Vlakem, metrem, lanovkou, na kole i přívozem
Evropský týden mobility letos představí nejlepší kombinace způsobů dopravy. K využívání rozmanitých způsobů dopravy bude Pražany motivovat bohatý program Evropského týdne mobility, který se uskuteční ve dnech 16. až 22. září. Letošní téma Kombinuj a jeď lidem přiblíží, jak jednoduše a rychle zvládnout trasy skrz českou metropoli využitím více způsobů dopravy najednou. Na rizika automobilové dopravy upozorní Evropský den bez úmrtí na silnicích či Den bez aut. Pražskou cyklistickou infrastrukturu představí několik skupinových vyjížděk a veřejnosti se otevřou i dveře řady institucí podílejících se na zkvalitňování hromadné dopravy. To vše pro rozvoj udržitelné dopravy s pozitivním dopadem na prostředí, v němž žijeme.
- 5 minuta čtení
Dopravit se v Praze z bodu A do bodu B je možné mnoha způsoby. S kolem se dnes již každý pohodlně dostane do metra, s koloběžkou do tramvaje a i vlakové stanice jsou často pěším zónám blíže, než si mnozí myslí. „Snažíme se Pražanům dopravu zjednodušit a zpřístupnit. Posílili a zlevnili jsme hromadnou dopravu, opravujeme chodníky a navýšili jsme také investice do stavby cyklostezek,“ upozorňuje náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek.
Přesto však značná část obyvatel měst sedá každý den za volant automobilu, aniž by přemýšlela, zda je to skutečně nejrychlejší, nejlevnější nebo nejbezpečnější způsob dopravy. V termínu od 16. do 22. září na tuto problematiku upozorní řadou zajímavých akcí Evropský týden mobility, jehož cílem je posílit udržitelnost dopravy, chránit životní prostředí a zajistit ve městech kvalitnější ovzduší.
„K Evropskému týdnu mobility se každým rokem připojuje čím dál tím víc organizací a iniciativ. Letos se nám například sešly dva krásné dlouhodobé projekty, které jsou jakousi výzvou pro Pražany, aby nechali stát auta v garážích a raději pravidelným pohybem udržovali své zdraví a přispěli ke zlepšení svého města. Jde o kampaň Pěšky do školy a zářijovou výzvu Do práce na kole,“ vyzdvihuje dvě z mnoha chystaných akcí Sylva Švihelová, specialistka rozvoje dopravy hlavního města Prahy.
Pro nadšené cyklisty je během týdne nachystáno hned několik aktivit. Projížďka po Sluneční trase EuroVelo7 s odborníkem na dálkové cyklotrasy, Velká studentská cyklojízda zkoumající pražskou cyklistickou infrastrukturu a v sobotu 22. září také Pražské cyklozvonění. To bude zakončeno na Dni bez aut, který představuje vyvrcholení celého týdne mobility.
„Letos se také Praha 8 připojila k Evropskému týdnu mobility a je mi ctí pozvat Pražany k nám do Karlína na akci Den bez aut. Prostor v úseku od křižovatky na Florenci po Karlínské náměstí bude v sobotu 22. září otevřen lidem, a to jak pro jejich každodenní, tak i zcela netradiční aktivity,“ popisuje akci starosta městské části Praha 8 Roman Petrus.
Myšlenku udržitelné dopravy tu svým vystoupením podpoří například skupiny The Tap Tap a Pískomil se vrací nebo kytarista a zpěvák Jan Ponocný alias Circus Ponorka. O nastolení příjemné atmosféry v ulicích se mimo Dne bez aut postarají v sobotu 15. září i oblíbené sousedské slavnosti Zažít město jinak, které zaplní ulice, parky i nároží místními umělci, kuchaři, pekaři i lokálními spolky.
Evropský týden mobility však není pouze o autech a cyklistech. Na výhody železnice upozorní například Pražský železniční den či Snídaně na peróně. Mluvit se bude i o budoucím vývoji tratí v rámci diskuse Plány rozvoje městských linek S. Diskutovat bude také odborná veřejnost a experti v oblasti dopravy na odpolední mikrokonferenci na téma intermodalita. Problematikou odstraňování bariér ve veřejném prostoru se budou v sérii přednášek zabývat zkušení konzultanti z řad neziskových organizací i veřejné správy při příležitosti Dne bez bariér. Účastníci získají aktuální informace o dotačních programech a navážou kontakty s vhodnými institucemi řešícími potřeby vozíčkářů či nevidomých. Zároveň se zde každému naskytne jedinečná možnost vyzkoušet si na vlastní kůži pohyb na invalidním vozíku či s pomocí bílé hole.
Program myslí i na rodiče s dětmi, kteří mohou v tomto týdnu zdarma navštívit Muzeum MHD a prohlédnout si současné i historické modely tramvají a autobusů. Dále mohou zajít na Den otevřených dveří Dopravního podniku hl. m. Prahy, kde budou pro děti nachystány zábavné soutěže a hry. Ve středu 19. září se pro školáky i předškoláky uskuteční v areálu Muzea Policie ČR Den dopravní výchovy pro chodce a cyklisty. Ten je součástí osvětového projektu EDWARD (European Day Without a Road Death) neboli Evropského dne bez úmrtí na silnicích. „Cílem tohoto projektu je zvýšit povědomí o následcích dopravních nehod a přimět co nejvíce lidí k podpisu a dodržování slibu bezpečnosti, který lidi motivuje k ohleduplnějšímu chování v silničním provozu a přispívá ke snížení počtu vážných a smrtelných nehod. V Praze se totiž jen během loňského roku stalo přes dvacet tři tisíc nehod, při nichž přišlo o život sedmnáct osob a dalších sto padesát šest bylo těžce zraněno,“ říká Edita Kleckerová, koordinátorka projektu EDWARD v Praze. Vedle dopravní výchovy bude při příležitosti tohoto dne zahájena i veřejná výstava sedmnácti andělů, které zpracovali studenti Střední průmyslové školy dopravní. Tito andělé jsou symbolem počtu zemřelých účastníků silničního provozu na území hlavního města Prahy v roce 2017. Výstava bude umístěna v jižní části Karlova náměstí až do 18. listopadu 2018. Pražané se mohou symbolicky připojit k těm, kterým záleží na bezpečnosti silničního provozu, složením elektronického slibu zde: www.projectedward.eu/cs.
Všechny informace týkající se Evropského týdne mobility 2018 naleznete na webových stránkách www.etm.praha.eu.
Evropský týden mobility
Tato evropská iniciativa podporuje místní organizace, aby zavedly udržitelná dopravní opatření a vyzvaly občany k vyzkoušení dopravních možností, které představují alternativu k používání automobilů. Zájem veřejnosti o toto téma dokazuje hojná účast na veškerých aktivitách, které v loňském roce v rámci Evropského týdne mobility nachystalo celkem 2 526 měst z celého světa. Hlavní město Praha bylo za organizaci oceněno mezi prvními třemi.
Přílohy: