Výhled Prahy je stabilní
Hlavnímu městu Praze je agenturami Standard & Poor´s a Moody´s pravidelně udělován vysoký rating. Obecně je rating oceněním úvěruschopnosti, kredibility na domácím i zahraničním trhu. Hlavní město Praha je průběžně hodnoceno dvěma ratingovými agenturami, kterými jsou agentura Standard & Poor´s a agentura Moody’s. Na základě podrobných analýz, které probíhaly v minulém roce, bylo hl. m. Praze oběma těmito agenturami potvrzeno dřívější ratingové hodnocení. Obě agentury, které hodnotily Prahu, patří mezi mezinárodně nejuznávanější a nejvýznamnější v tomto oboru.
- 4 minuty čtení
/Zpráva z 5. jednání Rady hl. m. Prahy 10. února 2009 /
Hlavnímu městu Praze je agenturami Standard & Poor´s a Moody´s pravidelně udělován vysoký rating. Obecně je rating oceněním úvěruschopnosti, kredibility na domácím i zahraničním trhu. Hlavní město Praha je průběžně hodnoceno dvěma ratingovými agenturami, kterými jsou agentura Standard & Poor´s a agentura Moody’s. Na základě podrobných analýz, které probíhaly v minulém roce, bylo hl. m. Praze oběma těmito agenturami potvrzeno dřívější ratingové hodnocení. Obě agentury, které hodnotily Prahu, patří mezi mezinárodně nejuznávanější a nejvýznamnější v tomto oboru.
Praha má nyní hodnocení od společnosti Moody´s A1 se stabilním výhledem, což odpovídá hodnocení Baseline Credit Assesment (BCA) známkou 6 na škále od 1 do 21, kde hodnota 1 znamená nejnižší riziko. V rámci hodnocení od společnosti Standard & Poor´s Praha dosáhla stupně A-1 v hodnocení dlouhodobých závazků a u krátkodobých závazků úrovně A-2.
- Agentura Standard & Poor´s potvrdila ke dni 19. 12. 2008 ratingové hodnocení hl. m. Praze takto:
- Hodnocení úvěruschopnosti A/Stable/A-
- Přednostní nezajištěný dluh A
- Krátkodobý dluh A-1
- Agenturou Moody’s bylo k srpnu 2008 potvrzeno dosavadní ratingové hodnocení takto:
- Rating (“Issuer Rating”) A1
- Výhled Stabilní
Obě tato ratingová hodnocení odráží dlouhodobě nadprůměrnou úroveň Prahy z hlediska základních společensko-hospodářských faktorů. I v porovnání s ostatními městy v České republice si Praha udržuje mimořádně vysokou finanční výkonnost, což odráží rostoucí příjmy, vynikající stav likvidity a přiměřenou (a dále klesající) dluhovou zátěž. „I přes současnou výraznou turbulenci finančních trhů a celosvětovou ekonomickou recesi Praze zůstává hodnocení udělené ratingovými agenturami při předchozích hodnoceních. Je to významný ukazatel, podle kterého je obecně posuzováno ekonomické zdraví města. Praha má nejpevnější, nejdiverzifikovanější a nejatraktivnější ekonomiku v zemi. Jako hospodářské centrum země se podílí na celkovém HDP České republiky zhruba 25%. Hlavní město má již řadu let zdravý rozpočet, k čemuž přispívá jak hospodářská pozice metropole, tak velmi konzervativní hospodaření s veřejným rozpočtem, kdy již několik let nezvyšujeme dluhovou zátěž města, “ řekl pražský primátor Pavel Bém.
Praha dlouhodobě vykazuje vynikající rozpočet. Její provozní bilance dosahovaly za poslední tři roky výše 35 % a za rok 2008 předpokládáme až 37 % - díky kombinovanému vlivu kontroly nákladů, daňové reformy a hospodářské prosperity. Také bilance po kapitálových výdajích (výsledek po odečtení investic) zůstává v průměru za poslední tři roky v zásadě kladná (2,2 %) a za rok 2008 odhadujeme, že dosáhneme přebytku ve výši 4 %. Tyto údaje odrážejí vysokou schopnost samofinancování a dlouhodobě pevný postoj, který Praha zastává vůči zadlužování. Díky tomu došlo od roku 2005 ke značnému snížení dluhů. O tom, nakolik má Praha dluhy pod kontrolou, svědčí skutečnost, že objem dluhů jako podílu provozních příjmů se snížil ze 75,4 % v roce 2005 na 66,2 % v roce 2007. Ratingové agentury předpokládají, že tento trend bude pokračovat – v roce 2009 by měl objem dluhů klesnout na 50 % běžných příjmů, protože město zamýšlí splatit dluhy z provozních přebytků a z čerpání rezerv. Dlouhodobé dluhy splatné z daňových výnosů jsou jen mírně vyšší (69,5 % v roce 2007) a patří k nim jen dluhy jednoho nesoběstačného subjektu (Dopravního podniku) a dluhy městských částí. Praha nepředpokládá, že by se Dopravní podnik dále zadlužoval. Z toho vyplývá, že i dluhy splácené z daní budou klesat.
Praha je sídlem politických, hospodářských a obchodních institucí České republiky. Její podíl na celkovém počtu obyvatel země činí 10 %, avšak její podíl na celkové výši hrubého domácího produktu je mnohem vyšší – více než 25 %. Z hlediska základních ekonomických ukazatelů vykazuje Praha vyšší hodnoty než ostatní velká města v zemi. Její příjmy na jednoho obyvatele dosahují dvojnásobku průměru za celou Českou republiku a rovnají se 170 procentům průměru EU (v přepočtu na kupní sílu). Praha má také velmi nízkou úroveň nezaměstnanosti. Její možnosti těžit z vlastní hospodářské síly a prosperity jsou však omezovány stávajícím systémem státní správy: město sice generuje 48 % všech daní vybraných v zemi, ale ponechává si jen 8 % z jejich výnosu.
Předpokládá se, že nákladové škrty z poslední doby budou mít stálý příznivý dopad. Předpokládáme, že stejný přístup bude město zastávat přinejmenším do konce roku 2009 a vytvoří si tak předpoklady k opětovnému zvýšení flexibility v řízení rozpočtu. Na druhé straně ovšem rozpočet města nejspíše bude nadále vystaven velkým požadavkům na investice do školství a značnému tlaku na financování dopravní infrastruktury. Příznivý rating je obrazem bohaté a diverzifikované ekonomiky města, jeho silné likvidní pozice a zdravé finanční výkonnosti.
V Praze 10. 2. 2009
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.