05272003-Metro-Jsme obyvateli jednoho světa

Jsme obyvateli jednoho světa

27.5.2003  Metro  str. 06  Publicistika

Pavel Bém  Pavel Bém 

Jsme obyvateli jednoho světa

sloupek

Stále více si uvědomujeme nesmírně důležitou věc: totiž že všichni jsme obyvateli jednoho světa. Někomu může toto konstatování snad znít jako banální fráze, jako něco, co je natolik evidentní, že to ani nestojí za zmínku – ovšem existují i banality životně důležité. A domnívám se, že dnešní doba už začíná pomalu doplácet na to, jak některé věci považuje za příliš samozřejmé. V každé domácnosti máme odpadkový koš. Před domem nám pak stojí popelnice. Průměrná domácnost vyprodukuje denně okolo 2 kg odpadu. V celé Praze to každý den znamená téměř 720 tun, ročně pak přibližně 260.000 tun odpadu. Přitom 93 procent Pražanů tento odpad prostě a jednoduše vyhodí do jedné popelnice a ten pak putuje na skládku nebo do spalovny. Pouze sedm procent Pražanů podle statistik odpad třídí, aby potom alespoň jeho část mohla být opět recyklována. To je skutečně málo, a nechceme-li být jednou zasypáni odpadky, je třeba s tímto fenoménem začít něco dělat. Začít znamená především u sebe.

Před nedávnem jsem navštívil New York a setkal se se starostou Michaelem Bloombergem. Na tomto setkání nebylo nejdůležitější, že šlo v dějinách samostatné České republiky o vůbec první přijetí pražského primátora newyorským starostou. Daleko podstatnější byla spjatost a blízkost života obou metropolí. New York jakožto velkoměsto světového formátu zčásti prožívá jiné problémy než naše hlavní město, ale v některých oblastech jsou si svými problémy nepochybně obě města velmi blízká. Ještě před deseti lety byl New York nechvalně proslaven především obrovským rozsahem trestné činnosti, zločinu, pouliční kriminality, drog. Organizační a kompetenční změny metropolitní policie, výrazné navýšení rozpočtu na bezpečnost města, investice do vzdělávání a výcviku policistů, absolutní politická priorita – to vše vedlo ke skutečnosti, že New York je dnes úplně jiným městem. Praha si tady může vzít dobrý příklad. I pro nás je bezpečnost ve městě klíčovou prioritou. Ani nám nezbývá než do této oblasti investovat daleko více. A spojení Praha – New York? Všichni v "Novém světě" se s velkým zájmem těší na příští rok, kdy se vydá za moře Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, aby v rámci rozsáhlého projektu Roku hudby znovu představil díla Antonína Dvořáka, ale i Bedřicha Smetany, Leoše Janáčka a dalších našich skladatelů. V idím v tom vcelku příjemnou symboliku – a mělo by být naší ctižádostí, aby kultura nezůstávala ojedinělou oblastí, v níž jsme ve světě respektováni.

Blížící se referendum o vstupu České republiky do Evropské unie bude příležitostí podpořit cílevědomou snahu o náš návrat do evropského společenství, kam jsme odjakživa patřili. Přiblížíme se rozhodovacím procesům o budoucnosti "Starého kontinentu", dostaneme se snad i blíže k finančním zdrojům a dalším výhodám. Je smutnou realitou, že na řadu strukturálních fondů EU Praha nedosáhne. Ale i to je důvod, proč nezůstat stranou a o způsob financování EU po roce 2006 se tak trochu "poprat". Samozřejmě řada bruselských rozhodnutí přinese také obtíže a vyvolá i nejrůznější komplikace. Nemá smysl si takové skutečnosti zastírat, ani si cokoliv nalhávat. Je třeba si však uvědomit, že od okamžiku vstupu do Unie budeme požívat stejných výhod a práv jako příslušníci ostatních evropských národů včetně Němců, Francouzů, Britů nebo Řeků. Se vstupem do Evropské unie se i Praze otevírá bez velké nadsázky nový horizont v jejím dalším rozvoji: může se stát sídlem řady správních nebo administrativních rozhodovacích center Evropské unie, i to by nám jistě přineslo řadu výhod. Ani tuto skutečnost bychom neměli ztrácet ze zřetele, až budeme zvažovat svou odpověď na jednoduchou, ale nesmírně závažnou otázku, odpověď, která přes veškerou komplikovanost nejrůznějších souvislostí bude pro tentokrát jednoslovná: ano, nebo ne.

4. prosince 2003
4. prosince 2003