Vítězství Kanaďanů bylo určitou kompenzací – Právo – 3. 7. 2003

PŘEDSEDA ČESKÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU MILAN JIRÁSEK ŘEKL PRO PRÁVO:

* Překvapilo vás vítězství Vancouveru?

Není to pro mne překvapení, i když předpoklady uspořádat Zimní olympijské hry v roce 2010 na vysoké úrovni měla všechna tři kandidátská města. Myslím si, že vítězství kanadského města je určitou kompenzací. Vždyť v hlasování o nového předsedu Mezinárodního olympijského výboru prohrál s Jacquesem Roggem kanadský kandidát a Toronto zase neuspělo v souboji s Pekingem o pořádání Olympijských her v roce 2008. Kanaďané však nepochybně vezmou olympiádu za svou a uspořádají hry na špičkové úrovni.

* Co to znamená pro ČOV?

Samozřejmě vyšší finanční náklady na účast, než jaké bychom museli vynaložit, kdyby vyhrál například Salcburk, kterému jsem fandil. Věřím však, že si čeští hokejisté zahrají finále v obří hale pro 55 000 diváků, kterou Vancouver slibuje. Bylo by to také poprvé, kdy by se slavnostní zahájení a zakončení her měla uskutečnit pod střechou.

* Zmínil jste Salcburk, proč podle vás neuspěl a vypadl už v prvním kole?

Jednak zřejmě mimoevropští delegáti vzali Turín, kde se uskuteční zimní olympiáda v roce 2006, jako téměř stejné místo se Salcburkem. Nechci sahat do svědomí evropským členům MOV, ale na olympiádu v roce 2012 kandiduje několik evropských zemí, které mají ve vrcholném sportovním orgánu silné zastoupení. Lze tedy očekávat velký boj a zřejmě si nechtěli situaci komplikovat tím, že by v tak krátkém sledu byly Hry třikrát v Evropě, proti čemuž by mohli být mimoevropští členové MOV.

* Proč podle vás neuspěl Pchjongčchang?

Korea zřejmě ještě nemá takovou důvěru, co se týká zimních sportů, i když ty se tu hodně rozvíjejí. Navíc termínově blízko jsou hry v Pekingu, takže neasijští delegáti asi nechtěli na tomto kontinentu největší sportovní svátek tak rychle za sebou.

* Do jaké míry mohly rozhodnutí hlasujících ovlivnit prezentace jednotlivých měst?

Všechny byly velmi pěkné a působivé. Originální bylo například salcburské spojení sportu s Mozartovou hudbou. Podle mne jsou tyto prezentace jen jakousi citovou záležitostí. Na výsledek hlasování už nemají výraznější vliv, ale patří k hezkému koloritu celého ceremoniálu kolem rozhodování o pořadateli olympiády.

* Ve čtvrtek večer by měl pražský primátor Pavel Bém oznámit kandidaturu Prahy na pořádání olympijských her 2016 nebo 2020. Co si o této kandidatuře myslíte?

Především nepůjde o oznámení kandidatury, ale úmyslu někdy v budoucnu kandidovat. Pro kandidaturu musí mít příslušné město nejen souhlas národního olympijského výboru, ale i podporu vlády své země. Vláda musí zvážit, zda situace v zemi odpovídá takovému rozhodnutí, a pokud řekne ano, pak musí vytvořit pro pořádání tak obrovské akce podmínky.

* Jaké tedy budou po oznámení tohoto úmyslu následovat další kroky?

Do jara by měla být zpracována podrobná studie ze všech možných pohledů, aby vláda dostala pro svoje jednání co nejkvalitnější podklady. Kandidatura se oficiálně podává dva roky před tím, než se o pořadateli hlasuje. V případě olympiády v roce 2016 to bude v roce 2009, takže my bychom měli kandidaturu podat v roce 2007, samozřejmě pokud dojde k rozhodnutí, že Praha bude kandidovat. Máme tedy čas vše důkladně zvážit a připravit. Pokud tak učiníme, pak vidím jako reálné, že při jednáních s příslušnou komisí MOV, která má na starosti kontrolu připravenosti kandidátských měst, v podstatě vychytáme mouchy a budeme se s plnou vážností a snahou o vítězství ucházet o Olympijské hry v roce 2020.

* Lze už nyní hovořit, co by pořádání olympiády stálo?

Samozřejmě to je v tuto chvíli předčasné. O tom bude možné hovořit až bude připravena studie. Nevyděl bych však jen tu obrovskou částku, kterou by pořádání olympiády stálo. Jednak jiná už může být ekonomická situace a výstavba infrastruktury a sportovišť také přinese do země nové investice a nabídne tisíce či desetitisíce pracovních míst. 

* Jaké máte reakce na uspořádání 115. zasedání MOV v Praze?

Zatím jen pozitivní a není to jen otázka zdvořilosti. Delegáti jsou Prahou nadšení.

Karel Felt a Marek Burkert

4. července 2003
4. července 2003