05102004-rozhovor-Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora hl. m. Prahy-Listy hl. m. Prahy-O "psí" vyhlášce se bude jednat

Novou diskusi mezi Pražany vyvolala informace náměstka primátora Mgr. Rudolfa Blažka o tom, že by psi v Praze měli být povinně trvale označováni tak, aby byla možná jejich identifikace, a měla by být zavedena také evidence chovatelů.

O „psí“ vyhlášce se bude jednat

 

 

 

Listy hlavního města Prahy | 10.5.2004 | strana: 2 | autor: (kub)

Potkáváme se každý den. Pejskaři. Odpůrci pejskařů. Ti, co psy milují. Ti, co se jich bojí, i ti, co je přímo nenávidí. Ti, kteří psy rozmazlují, i ti, kteří vědí, že nemohou mít psa za každou cenu.

Neexistují jen dva nesmiřitelné tábory pro a proti psům či pro a proti stanovení pravidel soužití lidí a psů v hlavním městě, jak by se mohlo zdát z diskusní stránky pražského webu, věnované původně připravované „psí“ vyhlášce z roku 2002, kde se ostře střetávají názory řady Pražanů.
Je to prostě fakt, že v metropoli žije s námi oficiálně sedmdesát tisíc psů. A nejméně jednou tolik je podle kvalifikovaných odhadů těch, kteří bydlí v pražských domácnostech „na černo“. Chov psů v Praze není nijak regulován, natož omezován, přesná evidence zatím není. Přehled o psech chovaných v metropoli je pouze díky poctivým majitelům, kteří za svá zvířata platí poplatek stanovený vyhláškou.
Novou diskusi mezi Pražany vyvolala informace náměstka primátora Mgr. Rudolfa Blažka o tom, že by psi v Praze měli být povinně trvale označováni tak, aby byla možná jejich identifikace, a měla by být zavedena také evidence chovatelů.
„Zákon č 77/2004 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů a který vstoupil v účinnost 1. března 2004, představuje průlom do řešení problematiky chovu a pohybu psů v hlavním městě. Tato novela umožňuje obci zavést povinné označování psů a evidenci jejich chovatelů a dále upravit pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezit prostory pro volné pobíhání psů,“ uvedl náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek.
V zákoně je stanoveno, že obec může k regulaci populace toulavých a opuštěných zvířat provést trvalé označování všech psů v obci prostředky, které způsobují při aplikaci jen mírnou nebo přechodnou bolest, zejména tetování nebo identifikace čipem, a evidenci jejich chovatelů. Opatření k těmto úkonům stanoví obec obecně závaznou vyhláškou. Dále tento zákon na ochranu zvířat říká, že vyhláškou může obec také stanovit pravidla pro pohyb psů na veřejném prostranství a vymezit prostory pro volné pobíhání psů.
Neopominutelným argumentem pro vydání takové vyhlášky v Praze je výsledek průzkumu veřejného mínění z loňského roku. Ten pro Městskou policii hl. m. Prahy provedla společnost IBRS, s. r. o., a jeden tisíc Pražanů v něm odpovídalo mimo jiné na otázku: Zda by město mělo vyhláškou stanovit omezení či povinnosti pro venčení psů. Jednoznačný výsledek, kdy se v březnu pro takovou vyhlášku vyslovilo 87 procent a v říjnu 91 procent respondentů, je pro město dalším významným impulsem pro právní úpravu.
„Chceme, aby od 1. ledna 2005 byla obecně závaznou vyhláškou hl. m. Prahy stanovena povinnost trvalého označení psa - čipem nebo tetováním a povinnost vést evidenci chovatelů. Návrh této úpravy by mělo pražské zastupitelstvo projednat v červnu, aby, než vyhláška vstoupí v účinnost, měli majitelé psů - pokud tyto požadavky nesplňují - dostatek času na jejich splnění,“ sdělil náměstek Blažek s tím, že centrální evidenci povede Magistrát hlavního města Prahy. „Informace o všech psech na území města se v případě zaběhnutí, opuštění či ztráty zvířete ukáže jako velmi užitečná při hledání majitele a jako nepostradatelná v případech pokousání psem. Bude tak možné zjistit informace o zdravotním stavu zvířete a předejít tak možným, často zbytečným, komplikacím při hledání majitele a eventuelním léčení pokousaného člověka,“ zdůraznil Mgr. Blažek.
