03022004-rozhovor-MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy-Zpravodaj Hospodářské komory hl. m. Prahy-Bez spolupráce s podnikateli se Praha neobejde
Bez spolupráce s podnikateli se Praha neobejde |
Zpravodaj Hospodářské komory hl. m. Prahy | 2.3.2004 | rubrika: Praha před branami EU| strana: 2 | autor: Hana Janišová
Jaký hlavní dopad pro Prahu bude mít vstup ČR do EU? Jaké budou přínosy pro město, existují z pohledu Prahy i nějaké obavy?
Není žádným pragocentrismem zdůrazňovat a přiměřeně upřednostňovat potřeby hlavního města, neboť i pro ostatní města a regiony v České republice platí, že Praha je vstupní branou, kterou k nám přicházejí jak návštěvníci, tak podnikatelé, jak turisti, tak investoři. Vstup do EU představuje určitě pro Prahu možnost čerpat prostředky ze zdrojů EU. Praha sice patří k nejvyspělejším regionům v celé rozšířené EU, může získat podporu určenou pro městský rozvoj a pro řešení nezaměstnanost a či vzdělávání a rekvalifikaci. Se vstupem do Evropské unie se Praze může stát sídlem některých správních nebo administrativních rozhodovacích center Evropské unie, i to by jistě přineslo celou řadu výhod. Čekají nás nicméně také jednání, v nichž chceme promluvit do způsobů, jakými lze čerpat prostředky ze strukturálních fondů. Ty totiž nevyhovují současným potřebám měst a vyspělých regionů, mezi něž Praha patří. Pokud se skutečně podaří, aby se rodící evropské společenství stalo svazkem úzce spolupracujících suverénních států, nebude ani Praze nic bránit v tom, aby se stala jednou z hlavních evropských metropolí. Ze srdce si přeji, abychom v budoucí společné Evropě sehráli ambiciózní, důstojnou roli, abychom na jedné straně dokázali maximálně využít příležitostí, které se nám nabízejí, a současně dokázali předávat naše současné i budoucí zkušenosti těm městům a regionům, které o to budou stát.
Zřejmě největším problémem metropole je dopravní situace. Přispěje nějak EU na její zlepšení?
Praha vstupuje do nové Evropy v době, kdy již odstranila podstatnou část následků loňských katastrofálních povodní. V Praze žije více než desetina obyvatel České republiky, kumuluje se zde řada známých dopravních problémů velkoměst. Je proto naprosto namístě, abychom se ucházeli o solidární pomoc ze strany lépe prosperujících států EU, a to už proto, abychom jim co nejdříve mohli být ekonomicky rovnocenní. Kromě již zmíněné podpory ze strukturálních fondů, která je určena pro investiční akce menšího rozsahu bude moci Praha po vstupu do EU získat prostředky z Fondu soudržnosti. Ten je určen pro velké dopravní stavby a investice do životního prostředí.
Kolik unijních peněz může Praha získat a na co budou využity?
Praha bude moci získat ze strukturálních fondů EU zhruba 4,2 mld. Kč a stejnou částku na projekty jsou připraveny v rozpočtu hl. m. Prahy, MMR, MPSV a rozpočtech městských částí. EU se podílí na financování projektů až 50% a tak ke každé vydané koruně z rozpočtu Prahy můžeme získat další korunu. Další prostředky budou k dispozici z Fondu soudržnosti, kde je pro ČR připraveno celkem 30,2 mld. Kč. Kolik z tohoto koláče získá Praha závisí jen na kvalitě připravených projektů. U tohoto fondu je výsledný poměr dokonce výhodnější, protože ke každé vynaložené koruně lze z EU získat až další tři až čtyři.
Jak vypadá příprava magistrátních úředníků, budou schopni účinně pomáhat radou i jinak nejen městu, ale také různým sdružení, podnikatelům apod, jak se dostal k unijním penězům? Kolik pro to Praha má úředníků?
V září 2003 jsme vytvořili specializovaný odbor, který má na starosti využívání prostředků z fondů EU. Pracovníci tohoto odboru v současné době připravují podrobné postupy jak projekty předkládat a jaké nároky musí žadatel splnit. Tito pracovníci budou mít na starost nejen administraci projektů, ale připravují se i na podporu žadatelům tak, aby přístup k prostředkům z EU byl srozumitelný pro co nejširší okruh subjektů.
Jaký je vývoj projektu Regionální rozvojové agentury, o které jste se zmiňoval při loňském rozhovoru pro náš časopis?
Rada HMP se zavázala ve svém Programovém prohlášení, že založí ve spolupráci s Hospodářskou komorou hlavního města Prahy marketingovou, rozvojovou a informační Pražskou regionální rozvojovou agenturu, která umožní transparentním způsobem informovat o záměrech města, územně technických podmínkách a procesních pravidlech. I v uzavřené koaliční smlouvě strany souhlasily se zřízením pražské regionální agentury pro komplexní pomoc investorům a pro poskytování dostatečných informací. Tato agentura by měla prezentovat záměry Prahy v zahraničí a nabízet městské projekty pro žádoucí rozvoj investic v systému PPP (public-private-partnership), tedy spolupráce veřejného a soukromého sektoru. Tento model je pro Prahu velmi přitažlivý, forma financování se stává stále populárnější. Přínosem těchto projektů je jejich vyšší užitná hodnota za jednotku pořizovací ceny v průběhu celého životního cyklu služby. Projekty PPP přispívají k potřebné akceleraci rozvojových programů a garantují také rychlejší realizaci projektů. Cílem Regionální rozvojové agentury by měla být také komplexní pomoc investorům, především v oblasti výstavby dopravních zařízení, a to právě formou poskytování informací v rámci zřizované regionální agentury.
Jak hodnotíte spolupráci s Hospodářskou komorou hl. m. Prahy a jakým směrem by se tato spolupráce měla do budoucna dále rozvíjet?
Oblastí spolupráce je určitě mnoho, např. se sekcemi kolektorů, cestovního ruchu nebo v oblasti dopravy. Ve spolupráci s Hospodářskou komorou hl. m. Prahy by např. také měla být provedena analýza současného dění v oblasti výstav a veletrhů a bude rozpracován projekt vyšší účasti podnikatelů na dalším vývoji veletržního průmyslu v Praze. Bez spolupráce s privátní sférou a podnikateli se Praha opravdu neobejde. Naší snahou je vybudovat kvalitní partnerský vztah a zabezpečit dostatečné poskytování informací pro uplatnění investorských projektů ve městě. Praha má zájem na tom, aby soukromým podnikatelům místním i zahraničním vytvářela dobré podmínky pro zapojení do projektů.