Vyhodnocení akcí Evropského týdne mobility

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém, radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy Radovan Šteiner a generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Ing. Milan Houfek se dnes odpoledne zúčastnili tiskové konference ke zhodnocení akcí Evropského týdne mobility.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva


Vyhodnocení akcí Evropského týdne mobility

 

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém, radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy Radovan Šteiner a generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy Ing. Milan Houfek se dnes odpoledne zúčastnili tiskové konference ke zhodnocení akcí Evropského týdne mobility. 

 

Ve dnech 16.-22. září 2004 proběhla akce hl. města Prahy na podporu Evropského týdne mobility a Evropského dne bez aut.  Evropský den bez aut iniciovala Evropská komise v roce 2000 a od té doby patří v evropském kalendáři k významným dnům věnovaným ochraně životního prostředí. Akce si drží stálý termín, kterým je 22. září, a jejím cílem je informovat o výhodách MHD, veřejné dopravy silniční i železniční, cyklistiky a chůze a upozornit na problémy, které s sebou nese individuální automobilová doprava. Česká republika se do Evropského dne bez aut (22. září) a Evropského týdne mobility (16. – 22. září) zapojila již potřetí. Obě akce koordinovalo a podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR.

 

Generální ředitel DP hl. m. Prahy Houfek na dnešní tiskové konferenci konané v tiskovém středisku Magistrátu hl. m. Prahy prohlásil Evropský týden mobility z pohledu Dopravního podniku za úspěšný. „Podobné akce, z nichž většina byla zaměřena na mládež, jsou dle našeho názoru tou správnou cestou.“

 

Radní hl. m. Prahy pro oblast dopravy Šteiner poznamenal, že „není podstatné jakou přesně bude mít Evropský týden mobility v kterém městě formu. Důležité je, aby se občané zamysleli nad významem tohoto projektu.“

 

Evropského dne bez aut (EDBA) a Evropského týdne mobility (ETM) 2004 se v České republice zúčastnila města Boskovice, Bohumín, České Budějovice, Hlučín, Hodonín, Hradec Králové, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Kopřivnice, Kroměříž, Letovice, Moravská Třebová, Moravský Krumlov, Olomouc, Ostrava, Strakonice, Telč, Třebíč a Vsetín. Města Karviná, Pelhřimov, Písek, Prostějov, Velké Meziříčí a Znojmo se podpisem Charty zapojila do Evropského dne bez aut. Města Brno, Plzeň, Praha, Přerov, Tábor, Turnov a Zlín Chartu nepodepsala, ale podpořila EDBA a ETM několika akcemi. Hlavním tématem letošního roku byly „Bezpečné ulice pro děti“. Proto také byla velká část aktivit zaměřena právě na děti a jejich pohyb na silnicích (získání řidičského průkazu na kolo, vytvoření atmosféry světa očima pětiletého dítěte apod.)

 

Konkrétní harmonogram akcí hl. města Prahy byl vytvořen společně s několika partnerskými organizacemi – ROPID, Magistrát Hl. města Prahy, MHD, Městská Policie, UDI P-3, dále pak společenské organizace Pražské matky, Auto*Mat, agentura iLeo a ZOO Praha.

 

V rámci Evropského týdne mobility proběhla mj. soutěž Pražanů o vytvoření sloganu na podporu hromadné dopravy. Z cca tisícovky došlých soutěžních kuponů byla vybrána pětice vítězů, kteří obdrží např. celoroční kupon MHD a ekologické dopravní prostředky jako elektrickou koloběžku či jízdní kolo.

Jednotlivé aktivity probíhaly v průběhu celého týdne. Největším happeningovým dnem byla neděle 19. září, kdy došlo k uzavření části Smetanova nábřeží, na kterém bylo možné navštívit nespočet informačních stánků, různé hry a atrakce a vyzkoušet jak vypadá nábřeží uzavřené automobilové dopravě. Celá akce se uskutečnila za přítomnosti primátora Pavla Béma, náměstka primátora Jana Bürgermeistera a ředitele pražské ZOO Petra Fejka.

 

Primátor Bém formuloval „dva klíčové cíle Evropského týdne mobility, kterými je podpora systému hromadné dopravy ve městech a podpora ekologických forem dopravy. Letos jsme se zaměřili na originální projekty, jedním z nich bylo uzavření části Smetanova nábřeží. Důraz byl kladen rovněž na bezpečnost. Příští rok určitě budeme pokračovat,“ přislíbil na závěr pražský primátor.

 

 

 V Praze 10. 11. 2004

_____________________________________________________________________

MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem

___________________________________________________________________________________

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na http://www.praha-noviny.cz/servis2/obrgal.aspx?ido=110

 

zde

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / l. 2945
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
10. listopadu 2004
10. listopadu 2004