06152004-rozhovor-Pavel Klega, radní hl. m. Prahy-Listy hl. m. Prahy-Další část historické Prahy zalije romantické světlo plynových luceren

Do kompetence pražského radního Pavla Klegy patří veřejné osvětlení hlavního města. Proto jsme se na něho obrátili s otázkami, jak se bude v historickém centru Prahy dále rozšiřovat plynové osvětlení, které svým charakterem zvyšuje atraktivitu těchto nenapodobitelných míst. V současné době již devět historických lamp osvětluje část Michalské ulice.

Další část historické Prahy zalije romantické světlo plynových luceren    

Listy hlavního města Prahy | 15.6.2004 | strana: 5 | autor: (epe)

Do kompetence pražského radního Pavla Klegy patří veřejné osvětlení hlavního města. Proto jsme se na něho obrátili s otázkami, jak se bude v historickém centru Prahy dále rozšiřovat plynové osvětlení, které svým charakterem zvyšuje atraktivitu těchto nenapodobitelných míst. V současné době již devět historických lamp osvětluje část Michalské ulice. Se kterými dalšími lokalitami se nyní počítá?

Budeme pokračovat ve zbytku Michalské ulice, na Uhelném trhu, ve Vejvodově a Melantrichově ulici. Celkem by v této fázi mělo být plynových lamp umístěno třicet pět, tedy včetně oněch devíti které již svítí v Michalské ulici. Výhledově se uvažuje pokračovat v plynofikaci Ovocného trhu, Celetné, případně Karlova mostu. Naším cílem je osvítit plynovým světlem celou Královskou cestu a připojit víceramenné kandelábry na Hradčanském, Loretánském a Dražického náměstí.

* Jak je to s náklady na instalaci a provoz těchto luceren?

Návrat k této hezké tradici není v nákladech o mnoho vyšší než u elektrického osvětlení. Ale hlavním argumentem pro toto rozhodnutí je zvýšení atraktivity historického centra prostřednictvím klidného romantického osvětlení. Plynové lucerny do těchto historických míst prostě patří.

* Plynové lampy jistě vytvoří v historických zákoutích města neopakovatelnou malebnou atmosféru a nepochybně zvýší i zájem návštěvníků o tyto lokality. Inspirovali jste se nějakými zahraničními příklady?

Osvětlení plynem má v Praze dlouhou historii. První plynové lucerny se objevily v roce 1847 a desítky let patřily ke koloritu města. Ve světě to není neobvyklé. Plynové lampy veřejného osvětlení mají v Evropě myslím například v Berlíně (více než čtyřicet tisíc kusů, pozn. red.), Londýně, Štrasburku, v Zábřehu asi tři sta padesát, v Kodani tuším také padesát, ale také na jiných kontinentech např. v New Yorku, Nagoji,... Existují i města, která mají veškeré veřejné osvětlení na plyn, např. ve Francii ve městě Sarlat .

* Nezpůsobuje tato instalace příliš velké zásahy a uzavírky v centru Prahy?

V rámci instalace replik plynového osvětlení se počítá i s možným využitím kolektorů, ve kterých již jsou uloženy kromě jiných sítí i rozvody plynu, což umožňuje instalaci bez velkých investic a bez stavebních zásahů do povrchu komunikací a chodníků v historickém jádru města. Pokud jsou někde nutné zásahy do chodníků, jsou opravdu minimální.
Jsou tu nějaká technická omezení? Plynové lampy jsou umístěny na volných prostranstvích a jsou upevněny na stojanech, konzolích nebo víceramenných kandelábrech ve výšce minimálně tři metry nad úrovní ulice. Lampy se nesmějí instalovat v uzavřených prostorách a v místech, kde by odcházející spaliny mohly ohrozit zdraví a životy lidí. Stavebnicový systém luceren dovoluje vytvořit navíc několik variant tak, aby splnily všechny světelně technické požadavky.

* Je plynové osvětlení dostatečně bezpečné?

Systém je dostatečně zabezpečen. Plynové lampy jsou vybaveny termoelektrickými pojistkami a nadto se provádí jejich dohled.

Chystáte obnovit i funkci lampářů?

Lampáře zavádět nebudeme, denně jsou rozsvěcovány signálem z centrálního dispečinku současně s dalším veřejným osvětlením, ale samotné lampy tento způsob rozsvěcení umožňuji. Takže pokud Pražané usoudí, že by chtěli lampáře s tyčí v historickém centru potkávat, můžeme tuto funkci zavést.

Radní HMP Pavel Klega

18. června 2004
18. června 2004