Výstava „Nejkrásnější divadlo – 125 let divadla v Karlíně“ začala
V Muzeu hlavního města Prahy Na Florenci dnes radní Bohumil Černý zahájil výstavu Nejkrásnější divadlo – 125 let divadla v Karlíně, kterou pořádají Společnost Théâtre Variété a Muzeum hl. m. Prahy. Bude otevřena od 29.3. do 14.5.2006 a v expozici se poutavým způsobem představuje jedna z nejstarších pražských scén, která slaví 125 let od svého vzniku.
- 6 minut čtení
V Muzeu hlavního města Prahy Na Florenci dnes radní Bohumil Černý zahájil výstavu Nejkrásnější divadlo – 125 let divadla v Karlíně, kterou pořádají Společnost Théâtre Variété a Muzeum hl. m. Prahy. Bude otevřena od 29.3. do 14.5.2006 a v expozici se poutavým způsobem představuje jedna z nejstarších pražských scén, která slaví 125 let od svého vzniku.
„Je to jedinečná expozice a je o to zajímavější, že o pár set metrů dál finišuje rekonstrukce a dostavba budovy divadla v Karlíně. Výstava připomíná celou historii Karlínského divadla od někdejšího Théâtre Variété v roce 1881 do dneška, podobu divadla po kompletní rekonstrukci a dostavbě veřejnost uvidí na podzim. Budou si tak moci sami porovnat, nakolik se nám podařilo vrátit krásu jedinečné historické budově“, řekl radní Bohumil Černý který převzal nad výstavou záštitu.
To si letos připomíná už šedesátou divadelní sezónu a od svého vzniku v roce 1881 je jedinečnou a ojedinělou institucí, která do prostředí pražského kulturního života po celou dobu své existence přináší především hudbu a zábavu. Výstava chce návštěvníkům představit důležité okamžiky historie této divadelní budovy a kulturních institucí v ní sídlících: varieté (1881-1939), Prozatímní divadlo (1939-1945) a Hudební divadlo Karlín (pod různými názvy od 1945 dodnes). Výstava, kterou připravilo Občanské sdružení Společnost Théâtre Variété ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy, připomíná všechny tyto etapy, i když se nejvíce soustřeďuje na šest desetiletí Hudebního divadla. A dokumentuje historii a proměny karlínské operety, příchod muzikálu do Československa a první domácí pokusy o něj, vliv různých dob na divadlo a zároveň blíže seznamující i s desítkou významných osobností, které na této scéně působily.
Dnešní soubor divadla v této chvíli ještě hraje v Kongresovém centru, ale už se připravuje na podzimní stěhování na domovskou scénu. Hrubé práce na budově, kterou v roce 2002 poničila povodeň, už prakticky skončily, teď se dělá uvnitř, kde pracují řemeslníci a restaurátoři. Novinkou v divadle bude rozšíření jeviště. Jeho spodní hrana také bude o metr níž, takže diváci budou mít lepší výhled. Pohodlnější budou sedačky. A v prostorách, kde dříve působilo divadlo Semafor, vznikne hudební klub. Vnější fasáda bude mít nádech do zelena, historickou budovu doplní dostavba, ale celé divadlo se především vrací do historické podoby.
Rekonstrukce bude Prahu stát 630 milionů korun, ale podle radního Černého jsou to dobře vynaložené peníze. „Karlínské divadlo patří k městu, hodně mu dalo a zaslouží si naši péči“.
Výstava Nejkrásnější divadlo – 125 let divadla v Karlíně
/Muzeum hlavního města Prahy, 29.3.-14.5.2006/
- Expozice Nejkrásnější divadlo – 125 let divadla v Karlíně, bude ke zhlédnutí v Muzeu hlavního města Prahy, a to od 29. března do 14. května 2006.
- Vernisáž výstavy – 28. 3. 2006 od 17 hodin
- Autor Pavel Bár se snaží zachytit vývoj divadla v Karlíně od dob Théâtre Variété až po současné Hudební divadlo v Karlíně, ve kterém v současné době probíhá rozsáhlá rekonstrukce po ničivých povodních z roku 2002
- Výstavu pořádá občanské sdružení Théâtre Variété za vydatné podpory jejího předsedy Lumíra Olšovského
- Architektonicky a výtvarně se na výstavě významným dílem podílela scénografka Lucie Loosová
- Záštitu nad výstavou převzal radní hlavního města Prahy pro kulturu, pan Mgr. Bohumil Černý.
