Výstava ke 200. výročí Pražské konzervatoře
Náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková zahájila včera v prostorách Městské knihovny v Praze putovní výstavu k 200. výročí Pražské konzervatoře – nejstarší konzervatoře ve střední Evropě.
- 2 minuty čtení
Náměstkyně primátora hlavního města Prahy pro oblast školství Marie Kousalíková zahájila včera v prostorách Městské knihovny v Praze putovní výstavu k 200. výročí Pražské konzervatoře – nejstarší konzervatoře ve střední Evropě.
„Setkáváme se u příležitosti 200. výročí založení Pražské konzervatoře, při slavnostním zahájení výstavy, která mapuje bohatou historii školy, jejích učitelů i absolventů. Pražská konzervatoř založená v roce 1808 je nejstarší konzervatoří ve střední Evropě. Již na začátku 19. století měly české země vynikající pověst na poli hudebním, za vše hovoří rčení o Čechách jako konzervatoři Evropy,“ řekla náměstkyně pražského primátora pro oblast školství Marie Kousalíková a dodala: „Tato výstava je věnována všem, kdo zde vyučovali, kdo zde studovali, všem, kdo se zasloužili o dobré jméno a prestiž konzervatoře nejen na území České republiky, ale i v zahraničí. A my jako zřizovatel říkáme, že tato škola je rodinné stříbro Prahy.“
Pražská konzervatoř jako škola původně německo-česká vychovávala především hudební hráče a zpěváky (od počátku výuky, tj. od roku 1811), později skladatele (od 1890) a posléze dramatické (v letech 1919-46), hudebně – dramatické (po r. 1969 dosud) i baletní umělce (od r. 1946 do 1980).
Průběhem dvou století škola významně formovala hudební pedagogiku, tj. jak kvalitu výuky samotné, tak úroveň odborných pedagogů. Většina známých metodických příruček instrumentální hry i zpěvu, stejně jako řada hudebně teoretických prací, vzešla z pera profesorů Pražské konzervatoře a byla často, zvláště v počátcích existence školy, průkopnická. Jejími pedagogy byly i osobnosti velmi výrazné, nebo ty, které zasáhly do výuky v celosvětovém měřítku.
Škola vychovala stovky hráčů, kteří hráli a hrají v orchestrech doma i v zahraničí, řadu významných sólových interpretů a dirigentů i komorních souborů. Od počátku existence sklízel orchestr z hráčů Pražské konzervatoře kladné hodnocení významných hudebníků.
Včera zahájená výstava nabízí návštěvníkům základní informace o historii i současnosti Pražské konzervatoře, speciální umělecké škole poskytující úplné střední a vyšší odborné vzdělání, vnitřně organizačně členěné do osmnácti oddělení. V oborech instrumentální hudby lze studovat hru na všechny hudební nástroje, včetně souhry, dalšími obory jsou zpěv, dirigování, skladby, hudebně teoretické předměty, odbornou výuku doplňují cizí jazyky a pedagogika. Po absolvování Pražské konzervatoře je možné pokračovat ve studiu na Hudební fakultě Akademie múzických umění či jiné vysoké škole.
V Praze 15. 1. 2010
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.