Výstava: Sliby versus realita

Výstava: Sliby versus realita
  • 1 minuta čtení

Výstava nesoucí název „Sliby versus realita“ je veřejnosti přístupná od 19. – 25. července v přízemí budovy Nové radnice na Mariánském nám. 2. Celkem na deseti plakátech výstava ukáže výstižné srovnání někdejších propagandistických příslibů lepší budoucnosti a následné reality. Barevné socialistické plakáty s budovatelskými hesly kontrastují s dobovými černobílými fotografiemi Karla Cudlína, Dany Kyndrové, Jindřicha Štreita, Jana Šibíka a dalších významných českých fotografů. Výstava je součástí kampaně Proti ztrátě paměti, kterou pořádá již počtvrté společnost Člověk v tísni v rámci projektu Příběhy bezpráví.

O kampani

Hlavním smyslem kampaně je projevit úctu obětem komunistického režimu a připomenout, že na zločiny komunismu se nesmí zapomínat.

Jsme přesvědčeni, že svoboda, kterou máme v naší zemi již 25 let, není samozřejmostí a je třeba si jí vážit – i přes některé problémy, které trápí naši současnou společnost. Ostatně mnohé z nich mají své kořeny právě v komunistické minulosti, a proto má letošní kampaň podtitul Komunismus bolí dodnes. 

Základní myšlenky kampaně vyjadřuje letošní memorandum, které můžete online podepsat i vy.

Do kampaně se kromě jednotlivců mohou aktivně zapojit také školy a organizace po celé České republice, kterým zdarma poskytneme různé materiály (filmy, plakáty na výstavu, pietní stužky apod.).

V Praze v Národním divadle se ve čtvrtek 26. června bude konat projekce filmu Případ dr. Horáková. Projekce je určena žákům a studentům a naváže na ni pietní průvod spojený s happeningem u pomníku obětem komunistického režimu. Na několika místech v Praze bude k vidění výtvarná instalace s názvem Komunismus bolí dodnes, prostřednictvím které budou zveřejněny osobní vzkazy a výpovědi osobností, které se ke kampani připojí. Podívejte se na přehled dalších akcí v Praze.

Ve spolupráci s organizacemi a se školami se koná řada akcí v různých městech a obcích České republiky. Přijďte se na některou z nich podívat i vy.

Výstava: Sliby versus realita V rámci kampaně bude vydána také kniha Komunismu navzdory, která přináší příběhy osobností, jež reprezentují různé formy odporu proti totalitnímu režimu v letech 1948–1989. Texty novináře Adama Drdy v ní budou doplněny medailonky laureátů Ceny Příběhů bezpráví či osudy lidí objevených studenty při pátrání po obětech komunistického režimu ve svém okolí.

Loňské memorandum „Proti ztrátě paměti“ podepsalo 2 500 lidí, včetně řady známých osobností.

Kampaň „Proti ztrátě paměti“ navazuje na další aktivity projektu Příběhy bezpráví, jehož hlavním cílem je zvyšovat povědomí žáků, studentů i široké veřejnosti o moderních československých dějinách, zejména pak o období komunistického režimu.

Více na: www.protiztratepameti.cz.

 

 

19. června 2014
19. června 2014