22. 7. 2003 - Záznam tiskové konference

Záznam tiskové konference 22. 7. 2003 – 12.30

 

 Mgr. Ivana Gorgolová, ředitelka OPR MHMP:

„Dobré odpoledne, dámy a pánové, vítám Vás na tiskové konferenci. Děkuji, že jste vydrželi. V tuto chvíli probíhá 27. jednání rady. Bylo na chvíli přerušeno a tiskovou konferenci mohu zahájit. Poprosím pana primátora.“

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy:

„Já bych si dovolil Vás přivítat na dnešním kratičkém tiskovém brífinku a nebudu zdržovat dlouho, poprosím pana náměstka Bürgermeistera o stručné zhodnocení jeho čtyř předkladů nebo respektive pěti, které se týkaly problematiky protipovodňových opatření v hlavním městě Praze a prosím pak, aby volně přešel na téma Karlův most a jeho plánovaná rekonstrukce.“

Ing. Jan Bürgermeister, náměstek primátora hl. m. Prahy

„Ano, opravdu stručně. Máte tiskové zprávy. To podstatné, co rada vzala na vědomí, je, že kvůli některým potížím s územními řízeními na umísťovaní protipovodňové ochrany, které pramení jednak z jejích parametrů - zvedáme prostě výšku té linie – jednak z úprav tras, jsme řekněme nemohli splnit určitý předpoklad zahuštění prostoru územních řízení. Přesto určitým překryvem v rámci veřejných obchodních soutěží na dodavatele, zadávací dokumentace a přípravy dokumentace zadání stavby se v podstatě neposouvá termín. To podstatné ze zahájení výstavby protipovodňových opatření v jednotlivých etapách má strana Holešovice – Karlín – Libeň a posléze jih Prahy a na závěr sever. I závěr rekonstrukce, i když ty termíny ukončení stavebních prací samozřejmě záleží na vítězných nabídkách z veřejné obchodní soutěže.

To druhé je konstatování technických možností pro ochranu poslední uvažované etapy na severu Prahy. Konstatuje se, že je možné uzavřít ústí Šáreckého potoka proti zvednuté vodě Vltavy, ale že v podstatě - v případě souběhu povodňové vlny na Šáreckém potoku i ve Vltavě - není možné přečerpávat Šárecký potok intenzívně do řeky. Je to technicky vyloučené, takže se tam udělá jedna úprava v korytě Šáreckého potoka, aby rychleji odtékal, aby ten souběh byl méně pravděpodobný. Zároveň v případě nesouběhu povodně na povodí Šáreckého potoka je možné pak zahradit ústí potoka při normálním průtoku do řeky.

Pro Sedlec je podobná zpráva, jako pro Lahovice - Lahovičky. Je možné ochránit část Sedlece a ten projekt se připraví přestrojením drážního tělesa na povodňovou hráz, tam pravděpodobně budou stačit malé technické úpravy. Ochránit část mezi náspem a řekou je možné jenom za podmínky vybudování pěti až sedmimetrové železobetonové stěny. Zase bychom asi vybudovali krajinu k nebydlení, takže to chránit možné není proti zadanému zatížení povodní 2002 a tato část Sedlece zůstane před vodou nechráněna, tak jako Lahovičky.

Rada souhlasila se změnou úpravy trasy v oblasti Radotína, Zbraslavi, Holešovického přístavu, ty detaily máte v technické zprávě. Důležitý úkol, který bude radě předložen k projednání detailů co nejdřív, je ochránit před padesátiletou vodou území na jih od Velké Chuchle, tzn. na jih od zábran, ulicí Dostihovou dolů ke kopci tak, aby zbylá část Chuchle, Lahovice a Lahovičky nestrádaly při častých průtocích zvednuté Berounky, která se tudy může při Q 50 přelévat na území obcí. Tohle je úkol, který půjde technicky poměrně jednoduše bez velkých nákladů vyřešit. Teď se zpracovává analýza tohoto úkolu.

