12052003-Projev na konferenci Prague Society
Vážený pane prezidente, paní ředitelko, dámy a pánové, vážení hosté,
bylo mi ctí a potěšením přijmout vaše pozvání na dnešní večer, jehož tématem je „Leadership in Difficult Times“.
Esencí vůdcovství a základním předpokladem schopnosti vést ostatní je potřeba vize. Vize, která je pro vedoucí osobnost samu formulována jasně, a těm, jež vede, sdělena přesvědčivě.
O mnoha oblastech lidského konání panuje přesvědčení, že jejich úspěšní představitelé jsou od přírody obdařeni komplexem kvalit, bez nichž není možné tu kterou činnost dobře vykonávat. Že tedy básníkem, učitelem, diplomatem...se člověk nestává, nýbrž rodí. Takové přesvědčení panuje i o umění vést a jistě je v zásadě správné/nezpochybnitelné - s dodatkem, že opravdu kvalitní vedoucí představitelé (nemají své schopnosti takříkajíc od pánaboha, ale) jsou utvářeni nikdy nekončícím postupem sebezdokonalování, celoživotního studia a získávání zkušeností.
Schopnost vést je definována jako komplexní proces, jímž jedna osoba působí na ostatní za účelem splnění určitých úkolů a orientace společnosti žádoucím směrem.
V češtině poněkud splývá a zvláště před rokem 1989 splýval pojem „vedoucí“ s označením „šéf“ či „manager“. Z titulu ředitele nebo managera máte prostředky a autoritu přimět podřízené k plnění vytčených úkolů, tato moc z vás však ještě nedělá dobrého vedoucího představitele, dělá z vás jednoduše šéfa. Neboť kvalitní vedení způsobuje, že lidé sami chtějí zadané úkoly plnit, že cíl organizace či společnosti přijmou za svůj vlastní.
Dobré vedení je charakterizováno čestnou službou a nezištnou prací ve prospěch celku. Lidé chtějí být vedeni osobností, jíž respektují a která má jasně daný směr i cíl tohoto směřování. Aby jedinec získal respekt, musí si počínat eticky, a aby prokazoval jasnou orientaci, potřebuje mít silnou vizi budoucnosti. Tento předpoklad platí v každé době, ale - abych se dotkl ještě druhé části tématu dnešního setkání - v takzvaných těžkých časech, jsou zmiňované kvality nesrovnatelně patrnější a rozdíly mezi šéfováním a vedením zřetelnější.
Mnoho z nás v sobě právě v určité krizové situaci nebo obtížné životní etapě objeví vůdcovské schopnosti či předpoklady. Moderní doba, zrychlující se životní tempo, globální charakter problémů a vzrůstající nároky na orientaci ve společnosti jakoby zhušťovaly výskyt obtížných období, zvyšovaly frekvenci krizových situací a z těžkých časů zdánlivě dělaly kontinuum. Takové podmínky kladou mimořádný důraz na umění komunikace, sociální inteligenci, pružnost a schopnost zohlednit široké spektrum různých názorů.
Prague Society (for International Cooperation) sdružuje osobnosti, které nejen mají a uplatňují vůdčí kvality. Zároveň pomáhají tříbit a rozvíjet tyto schopnosti u jedinců v postkomunistických zemích, kteří sice v sobě skrývají velký potenciál, ale jejichž vývoj v moderní vedoucí představitele a myslitele by byl bez impulsů zvnějšku jistě nesrovnatelně klopotnější, pomalejší, ne-li nemožný. Členové Prague Society svou profesionální erudicí, lidskými kvalitami a především odhodláním toto všechno nabídnout a sdílet napomáhají talentům našeho regionu zapojit do celosvětového dění na principu rovnoprávnosti, partnerství a otevřenosti.