12272003-Právo-Mé předsevzetí? Bezpečnější Praha

Mé předsevzetí? Bezpečnější Praha

Právo | 27.12.2003 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 17 | autor: Petr Janiš

PRAŽSKÝ PRIMÁTOR PAVEL BÉM (ODS) ŘEKL PRÁVU:

* Byl jste to vy, kdo po celý rok 2003 vládnul Praze. Co se zlepšilo oproti minulým letům?

Stal jsem se primátorem tři měsíce po největší katastrofě v dějinách Prahy. Povodeň po sobě zanechala krvavý šrámt. Nejen přede mnou ale před celou radou stál úkol vrátit Prahu do normálních kolejí v nejkratším možném termínu. Těch patnáct či šestnáct měsíců,kteréo to trvalo, považuji za slušný výsledek. Má práce se od předchůdců lišila v tom, že jsem dostal do rukou jiné město. Bylo nutné vyřešit problém, kde vzít 15 miliard korun, přijmout tvrdá rozpočtová opatření. Část peněz jsme si museli půjčit, Prahu nenechal na holičkách stát, ani Fond solidarity Evropské unie.

* Není zadlužení příliš velké? Nepřijde kolem roku 2010, kdy se dluhy budou muset splatit, katastrofa?

K rozhodnutí zadlužit město dospělo předchozí vedení radnice. Zdědil jsem to a nezbylo mi než to respektovat. I mně ale připadá, že výše zadlužení je na hranici únosnosti. Nedovedu si představit, že by se za mně město pustilo do vyššího přímého zadlužení, než je dnes. Ale rozhodnutí svých předchůdců chápu a souhlasím s nimi. Finance z dluhové služby jdou výhradně do investičního programu. Představuje výstavbu městského silničního okruhu, Strahovský tunel, tunely Mrázovka, prodloužení trasy metra C na severní terasu města, stavbu tramvajové trati na Barrandov a tak dále. Praha se bez nich neobejde. Předchůdcům bych vyčetl, že nebyli dostatečně razantní a dynamičtí. Dnes mělo mít město svůj vnitřní i vnější, tranzitní silniční okruh. Každý rok město ukládá část zdrojů, aby po roce 2010 bylo schopno splácet úvěry i dluhopisy. Nebojím se, že bychom to nezvládli.

* Celý uplynulý rok se hledali viníci zatopení metra. Podle policie se trestný čin obecného ohrožení stal, viníky však nelze nalézt. S tím se lze spokojit?

Věřil jsem, že policie viníka najde. K personálním změnám ale došlo. Rezignoval ředitel závodu Metro čili druhý nejvyšší správce pražské podzemky Houdek i šéf služby ochranného systému metra Svoboda, zřejmě ti dva nejpovolanější. Proč nebyl odvolán generální ředitel dopravního podniku? Odpovídal jsem na to vždy stejně: na základě definovaných kompetencí byl tím, kdo nesl odpovědnost, pan ředitel Houdek. Nyní poběží restrukturalizace dopravního podniku, která přinese zrušení odštěpných závodů, vytvoření jediného ředitelství, zjednodušení řízení i finanční úspory. Příjmy dopravního podniku jsou z 80 procent příjmy z městského rozpočtu, což je ve srovnání s ostatními evropskými metropoliemi neúnosné. U nich se dotace pohybuje nanejvýš do 60 procent.

* Mají se Pražané příští rok připravit na zdražení jízdného?

Příští rok se jízdné zvýší. Jenomže ve srovnání nejen s evropskými zeměmi, ale i s ostatními městy ČR, měla Praha mimořádně levné jízdné. Zdražení je jen narovnání do úrovně s ostatními městy a máme ještě hodně daleko k velkým evropským metropolím.

* Je město připraveno na vstup do Evropské unie?

Kdybychom debatu zúžili na peníze, musím říci, že Praha od Unie dostane daleko méně než ostatní české regiony. To s ohledem na fakt, že Praha na úrovni hrubého domácího produktu přepočítaného na paritu kupní síly dosahuje 125 procent evropského průměru. Praha je jinými slovy bohatá a nedosáhne na tzv. cíl jedna. Existují možnosti u cíle dva a tři, z nich lze čerpat prostředky na dílčí infrastrukturní programy, na rozvoj lidských zdrojů, národních menšin, rovnoprávného postavení mužů a žen, trhu práce. Máme zpracovány poziční dokumenty pro cíl dva i tři, které už jsou v Bruselu a mají velmi slušnou úroveň.
Dává nám to šanci začít příští rok čerpat peníze. Působil jsem jako koordinátor programu Phare a vím dobře, že naučit se bruselské administrativě je běh na dlouhou trať.

* Ještě před vstupem do Unie se u nás má konat světový šampionát vledním hokeji. Stále ještě existují pochybnosti, zda se podaří termín dodržet.?

Nepochybuji tedy o tom, že se hala Sazka včas dostaví. Byl jsem ve Vysočanech asi před čtrnácti dny a musím říci, že hala roste fascinujícím tempem. V podtextu ale zůstává otázka, co bude po mistrovství světa, jaké bude další využití vysočanské Sazka arény? Přál bych si, aby se to neomezilo jen na sport, ale i na kulturu. Vypadá to, že by se některý z koncertů Pražského jara mohl právě konat v Sazka aréně, i když jednání jsou předběžná. Pro město je pak důležitý fakt, že celá téměř osmimiliardová investice se realizuje na místě, kde ještě před dvěma třemi lety byly nevzhledné tovární haly, objekty, v posledních letech ostuda města. Ta investice, která nenáleží jen Sazce, ale v úpravách okolí i hlavnímu městu, má nevratnou hodnotu.

* Dáváte si nějaká novoroční předsevzetí?

Dávám si dvě. Jedno rodinné a jedno pražské. Chtěl bych si nelézt více času na své dva rychle rostoucí syny a na rodinu. A pražské předsevzetí? Není to už povodeň a opatření proti ní, dokončení dopravních staveb či náprava neuspokojivého stavu veřejných zakázek na městské úrovni. Ve všech čtyřech oblastech jsme už došli alespoň k dílčímu cíli. Pro příští rok ale vidím jeden velký cíl, a to je Praha jako bezpečnější město.Praze nesmírně doma i v zahraničí škodí, že je tu řada nepoctivých taxikářů, stovky kapesních zlodějů. Majetková kriminalita kazí tvář města, ubírá na turistickém ruchu. Organizovaný zločin s osobními automobily opět zatěžuje život každého z nás. Můj závazek do příštího roku je vytvořit program, který bude znamenat výrazný pohyb v té oblasti. Nelze samozřejmě majetkovou kriminalitu zlikvidovat, lze ji dílčími kroky omezit. Tolerance ke zločinu musí být nulová, zacílení do oblasti drobné kriminality, distribuce nelegálních drog, prostituce, do časoprostoru nonstop zastaváren zase maximální.

6. ledna 2004
6. ledna 2004