Výstava ZKÁZA A NADĚJE

Katastrofální záplavy, které postihly v roce 2002 naši zemi i její metropoli, zasáhly vedle domovů tisíců obyvatel i řadu institucí z oblasti kultury – divadla, knihovny, galerie a v neposlední řadě i archivy. Archiv hl. m. Prahy a Archiv akademie věd ČR pod záštitou České komise pro UNESCO proto připravily výstavu k připomenutí povodně v roce 2002 a nápravy jejích následků.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

  Výstava ZKÁZA A NADĚJE

Vodní živel a archivy

 

Katastrofální záplavy, které postihly v roce 2002 naši zemi i její metropoli, zasáhly vedle domovů  tisíců obyvatel  i řadu institucí z oblasti kultury – divadla, knihovny, galerie a v neposlední řadě i  archivy. Archiv hl. m. Prahy a Archiv akademie věd ČR pod záštitou České komise pro UNESCO proto připravily výstavu k připomenutí povodně v roce 2002 a nápravy jejích následků.  Škody, které povodeň Archivu hl. m. Prahy způsobila, jsou dnes díky obrovské práci pracovníků archivu i vysokým finančním prostředkům vynaloženým hl. m. Prahou odstraněny. A Magistrát hl. m. Prahy  pracuje v oblasti archivnictví stejně kvalitně, jako před povodněmi i díky modernímu zázemí, které pro tuto oblast své činnosti město vybudovalo. 

 

Výstava ZKÁZA A NADĚJE, Vodní živel a archivy je již v Clam-Gallasově paláci přístupná veřejnosti a potrvá do 3.října 2004.

 

Informuje širokou veřejnost o záchraně archiválií zatopených v Archivu hl. m. Prahy a Archivu Akademie věd a především o současném stavu nápravy škod způsobených povodněmi. Výstava je členěna do dvou hlavních částí, z nichž první dokumentuje obrazem a doprovodným textem stav archivních budov a depozitářů za povodně a bezprostředně po ní, způsobené škody a následné záchranné práce. Ve druhé části Archiv AV ČR ilustruje revitalizaci ostatních typů archiválií, kterou bylo nezbytné zadat specialistům – restaurátorům.

K vystavení proto vybral ukázky nejhůře zasažených archiválií a na nich veřejnosti  představuje náročné restaurátorské práce. Z písemností byly vybrány diplomy několika vědců, např.:historika Kamila Krofty a Jaroslava Bidla. Tištěné materiály jsou zastoupeny několika ukázkami precizně napravených špalíčků kramářských písní z 18.-19. století a z ostatních sbírek byly vybrány ukázky zachráněných negativů i pozitivů fotosbírek, ošetřené a digitalizované gramodesky s unikátními nahrávkami projevů významných osobností společenského života a folklorní tvorby z období první republiky a medaile udělované bývalou Československou akademií věd.

Restaurátoři Archivu hl. m. Prahy se mimo jiné prezentují složitou obnovou vzácné pamětní knihy, kterou zachránili archivu Církve československé husitské.

 

Součástí výstavy bude rovněž odborný seminář s restaurátory a konzervátory, který se bude konat 14. září v místě výstavy.

 

Výstava připomíná rok 2002, kdy se hlavním objektům Archivu hlavního města Prahy povodně vyhnuly, naplno zasažen byl ovšem menší archivní depozitář v ulici Varhulíkové v pražských Holešovicích.  Největší část z více než 800 běžných metrů písemností uložených v  depozitáři tvořil správní archiv Magistrátu hl. m. Prahy, který obsahoval především  spisy podniků zrušených v devadesátých letech. Kromě toho tu byl uložen i spisový materiál Fondu národní obnovy,  který náležel odboru obecního majetku MHMP a obsahoval materiály týkající se poválečných konfiskací. Menší, ale velmi důležitou část tvořily archiválie bývalého Ústředního národního výboru ze čtyřicátých let, které evidovaly škody způsobené v Praze druhou světovou válkou.

Většina spisů přímo zasažených vodou (celkem 406 přepravek s písemnostmi) byla převezena do mrazíren v Herálci (okres Žďár nad Sázavou), kde byla zmražena. V roce 2003 provedla jejich rozmrazování a vysoušení  na volném vzduchu firma První archivní a spisovenská s.r.o. Blansko. Poté bylo všech 141 běžných metrů vydezinfikováno ve sterilizační komoře v budově archivu na Chodovci a uloženo v depozitářích nové archivní budovy na Chodovci. Díky této finančně náročné akci nemá městský archiv na rozdíl od řady obdobných institucí v současnosti žádné archiválie ve zmraženém stavu. Holešovický depozitář není nadále pro archivní účely využíván.

V rámci výpomoci ostatním archivům poskytl Archiv hlavního města Prahy část kapacity své speciální dezinfekční linky pro  odplísnění jejich vysušených písemností. Mimo to dal k dispozici ve svých volných depozitářích prostor k uložení cca 3,5 km písemností z centrální spisovny Městského soudu v Praze. Restaurátoři archivu pracovali i na popovodňové obnově vzácné pamětní knihy z archivu Církve československé husitské.

Archiv hlavního města Prahy byl založen v roce 1851 a jeho posláním je odborná péče o historické písemnosti  dokumentující dějiny naší metropole. V současné době spravuje 1782 archivních fondů o celkovém rozsahu 15.552 běžných metrů archiválií.

 

 

V Praze dne 17.srpna 2004

 

 

Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

Za správnost: Luděk Schreib / l. 2061

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355

Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

 

 

Sídlo:  Magistrát hl. m. Prahy   

Mariánské nám. 2, 110 01  Praha

 

 

17. srpna 2004
17. srpna 2004