To je tedy k povodňovému čtyřbodu. A letem světem ke Karlovu mostu: rada dneska schválila poměrně jasné stanovisko ve vývoji tohoto problému. Jednak uložila Technické správě komunikací urychleně (a to je povinnost, kterou TSK plní bez tohoto úkolu), stabilizovat některé pilíře, kde se našly kaverny v důsledku povodně z loňského roku a opravit ledolamy. Svým způsobem sice prvek estetický, ale při povodni také funkční, a za druhé, to je podstatné, převádí se investorství z TSK na odbor městského investora a schvaluje se koncepce zadání nového projektu obnovy a údržby Karlova mostu. Ukládá se zpracovat podrobnou analýzu všech dosud provedených průzkumných prací, všech dostupných podkladů, na základě této analýzy zpracovat zadání pro soutěž na nového projektanta, vybrat nového projektanta. Jinak řečeno, opouštíme myšlenku dramatické rekonstrukce Karlova mostu, která znamenala vybourání toho, co bylo uděláno před dvaceti lety, odstranění násypů, spínání předpínacími táhly, a dáme za pravdu odborníkům jak z řad mostařů, tak z řad památkářů. Přikročit k neagresivní obnově Karlova mostu, zajistit odvod kondenzátů, tzn. vodní páry, z tělesa mostu. Zajistit moderními prostředky hydroizolaci a zajistit průběžnou opravu kamenných prvků mostu. Důsledkem tohoto rozhodnutí je téměř jistota, že lze Karlův most opravovat, aniž bychom narušili tuto základní páteř turistického zájmu o hlavní město Prahu. Lze takovéto práce provádět v podstatě svým způsobem jako turistickou atrakci. Rozhodně nás netlačí čas. Všechny analýzy a zkušenosti ukazují, že Karlův most, pokud se budou stabilizovat pilíře a dno okolo Karlova mostu, a to se udělá co nejrychleji, během letoška a příštího roku, snese podrobné a přesné zdůvodnění rekonstrukce a nalezení shody mezi mostaři a památkáři.“

 Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji panu náměstkovi Bürgermeisterovi a poprosila bych o další informaci pana náměstka Hulinského.

Chcete rovnou? Pokud souhlasíte, tak první dotazy k tomuto tématu, prosím! Paní Šprunková.“

Šprunková, Blesk

„Vy jste říkal, pane náměstku, že se posouvá zahájení stavby protipovodňových opatření. O kolik?“

 Ing. Jan Bürgermeister

„Posouvají se termíny správních kroků k zahájení stavebních řízení apod. Zahájení realizace se posouvá tak zhruba o tři neděle nejdéle a reálný odhad, že ten termín bude konec roku 2004. To znamená postupné dokončování staveb červen, září, prosinec příštího roku bude dodržen. Jinak řečeno, ten skluz v tuto chvíli je vysloveně technický a neznamená změnu zadání.“

 Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji, další dotazy k tomuto tématu. Prosím, pan Janiš.“

Janiš, Právo

„Mě by zajímalo, jestli existuje skupina při TSK a jestli je její práce placená.“

 Ing. Jan Bürgermeister

„Já nevím, jak utrácí TSK za své expertizy. Jistě musí dodržovat schválený rozpočet, ale existuje expertní skupina, jejíž podklady vedly k jednání komise při národním památkovém ústavu. Je to expertní skupina neplacená, složená opravdu ze špičkových odborníků, jedním z úkolů rady je takovýto orgán opravdu ustanovit, abychom měli názor odborníků k dispozici, takže v tomto udělám jasno, aby těch expertních skupin právě nebylo víc. Oni se pak neumí dohodnout. Ještě jsem se zapomněl zmínit o jednom podstatném. Rada dneska dala úkol náměstku Paroubkovi ukončit sbírku na Karlův most s jednoduchým ujištěním od rady, že ta sbírka bude použita při obnově Karlova mostu přesně adresným způsobem a že konkrétní i anonymní donátoři dostanou zprávu, jak bylo s těmito penězi naloženo.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji, pane náměstku. Další dotazy k tomuto tématu. Nejsou, tak poprosím, jestli bude chtít pan náměstek Hulinský.“

Mgr. Petr Hulinský, náměstek primátora hl. m. Prahy

„Tak já bych chtěl na tomto brífinku říct, že dneska rada řešila poměrně velmi složitý úkol, co se bude dít dál s areálem na holešovickém Výstavišti, protože, pakliže by měl dál sloužit tak, jak doposud byli všichni zvyklí, tak je tam potřeba provést naprosto zásadní rekonstrukci tohoto areálu. Rada nalezla řešení, které by pro Prahu a pro Pražany zachovalo tento nejstarší z areálů v Evropě a umožnilo jeho další rozvoj. V podstatě jsme se zaměřili na návaznost onoho záměru obnovy a rozvoje Výstaviště, který vlastně po jeho vyhlášení byl velmi pozitivně přijat veřejností, a další řešení tohoto kulturně-společenského centra dostalo už naprosto jasnou podobu. Protože to, že je potřeba odstranit 90 % staveb ve spodní části areálu na Výstavišti, nás vedlo před v podstatě dvě možnosti. První možnost byla zachovat stávající smlouvu s pronajímatelem a město aby samo investovalo do areálu prostředky na nápravu škod po povodních s tím, že o jeho dalším rozvoji a spojených investicích by se dále dohadovalo s nájemcem. Nebo mělo možnost druhého kroku, že by přijalo návrh nájemce a shodlo se s ním na změnách předloženého návrhu. Na Výstavišti by se začalo opravdu něco dít tak, aby mohlo být Pražany užíváno. Rada schválila onen postup číslo dvě.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji, pane náměstku. Máte tady k tomuto tématu nějaké dotazy? Prosím, pan Janiš.“

