09162003-Metro-Mobilita v pražských ulicích
Mobilita v pražských ulicích
16.9.2003 Metro str. 06 Publicistika
Pavel Bém Pavel Bém
Mobilita v pražských ulicích
sloupek
Ode dneška do 22. září proběhne Evropský týden mobility. Mezinárodní akce má připomenout nejširší veřejnosti skutečnost, že se ústředním tématem evropských metropolí stává problém "udržitelné dopravy", což poněkud zjednodušeně řečeno znamená, že většina velkoměst chce přesvědčit lidi, že je především v jejich zájmu daleko více využívat dopravu hromadnou. A omezit používání automobilů ve městech, a chránit tak svou bezpečnost i zdraví. My, jako hlavní město Praha, se k této akci plně připojujeme, protože řešíme stejný problém, i když jsme proti mnoha metropolím v poněkud odlišné pozici.
Praha má v porovnání s řadou jiných metropolí relativně slabou síť komunikací pro automobily a silnou síť městské hromadné dopravy. To se naplno projevilo po roce 1989, kdy se lidé s rozvojem podnikání i životní úrovně vcelku logicky "vrhli" na využívání aut. Mírně tím pokleslo využívání dopravy hromadné, naopak obrovský nárůst automobilového provozu zahltil městské komunikace. Praha proto musela souběžně začít řešit celou tuto oblast z velké části znovu a jako celek. Na jedné straně budujeme městské a s pomocí státu i silniční komunikační okruhy, na druhé straně jsme nikdy neustoupili od základní myšlenky, že ve městě musí zcela převažovat doprava hromadná. Proto pokračujeme v rozvoji sítě městské hromadné dopravy, ve stavbách nových tras metra, začali jsme přezbrojovat vozový park a nakupujeme nové vozy metra, tramvaje i autobusy, stavíme tramvajovou trať na Barrandov atd. A snažíme se vysvětlit veřejnosti, že jde o spojité nádoby. Dokud nepostavíme okruhy a nedobudujeme komunikační síť, neumíme odklonit automobilovou dopravu mimo město a uvolnit ulice pro lidi a dopravu hromadnou. A dokud nedobudujeme a nezlepšíme dopravu hromadnou včetně například parkovišť P+R a dalšího vybavení, nepřesvědčíme lidi, aby ji ještě více využívali.
Od roku 1995 se trend využívání městské hromadné dopravy znovu otočil a dnes v Praze 65 procent přepravených osob cestuje hromadnou dopravou. Vzrůstající počet cestujících nás přesvědčuje o tom, že jdeme správnou cestou. A budeme v ní pokračovat. Přes to, že jsme se museli vyrovnat s obrovským finančním náporem při odstraňování následků loňských povodní, jsou investičně zajištěny klíčové probíhající dopravní stavby a jsme připraveni i na zahájení stavby metra z Ládví do Letňan a výstavbu částí městského okruhu. Stavíme parkoviště P+R, investujeme do kvality veřejné dopravy, a jak pokračuje výstavba nezbytného technického zázemí, utlumujeme administrativně i individuální dopravu v centru. Přitom jsme zdědili mimořádnou vnitřní zadluženost komunikací, která nám zde zůstala po čtyřiceti letech komunistického lajdáckého hospodaření, stejně jako velmi diletantsky řešený systém dopravy, tak dobře viditelný na mnoha dopravních stavbách. Všechny dluhy minulosti nelze odstranit během několika let a vytvořit pro město dokonalý dopravní systém. Zvláště ne v době, kdy se kvůli zastaralému rozpočtovému přerozdělovacímu schématu do Prahy vrací jen malá část prostředků, které zde jsou vytvořeny a měly by být použity na krytí potřeb metropole. Ale i tady usilujeme o změnu vztahů se státem.
O tom všem chceme s občany hovořit v rámci Evropského týdne mobility. Je připravena celá řada akcí, diskusních setkání, přednášek a seminářů a je připraven také "Závod s časem", kdy se zábavnou formou soutěže utká hromadná a automobilová doprava. Oblast investičních aktivit Prahy v oblasti dopravy je obrovská a nejedná se o dílčí změny, protože si velmi dobře uvědomujeme, že dílčí změny dlouhodobě neřeší pražské dopravní problémy. Mluvíme o nich s lidmi průběžně, vítáme jako další příležitost k diskusi iEvropský týden mobility a věřím, že se na řadě akcí setkáme.