Výstavba Nového spojení je v předstihu
Obyvatelé hlavního města Prahy i lidé, kteří denně cestují do metropole vlakem, se brzy dočkají rychlejšího příjezdu na Hlavní nádraží. Jeden ze dvou tunelů pod Vítkovem, jižní, se podařilo prorazit v předstihu. Výhody Nového spojení, stavby za téměř 10 miliard korun propojující pražská nádraží, by cestující mohli začít využívat již zhruba od poloviny prosince roku 2008.
- 3 minuty čtení
Obyvatelé hlavního města Prahy i lidé, kteří denně cestují do metropole vlakem, se brzy dočkají rychlejšího příjezdu na Hlavní nádraží. Jeden ze dvou tunelů pod Vítkovem, jižní, se podařilo prorazit v předstihu. Výhody Nového spojení, stavby za téměř 10 miliard korun propojující pražská nádraží, by cestující mohli začít využívat již zhruba od poloviny prosince roku 2008.
„Stavba nazvaná Nové spojení, jejíž součástí je i právě proražený jižní tunel pod Vítkovem, propojí pražská nádraží - Hlavní, Masarykovo, Libeň, Vysočany a Holešovice. Umožní tak propojení nově budovaných železničních koridorů s Hlavním nádražím a do budoucna může pomoci rozšířit i nabídku příměstské a městské železniční dopravy, kterou Praha nutně potřebuje,“ uvedl primátor hlavního města Prahy Pavel Bém.
Jižní tunel, jehož ražbu začali pracovníci Metrostavu 27. května loňského roku, má délku 1365 metrů. Bude dvoukolejný a obousměrně spojí Hlavní nádraží se stanicemi Vysočany a Holešovice.
Ražbu druhého, 1316 metrů dlouhého severního dvoukolejného tunelu blíže ke Karlínu, provádí společnost Subterra. Práce tam začaly loni 5. srpna a ražba bude slavnostně dokončena v závěru letošního června. Tímto tunelem budou v budoucnu projíždět všechny vlaky z Hlavního nádraží ve směru do Libně a naopak.
„Mostní stavby propojující Hlavní nádraží s tunely pod Vítkovem jsou novou dominantou této části města a přispějí k jeho výraznému zkvalitnění. Z turisticky frekventovaných míst, jako jsou například Hradčany a Letná, nebude rušit panorama města. Po ukončení stavebních prací bude obnovena zeleň, kterou doplní nová kvalitní výsadba. Součástí prací je i vybudování odpočinkové zóny v uvolněných prostorách, které navazují na zeleň Vítkova,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Prahy Jan Bürgermeister.
V rámci výstavby Nového spojení se buduje železniční estakáda, která čtyřmi kolejemi spojí Hlavní nádraží, od přemostění Seifertovy ulice, se dvěma dvoukolejnými tunely, jejichž portály jsou již patrné pod Vítkovem u Vojenského muzea.
„Estakáda, která bude mít kromě dvou krajních opěr 11 pilířů, z toho dva dvojité, překlene Trocnovskou ulici a dnes rozšiřovanou ulici Husitskou. Její rozšíření si vyžádalo vybudování opěrné zdi s polomostem a dočasná dopravní opatření, umožňující jednak vytvoření nového jízdního pruhu, jednak založení dvou pilířů v nově vzniklém dělícím pruhu vozovky,“ uvedl Jan Komárek, generální ředitel Správy železniční dopravní cesty, která je investorem celé výstavby.
V závěru loňského roku byla v rámci Nového spojení otevřena silniční estakáda Krejcárek – Palmovka, která spolu s tramvajovou komunikací spojila Novovysočanskou ulici se Sokolovskou ulicí a nahradila nevyhovující ulici Pod plynojemem s úrovňovým přejezdem, který výrazně brzdil dopravu v této části města.
Příloha - Poznámky ke stavbě Nového spojení /DOC, 26 kB/
V Praze 23. 5. 2006
MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy
do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem.
Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.
Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / tel. 236 002 945