Vyjde mapa Pražské památkové rezervace

Podrobnou mapu území Pražské památkové rezervace, na kterou odborná i laická veřejnost netrpělivě čekala, vydává pražský magistrát. Pražská památková rezervace byla v roce 1992 vyhlášena za světovou kulturní památku UNESCO. Svou rozlohou 863 hektarů je největší městskou památkovou rezervací na světě.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

  Vyjde mapa Pražské památkové rezervace

Podrobnou mapu území Pražské památkové rezervace, na kterou  odborná i laická veřejnost netrpělivě čekala, vydává pražský magistrát. Pražská památková rezervace byla v roce 1992 vyhlášena za světovou kulturní památku UNESCO. Svou rozlohou 863 hektarů je největší městskou památkovou rezervací na světě.

„Podařilo se nám vyplnit mezeru, která zde doposud existovala. Naším cílem bylo sestavit mapu tak, aby splnila požadavky, které na ni kladou odborníci a současně měla turistický charakter,“ řekl náměstek pražského primátora Jan Bürgemeister, do jehož resortu odbor památkové péče spadá.

Projekt vytvoření mapy se rozjel na sklonku minulého roku a jako největší problém se při její tvorbě ukázalo jasné vymezení hranic Pražské památkové rezervace. Ta totiž drží co do velikosti světový primát. Na ploše 863 hektarů vedle sebe najdeme původní, sevřené město, tak jak vznikalo za středověkými hradbami, které je relativně historicky a stavebně homogenní a také část moderního centra města předznamenaná rozhodnutím Karla IV, který stanovil nové hranice města až k Vyšehradu. Spadá do ní také pás území podél levého břehu Vltavy na Smíchově a pod Letnou. „Nám se podařilo vymezit její přesné hranice a podoba mapy je již prakticky hotová. V současnosti probíhají poslední úpravy doprovodného textu na druhé straně mapy, kde budou nejvýznamnější památky popsané,“ uvedl pracovník odboru památkové péče pražského magistrátu Karel Štochl. V Pražské památkové rezervaci – UNESCO stojí tisíce vyznaných staveb do těch se statusem národní kulturní památky, přes kulturní až po technické památky. Být zařazen na seznam památek UNESCO je přitom čistě prestižní záležitostí, finanční výhody z toho neplynou žádné. „Naší povinností je naopak památku monitorovat a starat se o ni. Právo, aby bylo historické jádro Prahy zapsáno mezi světové skvosty, musíme vlastně neustále obhajovat,“ upozornil náměstek Bürgemeister.

Nová mapa Pražské památkové rezervace – UNESCO by měla být vydána v průběhu května. K dostání bude v informačních střediscích, k dispozici ji dostanou také všechny městské části a organizace. Prozatím se město rozhodlo ji vydat v počtu pěti tisíc kusů v kapesním formátu B1 s měřítkem 1: 5 000. K dispozici bude také v digitální podobě a připraveno je i několik reprezentativních tisků mapy. Do přípravy a vydání mapy město investovalo částku 290 tisíc korun.

 

   V Praze 25.3. 2004

  ___________________________________________________________________________________

 

  Ing. Jan Bürgermeister – náměstek primátora hl. m. Prahy

  do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 1, působnost v oblasti

  územního rozvoje, bytové politiky, ochrany památek, spolupráce s vládními organizacemi v oblasti

  výstavby, reforma veřejné správy se zaměřením na rozdělení působnosti mezi hl. m. Prahou a 

  městskými  částmi

  ___________________________________________________________________________________

 

 

  Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost: E. Petržílková/ l. 2578
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
25. března 2004
25. března 2004