Výběr dodavatele v podmínkách OPPA
Článek shrnuje základní postupy, které budou závazné pro zajištění dodávek zboží, nákupu služeb či stavebních prací od externích dodavatelů v rámci projektů podpořených z OPPA.
NÍŽE UVEDENÉ POSTUPY MOHOU BÝT JEŠTĚ UPRAVENY. JEJICH KONEČNÁ VERZE BUDE K DISPOZICI V PROJEKTOVÉ PŘÍRUČCE OPPA, JEŽ BUDE ZVEŘEJNĚNA NEJPOZDĚJI KE DNI VYHLÁŠENÍ PRVNÍ VÝZVY K PŘEDKLÁDÁNÍ PROJEKTOVÝCH ŽÁDOSTÍ.
Pro dosažení cílů projektu může příjemce (a případně jeho partneři) kromě vlastních zdrojů (majetku a zaměstnanců) využít také nákup zboží, služeb nebo stavebních prací od externích subjektů. Aby bylo zajištěno, že prostředky na realizaci projektu budou využity co nejhospodárněji a že budou dodržovány principy transparentnosti a rovného přístupu, jsou pro výběr dodavatele stanoveny závazné postupy. Pro rozhodnutí, který postup pro výběr dodavatele je nutné aplikovat, je jako první krok nezbytné určit, co bude předmětem nákupu a jaká je předpokládaná cena zakázky.
Vymezení předmětu zakázky
Závazné postupy pro výběr dodavatele
Předpokládaná cena zakázky do 200 000 tis. Kč bez DPH včetně
Předpokládaná cena zakázky v intervalu nad 200 000 tis. Kč bez DPH a pod 2 000 000 Kč bez DPH
Předpokládaná cena zakázky: od 2 000 000 Kč bez DPH výše
Vymezení předmětu zakázky
Z hlediska vymezení předmětu zakázky je třeba definovat 2 parametry:
- co (jaká služba nebo jaké zboží) bude do dodávky zahrnuto;
- na jak dlouhé časové období je vymezený předmět zakázky pořizován.
Při nákupu pro účely projektu je třeba respektovat zásady předvídavosti a úspory prostředků. Zadavatel je při stanovení předpokládané hodnoty zakázky povinen sečíst předpokládané hodnoty obdobných, spolu souvisejících nákupů zboží či služeb, které hodlá pořídit v průběhu realizace projektu, případně minimálně v průběhu daného účetního období.[1] Výhled na výdaje plánované minimálně v daném účetním období je nezbytné provést jak u dodávek zboží, tak u nákupu služeb.
Pokud z projektu stejnou službu nebo zboží pořizují příjemce i jeho partner, doporučujeme, aby k nákupu těchto služeb nebo zboží přistupovali jako k jedné zakázce, tj. aby v případě, kdy překročí limity specifikované níže, realizovali jedno výběrové řízení dohromady.
Závazné postupy pro výběr dodavatele
Příjemce (a případní partneři) jsou povinni dodržovat zákon č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů (dále „zákon o veřejných zakázkách“).
Pro situace, na něž se zákon o veřejných zakázkách vzhledem k definici zadavatele, kterou obsahuje, nevztahuje, a pro situace, pro které zákon nestanoví explicitní postup, jsou pro příjemce (a jeho případné partnery) závazná níže vymezená pravidla.
Pro určení závazného postupu pro výběr dodavatele je rozhodující předpokládaná cena zakázky. Platí zároveň, že zadavatel nesmí rozdělit předmět zakázky, jestliže by tím došlo ke snížení jeho předpokládané ceny pod finanční limity pro jednotlivé druhy zadávacích řízení.
Předpokládaná cena zakázky do 200 000 tis. Kč bez DPH včetně
Zadavatel má právo bez zadávacího řízení rozhodnout o dodavateli. Je ovšem povinen postupovat s ohledem na principy hospodárnosti, transparentnosti a rovného zacházení.
Dodávku zboží nebo nákup služeb v této hodnotě není třeba dokládat písemnou smlouvou, uskutečněný výdaj bude doložen účetními doklady resp. účetními záznamy podle zákona č.563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů.
Předpokládaná cena zakázky v intervalu nad 200 000 tis. Kč bez DPH a pod 2 000 000 Kč bez DPH
Zadavatel je povinen provést výběrové řízení, které spočívá v oslovení nejméně 3 potenciálních dodavatelů a ve zveřejnění poptávky po dodání zboží či nákupu služeb na svých internetových stránkách a na stránkách www.oppa.cz. O všech krocích spojených s výběrovým řízením musí existovat písemný záznam a musí být k dispozici u zadavatele.
Pokud je předmět zakázky určen pro několik organizací (např. pro příjemce a partnera), je nezbytné v popisu předmětu zakázky uvést, jaké služby či zboží jsou určeny pro jednotlivé organizace; díky tomuto vymezení může dodání a fakturace probíhat odděleně. Nicméně potenciální dodavatelé předkládají jednu nabídku pro celý předmět zakázky a nabídky jsou hodnoceny jako jeden celek, nikoli zvlášť pro části zakázky určené jednotlivým organizacím.
Jednotlivé kroky výběrového řízení:
- Zadavatel zpracuje výzvu k podání nabídky do výběrového řízení.
- Zadavatel jmenuje hodnotící komisi, která bude posuzovat a hodnotit předložené nabídky.
