Výsledek programu JPD2: vyčerpáno 3,8 miliardy Kč, už nyní je zřejmé, že bude využita každá koruna
Konec minulého roku byl pro české instituce rozdělující evropské dotace časem lámání chleba. Rok 2008 byl totiž pro většinu z nich nejzazším termínem, do kdy mohly vyčerpat peníze z fondů EU, jež byly České republice přiděleny pro období 2004–2006, celkem cca 65 miliard korun.
- 3 minuty čtení
/Zpráva z 4. jednání Rady hl. m. Prahy 3. 2. 2009 /
Konec minulého roku byl pro české instituce rozdělující evropské dotace časem lámání chleba. Rok 2008 byl totiž pro většinu z nich nejzazším termínem, do kdy mohly vyčerpat peníze z fondů EU, jež byly České republice přiděleny pro období 2004–2006, celkem cca 65 miliard korun.
Praha si v tomto ohledu vedla nadmíru dobře. „V rámci investičního programu JPD2 dostala Praha přiděleno 143 milionů eur a dnes můžeme potvrdit, že se podaří vyčerpat celou finanční částku,“ říká náměstkyně primátora Markéta Reedová, jež má v gesci fondy EU. Vyčerpání většiny prostředků dělá z hlavního města jednoho z nejúspěšnějších příjemců evropských dotací.
V rámci JPD2 bylo podpořeno 170 projektů. Z veřejných žadatelů byla nejúspěšnější městskou částí Praha 1 s osmi realizovanými projekty. Městské části dohromady realizovaly 40 projektů oproti 65 projektům malých a středních podnikatelů. Příkladem úspěšného projektu pro veřejnost je revitalizace zámeckého areálu Dolní Počernice, v jehož rámci byl rekonstruován rybník, postaven přírodní amfiteátr a opravena historická budova pivovaru.
„Úspěšné čerpání těší o to víc, že Praha má poslední příležitost plně využít prostředky Evropské unie,“ zdůrazňuje Markéta Reedová. „Po roce 2013, kdy končí aktuální programové období, bude možnost čerpání fondů EU nejspíše velmi omezená.“
Na počátku roku 2004 přitom nebyla situace tak příznivá. Panovalo obecné přesvědčení, že Praha je s ohledem na svou vyspělost z využívání fondů EU vyloučena. Z programu JPD2 mohly navíc čerpat pouze vybrané městské části. Nejasné povědomí Pražanů o fondech EU tak kladlo velké nároky na informovanost
a vzdělávání potenciálních žadatelů. Projektoví manažeři nakonec poskytli více než 1700 konzultací a uspořádali přes 50 seminářů. Oproti jiným veřejným institucím, které realizovaly například program Phare, neměla Praha v roce 2004 příliš velké zkušenosti s mechanismem čerpání evropských dotací. To všechno představovalo řadu výzev a problémů, kterým musel Magistrát hl. m. Prahy v pozici administrátora většiny dotací JPD 2 čelit.
Program JPD2 – celým názvem Jednotný programový dokument pro Cíl 2 – měl za cíl posílit rozvoj regionu Praha zkvalitněním městské dopravy, oživením zanedbaných veřejných ploch a investicemi do veřejné a podnikatelské infrastruktury. Program byl rovněž ekologicky orientován a umožnil mimo jiné realizovat i opatření, která mohou v budoucnu zabránit následkům povodní.
Pro období 2007–2013 jej vystřídal Operační program Praha – Konkurenceschopnost, v jehož rámci může Praha získat až 276 milionů eur. V první výzvě na podávání projektů bylo schváleno 61 projektů za 1,5 miliardy Kč. Ve druhá výzvě, která aktuálně probíhá, mohou žadatelé získat přes 2 miliardy Kč. „Vzhledem k finanční krizi uvolňujeme finanční prostředky rychleji. Očekáváme, že vzhledem k obrovskému zájmu vyčerpáme 100 % peněz, které jsou k dispozici,“ dodává náměstkyně Reedová.
V Praze, 3. 2. 2009
Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU – Do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.