Janiš, Právo

„ Devadesát procent staveb, co to je konkrétně, nějaké pavilony?“

Mgr. Petr Hulinský

„Jsou to vlastně všechny stavby, které ve spodní části jsou. A jsou to Křižíkovy pavilony, je to Spirála, atd. Je to vlastně úplně všechno, protože tam je 19 staveb a na 18 z nich je demoliční výměr. Tzn. je tam pouze jedna, a tu vám v tuto chvíli nejsem schopen pojmenovat, která přežila tu hladinu tří až čtyř metrů vody. Určitě jste byli na Matějské pouti, řada z vás bude mít menší děti, tak jako já, tak víte, co to s tou spodní částí udělalo, s tou veškerou kanalizací, s tou veškerou infrastrukturou, s těmi energetickými přívody, které tam jsou. V podstatě s těmi stavbami, když vezmete, že některé ty stavby jsou opravdu desítky let staré. Hladina vody tam stála několik dní, to bylo opravdu něco příšerného, a co mě se týká, nechci, aby mě bral někdo doslova za slovo, ale čeho mně bylo nejvíc líto po té povodni, to bylo Výstaviště a Stromovka. To opravdu patří do koloritu Prahy a je potřeba s tím opravdu něco zásadně udělat. Protože to jednou bude našich dětí a to musí být funkční.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji, pane náměstku. Ještě nějaké další dotazy? Prosím!“

Hanzalová, ČTK

„Já bych se chtěla zeptat, kdy začnou ty demolice a jaký je plán dál. Co konkrétně tam bude a kdy se to začne budovat?“

Mgr. Petr Hulinský

„Není problém, abych vám dodal to, o čem už tady byla velmi rozsáhlá tisková konference v rámci představení té studie obnovy. Já vám k tomu dodám CD tak, jak na té tiskovce bylo rozdáváno, a to zhruba před dvěma měsíci. Myslím si, že dost z vás si na tu tiskovku pamatuje, protože vnímám pořád stejné tváře. Takže já vám dodám to CD a uvidíte, jak to tam je, co se vlastně v rámci té obnovy  předpokládá a jak by to mělo fungovat, protože to byl nezbytný krok k tomu, aby se to mohlo spustit.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji, další dotazy. Pokud nejsou, tak poprosím pana radního Klegu o doplnění a další informaci z rady.“

Pavel Klega, radní hl. m. Prahy

„Já děkuji. Já jenom doplním, že na základě těchto kroků, které byly zde prezentovány panem náměstkem Hulinským, došlo v podstatě k modifikaci současných smluvních vztahů mezi hlavním městem Prahou a nájemcem. Ze smlouvy nájemní na smlouvu, která představuje a reprezentuje partnerství soukromého a veřejného sektoru, protože hlavní město Praha v tuto chvíli nemá ve svém rozpočtu prostředky na takto rozsáhlou obnovu a novou výstavbu v rámci holešovického Výstaviště.

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji panu radnímu Klegovi, máte nějaké otázky tady k tomu? Prosím, paní Šprunková.“

Šprunková, Blesk

„Ze smlouvy nájemní na jakou smlouvu to bude?“

Pavel Klega

„Je to samozřejmě opět smlouva nájemní, ovšem modifikovaná v některých parametrech, kde technické parametry smlouvy musely vydefinovat objem investice, která bude v areálu provedena.“

Šprunková, Blesk

„Takže je to nová smlouva nájemní…“

Pavel Klega

„Smlouva je to nájemní, nedoznala zásadních změn ve svém obsahu ve smyslu právního titulu té smlouvy.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji, další dotazy. Pokud nejsou, tak poprosím pana radního Šteinera o doplnění dalších informací z rady.“