Pokud se lidé obávají, že označení psa čipem je nákladné, je třeba připomenout, že ten majitel, který nechá své zvíře čipovat, dostává úlevu na poplatku za psa. Takže vynaložené finanční prostředky se vlastně majiteli vrátí.
Také z Útulku pro opuštěná zvířata v Troji, který financuje město a spravuje Městská policie hl. m. Prahy, zní už dlouho apel na Pražany, aby své čtyřnohé přátele nechali označit čipem nebo alespoň tetováním, protože, jak říká vedoucí útulku Václav Steinbauer, jsou to každý měsíc desítky telefonátů zoufalých majitelů, kterým se ztratil pes. „Řada takových případů má šťastný konec, když se po kratším či delším čase setkají. Ale je to zcela zbytečné. Kdyby zvíře mělo identifikační znak, nebyl by žádný problém se okamžitě spojit s majitelem a ušetřit stres jemu i psovi. A koneckonců i zbytečné finanční prostředky na hledání a umístění zvířete v útulku. Víme, že mezi majiteli jsou i takoví, kteří prostě psa odloží, uvážou třeba v Krčském či Bohnickém lese, nebo dokonce u plotu našeho útulku, a spoléhají se, že se o něj postaráme. Je to skutečně jen na zodpovědnosti lidí, kteří si psa pořídí.“
Toho jsou si vědomi všichni, kteří se podílejí na tvorbě nové vyhlášky a samozřejmě i její předkladatel, náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek:
„Mám rád zvířata, zvlášť psy. A měl jsem léta velkého psa - dobrmana. Rád bych ho měl i dnes, ale vím, že v rodině, kde jsou tři malé děti, zvlášť když ta rodina bydlí v běžném panelovém bytě, to není možné. Proto jsme už dávno zvolili kompromis - naše fenka - teriér Heather je čtyřnohým přítelem našich dětí i nás dospělých.Takže opravdu není problém, aby s ní šly ven i děti.“
Co když se ale potkají s velkým psem, kterého nechává majitel na omezeném prostoru mezi paneláky běhat prakticky bez dozoru? Volný pohyb psů - to je další otázka, kterou bude muset město řešit. Kde a jak se chovatelé se svými psy mohou volně pohybovat, aby neomezovali ostatní? V současné době toto částečně řeší vyhláška o ochraně veřejné zeleně, která upravuje vstup se psy na některá místa, mimo jiné na dětská hřiště a pískoviště.
„Tato úprava se ale vztahuje jen na veřejnou zeleň, proto chceme najít takové řešení, které by zahrnovalo veřejná prostranství a prostory. Podle našeho názoru by měly být rozděleny v zásadě na tři typy. V prvním by bylo vymezení, kam nelze se psy vůbec chodit a vstupovat, druhý by stanovil místa, kam je možné psy vodit - ale s určitým omezením, tedy s vodítkem či s košíkem, nebo s obojím. A třetí typ veřejných prostranství by byl k dispozici pejskařům bez omezení,“ vysvětlil náměstek Blažek. „Je nyní otázkou, pro která veřejná místa bude platit omezení a jaká omezení to budou. Určitě pro tak frekventovaná místa jako je Václavské či Staroměstské náměstí. Ale to ještě bude předmětem další diskuse,“ dodal.
Nemusí přitom nastat situace, kdy pes přímo člověka ohrožuje. I ten, kdo má zvířata rád, není nadšen, když pes, který právě proběhl louží, přijde přátelsky pozdravit a oklepe si přitom vše, co si nabral. O zvědavých nájezdech psích čumáků do tašek s nákupem z lahůdkářství či od řezníka nemluvě. Takže zatím to bylo jen o toleranci. Nyní půjde o pravidla soužití, která je třeba dodržovat.

14. května 2004
14. května 2004