- Zadavatel zahajuje výběrové řízení zasláním výzvy nejméně 3 subjektům, u nichž lze na základě veřejně dostupných informací předpokládat, že je pravděpodobné, že se do výběrového řízení přihlásí se svou nabídkou. Výzvu je třeba potenciálním dodavatelům adresovat písemně nebo elektronicky, tj. zadavatel může využít elektronické pošty. Protože kromě přímého oslovení je povinností zadavatele zveřejnit výzvu na internetových stránkách OPPA, musí zadavatel nejpozději 2 dny před tím, než si naplánoval zahájení výběrového řízení, zaslat zpracovanou výzvu k podání nabídky kontaktní osobě OPPA, která zajistí zveřejnění.
- Po uplynutí termínu pro předložení nabídek vyhotoví hodnotící komise seznam předložených nabídek. Všechny předložené nabídky nejprve posuzuje z hlediska, zda splnily podmínky zakázky uvedené ve výzvě, a to podmínky formální (např. termín předložení nabídky) i věcné (tj. nabídka odpovídá poptávce definované ve výzvě). Pokud nabídka nesplnila podmínky ve výzvě, hodnotící komise nabídku z dalšího hodnocení vyřadí. Nabídky, které splnily podmínky uvedené ve výzvě, hodnotící komise ohodnotí podle hodnotících kritérií stanovených ve výzvě.
- Zadavatel musí o výsledku výběrového řízení bez zbytečného prodlení informovat všechny subjekty, které do řízení předložily svou nabídku.
- Zadavatel je povinen s vybraným dodavatelem uzavřít písemnou smlouvu o dodávce zboží či nákupu služeb.
Výjimky z povinnosti realizovat výběrové řízení:
- Příjemce podpory (a případní partneři) nejsou povinni realizovat výběrové řízení, pokud je předmětem zakázky:
- Nabytí či nájem existujících nemovitostí, bytů či nebytových prostor nebo s nimi souvisejících práv;
- Poskytování služeb, které příjemce (či jeho případný partner) využívají dlouhodobě,[2] zejm. externího účetnictví či právnických služeb, a to nikoli pro jednotlivý projekt, ale pro činnost organizace; musí současně platit, že smluvní podmínky ani rozsah služeb se v průběhu realizace projektu nemění;
- Poskytnutí dodávek, služeb nebo stavebních prací zadavateli osobou, která vykonává převážnou část své činnosti ve prospěch tohoto zadavatele a ve které má veřejný zadavatel výlučná majetková práva; zadavatel má výlučná majetková práva v určité osobě, zejména pokud disponuje sám veškerými hlasovacími právy plynoucími z účasti v takové osobě[3] nebo pokud taková osoba má právo hospodařit s majetkem veřejného zadavatele, nemá vlastní majetek a výlučně veřejný zadavatel vykonává kontrolu nad hospodařením takové osoby.[4]
Zakázky spojené s realizací projektu mohou být také součástí souhrnných zakázek, které příjemce či partner zadal či zadává před či během realizace projektu. Tyto souhrnné zakázky mohou kromě dodávky zboží či nákupu služeb pro potřeby projektu OPPA zahrnovat i jiné předměty či služby, které daná organizace pro své mimoprojektové aktivity potřebuje. Aby ovšem byly výdaje s adekvátní částí souhrnné zakázky způsobilé v rámci projektu OPPA, je nezbytné, aby výběrové řízení proběhlo podle zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, nebo postupem odpovídajícím pravidlům OPPA.
Možnost zrušit výběrové řízení
Zadavatel může, pokud k tomu existují věcné důvody (např. neobdržel žádnou nabídku, která by byla v souladu se zadávacími podmínkami, případně zjistil nové skutečnosti, kvůli kterým je nutné reformulovat předmět zakázky apod.) zadávací řízení zrušit. Zadávací řízení lze zrušit jen do okamžiku podpisu smlouvy s vybraným dodavatelem. Pro zajištění nákupu služby či dodávky zboží pak zadavatel musí provést náhradní výběrové řízení, pro které jsou také závazná pravidla pro výběr dodavatele OPPA.
Předpokládaná cena zakázky: od 2 000 000 Kč bez DPH výše
Příjemce (nebo případný partner) je povinen postupovat dle zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, a jeho prováděcích předpisů. I v případě, kdy nepatří dle § 2 tohoto zákona mezi veřejné zadavatele, je povinen v rámci realizace projektu postupovat, jako kdyby veřejným zadavatelem dle uvedeného zákona byl. Na základě toho musí aplikovat pravidla stanovená zákonem o veřejných zakázkách veřejným zadavatelům.
Nad rámec požadavků stanovených zákonem č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, ve znění pozdějších předpisů, je zadavatel povinen zveřejnit výzvu k podání nabídek, resp. jinak označený dokument, který plní tuto funkci, ale je pojmenován v návaznosti na typ realizovaného zadávacího řízení, na internetových stránkách OPPA. Zadavatel musí nejpozději 2 dny před tím, než si naplánoval zahájení výběrového řízení, zaslat zpracovanou výzvu k podání nabídky kontaktní osobě OPPA, která zajistí zveřejnění.
[1] Účetní období se dle zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, shoduje s kalendářním rokem nebo je tzv. hospodářský rokem, který trvá 12 měsíců a začíná pouze prvním dnem jiného měsíce, než je leden; pro organizační složky státu a územně samosprávné celky je účetním obdobím vždy kalendářní rok.
[2] Dlouhodobým využíváním se rozumí existence smluvního vztahu minimálně v délce 6 měsíců.
[3] Dle § 61 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník, ve znění pozdějších přepisů.
[4] Např. zákon č. 77/1997 Sb. , o státním podniku, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 250/2000 Sb. , o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 219/2000 Sb. , ve znění pozdějších předpisů.