- Děkujeme PhDr.Zuzaně Strnadové – ředitelce Muzea hlavního města Prahy za poskytnutí prostor muzea
- Dále děkujeme všem sponzorům: AAA BARVY PRAHA, NAMSAH, Thalia Picta, s. r. o., Pizza Coloseum, Piana PETROF, Západomoravská elektromontážní společnost Třebíč, s. r. o. Městská část Praha 8 a velké díky patří i Národnímu divadlu a hlavně Hudebnímu divadlu v Karlíně, které poskytly dokumenty a předměty na výstavu zdarma. Děkujeme také fotografovi Pavlu Průchovi a také všem dobrovolníkům, kteří pomáhali ve svém volném čase a bez kterých bychom nemohli tuto výstavu vůbec realizovat.
- Součástí výstavy bude také doprovodný program, který je určen široké veřejnosti
VEŘEJNÉ
- 5. 4. – Varieté (program připomínající období 1881-1939, dobu „divadla rozmanitostí“: hudební excentrik, kouzelník, „glasbalanc“, step, milostný duet dvou operních pěvců,…)
- 24. 4. – Opereta a muzikál I (téměř hodinový program operetních a muzikálových hitů: Galla Macků, Míša Nosková, Oldřich Král, Pavlína Millerová, Václav Vostarek, Jan Urban,…)
- 11. 5. – Opereta a muzikál II (půlhodinový program, ve kterém vystoupí sbor Hudebního divadla v Karlíně a někdejší jeho sólisté Pavla Břínková a Jan Ježek, doprovází prof. Jiří Pazour)
NEVEŘEJNÉ
- 20. 4. – Exkurze (milá nabídka vedení HDK - pro členy Společnosti + média (podobné setkání jako Karlínská zlatá neděle) možnost prohlídky stavby – rekonstrukce divadelní budovy)
Výstavu připravilo Občanské sdružení Společnost Théâtre Variété ve spolupráci s Muzeem hlavního města Prahy. Seznámí návštěvníky, odbornou i laickou veřejnost, s poněkud zapomenutou a opovrhovanou historií divadla, která je však jedinečná obsahem, značnými zvraty i osobnostmi, které v divadle působily. Veřejnosti se tak poprvé v historii dostává možnost vidět materiály, které byly řadu let ukryty v divadelním archivu - nejen mnoho nádherných fotografií, plakátů, ale i unikátní dokumenty – pro příklad protesty básníka Vítězslava Nezvala proti stažení jeho hry z repertoáru nebo stížnost režiséra Alfréda Radoka na Vlastu Buriana. Krom těchto materiálů budou součástí výstavy i audio a videozáznamy z inscenací divadla a ukázky divadelních rekvizit a kostýmů.
O Společnosti Théâtre Variété
Společnost Théâtre Variété je nezávislé občanské sdružení vedené hercem Lumírem Olšovským, které chce šířit neprávem pozapomínanou slávu někdejšího Théâtre Variété (1881-1939) a jeho poválečného následovníka – karlínského hudebního divadla (od 1945).
- Symbolickým zahájením činnosti sdružení byla akce "Pojďme zvednout náhrobek!" na Olšanských hřbitovech v úterý 27. září 2005 (rekonstrukce náhrobku dále probíhá). Cílem akce bylo zvednout zřícený náhrobek zakladatele a majitele někdejšího karlínského Théâtre Variété Eduarda Tichého. Jeho rodinná hrobka je již řadu let v dezolátním stavu. Nepodařilo se nalézt žádné žijící potomky rodiny Tichých, proto si Společnost Théâtre Variété vzala za cíl opravit Tichého hrob. Na zvednutí hrobky se podílela také řada umělců, kteří na jevišti karlínského divadla účinkovali či účinkují (Monika Absolonová, Roman Vojtek, Michaela Dolinová, Dagmar Rosíková ad.), ředitel HDK Egon Kulhánek a přátelé karlínského divadla.
- Další akcí, kterou Společnost pořádala, byla „Karlínská zlatá neděle“: 18. 12. 2005 došlo k setkání všech žijících sólistů a členů vedení Hudebního divadla Karlín. Občanskému sdružení Společnost Théâtre Variété pod vedením herce Lumíra Olšovského, se podařilo získat kontakt na 103 herců a zpěváků. Kromě sólistů byli pozváni i významní hosté, kteří na karlínské scéně hráli a zpívali (Naďa Urbánková, Otakar Brousek, Radek Brzobohatý, Josef Laufer, ad.), ale i členové vedení divadla, včetně několika bývalých ředitelů, a další bývalí významní zaměstnanci divadla. Takovéto setkání se v tomto rozsahu konalo v historii divadla vůbec poprvé. Karlínské zlaté neděle se zúčastnili nejen pamětníci (Dagmar Rosíková, Jindřich Janda), ale i současní sólisté HDK Tereza Duchková, Roman Vojtek ad.
V Praze 28.3.2006
Oblast kultury, cestovního ruchu a kongresové turistiky, církví a náboženských společností, oblast pohřebnictví spadá do působnosti radního hl. m. Prahy Mgr. Bohumila Černého