03032003 - Při příležitosti inaugurace rektora ČVUT v Betlémské kapli

Při příležitosti  inaugurace rektora ČVUT v Betlémské kapli

 

(3. 3. 2003)

 

 

Vaše Magnificence, pane rektore,

Vážené dámy a pánové,

je mi ctí, že mohu pozdravit toto ctěné shromáždění, že mohu oslovit nového rektora pár kroků od míst historického sídla Českého vysokého učení technického – jak se uvádí nejstarší trvale působící technické univerzity na světě, jejíž počátek  mezi lety 1705 až 1718 znamenalo pro Prahu potvrzení jejího postavení jako významného evropského centra, kde se setkávají vědecké a myšlenkové proudy, kde nalézají tvůrčí atmosféru kapacity pestré škály technických, humanitních, uměleckých i aplikovaných oborů.

Nemohu zde ani vyjmenovat všechny slavné osobnosti Českého vysokého učení technického, na něž Praha je a vždy bude právem hrda – jen namátkou tedy mohu připomenout osobnosti jako jsou učitelé: František Josef Gerstner, Christian Doppler, František Křižík, Josef Božek, Miroslav Tyrš, František Běhounek a mnohá další slavná jména.

Na Vaší škole působil i nositel Nobelovy ceny za chemii Vladimir Prelog  a mnoho jiných vědců světových jmen.

Vážené dámy, vážení pánové, znám činnost ČVUT z doby svého působení ve funkcí starosty Městské části Praha 6, kde se rozvíjela dobře naše vzájemná spolupráce. Význam této oboustranně výhodné součinnosti bych rád přenesl i mezi své primátorské priority.

Mohu Vás přitom ujistit, že vedení města si je vědomo významu ČVUT nejen jako špičkového vědeckého a pedagogického pracoviště, ale i obecněji jako jedné z největších organizací z hlediska počtu zaměstnanců a studentů (téměř 4000 zaměstnanců, 22000 studentů) i tomu odpovídající velké ubytovací a stravovací kapacity a všech dalších souvislostí, které to pro město má.

Přínos ČVUT pro město je nesporný. Je to hlavně projektová a výzkumná činnost v nejrůznějších oblastech techniky – v oblasti architektury, v oblasti dopravy a v oblasti telekomunikací.

Význam, jaký město přikládá spolupráci s ČVUT, byl zakotven v Rámcové smlouvě o spolupráci, kterou uzavřelo hlavní město Praha a ČVUT koncem minulého roku. Smlouva navazuje na historické tradice spolupráce města a vysokého učení technického, rozvíjí spolupráci existující. Smlouva, která vychází ze strategických dokumentů obou  institucí (ze Strategického plánu hl. m. Prahy a z Dlouhodobého záměru rozvoje ČVUT) podrobně hovoří o společné cestě k uskutečnění rozvojových záměrů, výměně informací, vzájemné podpoře a pomoci. Jsem rád, že smlouva není jen obecnou deklarací o spolupráci, ale že poměrně podrobně a konkrétně stanovuje i závazky smluvních stran.

Jako konkrétní příklad z poslední doby velké pomoci, kterou ČVUT poskytlo městu, bych rád uvedl pomoc ČVUT při poskytnutí ubytovacích kapacit lidem postiženým povodněmi v srpnu minulého roku. Jsem rád, že mohu ještě jednou na tomto místě ČVUT poděkovat.

ČVUT i hlavní město Praha jistě budou dále spolupracovat i v oblasti využití pozemků v rámci územního plánu Prahy (oblast Strahova, Vítězného náměstí). Očekávám i možnou spolupráci v řadě dalších oblastí, např. technologických  a vědecko-technologických parků.

Vážené dámy a pánové, pár mých poznámek mělo jen uvést mé přesvědčení, že inaugurace rektora Českého vysokého učení technického je významnou událostí hlavního města Prahy. Přeji vedení ČVUT a jeho fakult úspěchy v další činnosti a těším se na pokračování spolupráce.

 

2. července 2003
2. července 2003