že se o stromy podél ulic nedostatečně stará Technická správa komunikací (TSK). "Některé stromy, které nyní budeme vyndávat, zasadilo v osmdesátých a devadesátých letech TSK, aniž by tehdy vůbec přihlíželo k vhodnému výběru těchto stromů. Například sázelo do ulic lípy srdčité, které nesnášejí solenou půdu," poznamenává Jana Onderová. Petr Kožíšek z TSK však tuto kritiku odmítá. Tvrdí, že se společnost o stromy stará. "Celá Evropa solí. V současné době děláme takzvané hodnocení vlivu chemických rozmrazovacích látek na dřeviny a vody," říká. "Navíc skladbu zeleně určují architekti ve svých projektech. My to přebíráme pouze do správy," dodal Kožíšek. Město v poslední době přišlo s návrhem, aby stromy TSK převzaly do své péče jednotlivé městské části. Stav stromů ve vlastnictví obvodů však také není dobrý. Například Praha 13 se v oblasti Velké Ohrady, Stodůlek a Lužin rozhodla pokácet na sto šedesát topolů. Základní chybou podle tamních úředníků byla snaha do nevzhledného sídliště rychle vysadit zeleň. "Topoly rychle rostou, navíc jsou poměrně nenáročné. Využívalo se také jejich schopnosti vytvořit objemnou korunu," vidí důvody výsadby topolů Hana Švingrová, vedoucí odboru životního prostředí Prahy 13. Topoly však za dvacet let uschly a nyní hrozí, že by je silnější poryv větru mohl porazit. "Chceme, aby místní obyvatelé nevnímali kácení jako zásah do zeleně, ale jako prevenci před možným ohrožením," dodává Švingrová. I Praha 13 pokácené stromy nahradí novou sadbou. Topoly by měly nahradit javory, jasany a lípy. Likvidace jednoho stromu vyjde Prahu 13 v průměru na deset tisíc korun. Zhruba čtyři miliony zaplatí hlavní město za obnovu stromořadí v ulicích Mánesova, Slavíkova a Domažlická.
EDUARD FREISLER
23. října 2001
23. října 2001