Volání divočiny / London calling v Městských divadlech pražských

Ilustrační foto k inscenaci
Autor : MDP - P. Borecký

Autorská inscenace o svobodě, romantice a touze po krvi inspirovaná románem Jacka Londona Volání divočiny bude mít premiéru v Divadle Komedie 16. března.

  • 1 minuta čtení

Režisér Štěpán Gajdoš při psaní textu společně s dramatikem Ondřejem Novotným vycházeli z několika situací z románu Jacka Londona Volání divočiny. V příběhu trvajícím napříč tisíciletími se v mihotajících plamenech ohně protínají pohledy člověka a psa. Bok po boku se vydávají na cestu plnou vzájemné závislosti a důvěry. Co se ale stane, když opět uslyší prastarou píseň divočiny?

Vlci a psi představují odjakživa naše bytostné alter ego. Milujeme je i nenávidíme, vážíme si jich a pohrdáme jimi, ale jen málokdo se jimi necítí být osloven. Vlk v podobě psa se stal společníkem lidského kulturního vývoje, druhem na cestě, věrným strážcem, bojovníkem ve válce, přítelem na lovu, likvidátorem odpadků nebo prostě a jednoduše kamarádem. A z nás se ve společnosti vlků a psů stali moderní lidé a bez nich bychom nebyli úplní.

„Hlavním motivem naší inscenace je oheň. Oheň jako zdroj tepla, ochrana, ale také místo, u kterého se shromažďují lidé a vyprávějí si příběhy. Takhle nějak pravděpodobně vzniklo divadlo. V knize je jeden pro mě klíčový moment, kdy pes Buck leží u ohně a skrze plameny sleduje svého páníčka, který se mu zjevuje jako pravěký lovec. Je to cesta psa k domestikaci člověkem a zase zpátky. Je to koloběh, nekonečnost, stejně jako oheň, jehož plameny neustále hoří. Je to brána mezi dvěma světy,“ přibližuje inscenaci režisér Štěpán Gajdoš.

„Volání divočiny je vnímáno především jako dobrodružný příběh o psu Buckovi, který se musí naučit přežít v neznámém a cizím prostředí. Pro mě je to ale především archetypální a mytologické dílo o tom, jak obstát v krutém světě. To nejdůležitější, co se Jack London na severu naučil je, že Bílé ticho, metafora pro krutou přírodu, se dá překonat jen ve spojení s ostatními. V jeho příbězích ti, kteří nepoznají sílu přátelství a vydají se na cestu divočinou sami, zemřou. Hrdinové naopak pomáhají ostatním přežít,“ doplňuje dramaturgyně Simona Petrů.

V inscenaci účinkují Eva Leinweberová, Cyril Dobrý, Milan Vedral, Petr Uhlík, Tomáš Milostný a Vojtěch Dvořák.

 

Veřejná generální zkouška

15. března ve 13:30 hodin

Vstupenky: 150 Kč – online zde

Premiéra

16. března v 19:30 hodin

Vstupenky: 280 Kč – online zde

Další termíny představení na stránkách divadla

8. března 2022
8. března 2022