Výstava Brány recyklace II.
Výstavu, jejímž cílem je ukázat, že vytříděný odpad se skutečně recykluje a výrobky běžně dostupné na trhu, které denně běžně používáme, vznikají také z recyklovaných materiálů, zahájila dnes ve Škodově paláci náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková. Za hlavní město se slavnostního zahájení zúčastnil také radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček.
- 3 minuty čtení
Výstavu, jejímž cílem je ukázat, že vytříděný odpad se skutečně recykluje a výrobky běžně dostupné na trhu, které denně běžně používáme, vznikají také z recyklovaných materiálů, zahájila dnes ve Škodově paláci náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková. Za hlavní město se slavnostního zahájení zúčastnil také radní pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček.
„Výstava je vhodným nástrojem, jak přiblížit recyklaci a smysl třídění žákům a studentům. O to víc je pro mne potěšující velký zájem škol, které výchovu k ochraně životního prostředí zařadily do svého vzdělávacího plánu. Výstava koresponduje s krajskou koncepcí Environmentální vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) HMP. Ukázat, že třídění odpadu má smysl a že se vytříděný materiál opravdu dále recykluje – recyklované výrobky jsou běžně všude kolem nás, bude jistě přínosnou ukázkou pro všechny věkové kategorie,“ řekla ve svém projevu náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková.
„Hlavní město Praha věnuje odpadovému hospodářství značnou pozornost a já jako radní, do jehož gesce ochrana životního prostředí spadá, mohu s potěšením konstatovat, že se Praha v posledních letech v nakládání s odpady zařadila ke skutečné evropské špičce,“ řekl ve svém projevu radní pro oblast životního prostředí hl. m. Prahy Vladislav Mareček. „Vězme, že tím nejmenším, čím k ochraně přírody můžeme přispět i my, je oněch několik kroků sběrným místům. Každá PET láhev, každý výtisk přečtených novin, každá sklenice, které skončí v kontejneru tříděného odpadu, se nám časem vrátí zdravějším a čistším prostředí pro nás i naše děti,“ dodal radní Mareček.
Environmentální vzdělávání, výchova a osvěta je systémem, který vede k osvojování znalostí, dovedností a návyků, utváření hodnotové hierarchie a životního stylu potřebných k ochraně životního prostředí ve smyslu zajištění udržitelného rozvoje v místním i globálním měřítku. Zvláštní důraz je kladen na EVVO dětí a mládeže, neboť v raném věku se formují celoživotní postoje a návyky
Strategickým dokumentem HMP je v oblasti ochrany životního prostředí Akční plán krajské koncepce EVVO kraje Hlavní město Praha na období 2009 – 2010, který Rada hlavního města schválila v březnu roku 2009.
Hlavní město Praha:
- má na svém území 113 000 nádob na směsný odpad
- 4300 sběrných místech je 17 000 nádob na odpad tříděný (na jedno hnízdo tak připadá zhruba 220 obyvatel)
- k dispozici více než 20 sběrných dvorů
- pravidelně je zajišťován i sběr objemného odpadu do velkoobjemových kontejnerů
- Praha, disponuje také dotřiďovacími linkami a dalšími zařízeními na zpracování odpadů a má i moderní zařízení na energetické využití odpadu splňující ty nejpřísnější normy
Přestože v roce 2009 občané Prahy vyprodukovali 402,713 kilotun odpadu, patří hlavní město trvale mezi ty, kde se třídí nejlépe a to jak v českém měřítku, tak i mezi evropskými metropolemi.
V Praze 1. 4. 2010
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.
Ing. Vladislav Mareček – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 25. 2. 2010. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.