Radovan Šteiner, radní hl. m. Prahy

„Dobrý den, dámy a pánové, já bych Vás chtěl seznámit s dalším usnesením Rady hlavního města Prahy z dnešního dne. Týká se konkrétně podpory akcí Evropského týdne mobility hlavním městem  Prahou. Tento Evropský týden mobility je každoročně vyhlašován v zářijovém termínu. V letošním roce to bude v termínu 16. - 22. 9. , od úterý do pondělí, a součástí tohoto Evropského týdne mobility je také Den bez aut, evropský Den bez aut, plánovaný na pondělí 22. září 2003. I když nás od tohoto termínu ještě dělí prakticky dva měsíce, tak je nutné, aby město a jeho organizace a společnosti zahájily poměrně intenzivní přípravu jednotlivých akcí, které by Praha chtěla v rámci tohoto Evropského týdne mobility uspořádat a těmito akcemi vyjádřit podporu tomuto evropskému týdnu. Z tohoto důvodu bylo nutno, aby rada dnešního dne vyjádřila podporu akcím a uložila odboru rozvoje dopravy, aby ve spolupráci s dalšími složkami, namátkově jmenuji Dopravní podnik, TSK, Ústav dopravního inženýrství, zajistil přípravu těchto akcí. Každý den tohoto týdne mobility by měl být prakticky věnován jednomu druhu moderní dopravy, od např. dopravy železniční přes dopravu cyklistickou po moderní dopravu automobilovou. A jakýmsi vyvrcholením tohoto týdne by měl být právě ten Den veřejné dopravy nebo Den městské hromadné dopravy 22. 9. Součástí Evropského týdne mobility by měl být i každoroční, vlastně s výjimkou loňského roku popovodňového, každoroční Den otevřených dveří Dopravního podniku hlavního města Prahy, který proběhne v sobotu 20. 9. v areálu ústředních dílen Dopravního podniku, depa metra, autobusových garáží Hostivař. Na závěr bych asi ještě zmínil, že na přípravě těch akcí velmi úzce spolupracujeme i s Policií ČR, s Dopravním inspektorátem, zejména a také s Městskou policií hlavního města Prahy. Zejména ta první část toho týdne by měla být věnovaná i roli represivních složek v dopravě, tzn. např. první dva dny toho týdne budou Dny bezpečného města s plynulou MHD, kdy zvýšený dozor policie by měl zajistit řekněme lepší dodržování některých předpisů našimi řidiči a preferovat prostředky MHD v pražské dopravě. Čtvrtek 18. 9. pak je nazván Lepší město pro děti, kdy bude zaměřen tento den na dopravní výchovu dětí, budou v provozu všechna dětská dopravní hřiště včetně dopravního hřiště Policie ČR a Městská policie bude v ten den provozovat v různých místech v Praze mobilní dětská dopravní hřiště. Takže chtěl bych na toto upozornit, bude to série akcí, ke kterým budete průběžně samozřejmě i od našeho odboru public relations dostávat konkrétní informace, konkrétní pozvánky na jednotlivé akce. Samozřejmě všechny ty akce jsou určeny pro veřejnost a ty dva měsíce, které máme k dispozici, věřím, že se podaří všem těm zapojeným, tedy odborům magistrátu, organizacím městským a městským společnostem, plně využít k tomu, aby v Praze tento rok proběhla vlastně řada těch akcí, které v loňském roce byly do jisté míry plánovány nebo bylo s nimi předběžně počítáno, ale samozřejmě po 12. srpnu byla situace v pražské dopravě taková, že vlastně nemohlo dojít k nějakému výraznému prosazení se tohoto týdne a vlastně nemohlo dojít ani k nějakým řekněme zásadním opatřením z hlediska dopravy, protože doprava fungovala ještě bohužel, tedy v tom datu zářijovém loňského roku, ve velmi provizorních podmínkách. Děkuji za pozornost.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji panu radnímu Šteinerovi. Prostor pro Vaše dotazy. Pan Janiš.“

Janiš, Právo

„Mě by zajímalo, jestli na Den bez aut bude hromadná doprava zdarma?“

Radovan Šteiner

„Zatím v tuto chvíli hovoříme o zvýhodněném jízdném. Teď vám řeknu možná jeden ze svých plánů, který se mi, věřím, podaří zrealizovat na ten den. Rád bych, aby pokud to bude organizačně a finančně únosné, vznikla jakási příležitostná jízdenka MHD na ten den, která by byla k dispozici pro občany v předstihu, např. na úřadech městských částí, tedy na radnicích nebo v informačních střediscích Dopravního podniku, kde by si občané mohli ten jízdní doklad zdarma vyzvednout. Použít právě v pondělí 22. 9. MHD, případně si ponechat jakýsi příležitostný suvenýr nebo řekněme památku na ten den do budoucna. Nicméně se velmi zasazuji o to, aby i v ten den 22. 9.  probíhala přeprava pomocí jízdních dokladů, ať už dlouhodobých, nebo krátkodobých, nebo tohoto příležitostného dokladu. Ale asi sami víte, že situace právě po některých popovodňových opatřeních v MHD vedla bohužel tedy k docela znatelnému zvýšení černého pasažérství, tedy k nedodržování tarifní politiky ze strany uživatelů MHD, takže se spíše kloním k té možnosti využití zvláštního jízdního dokladu, který by zájemci mohli získat v předstihu zdarma.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji, další dotazy. Pokud nejsou, poprosím pana radního Slezáka o další informace.“

Jan Slezák, radní hl. m. Prahy

„Takže dobrý den, já bych hovořil o dvou tiscích, které považuji za důležité. Jeden tisk se týká pojmenování veřejných prostranství. Jedná se o pojmenování nově osmi ulic, tři ulice jsou na Šeberově, jedna je v Radotíně, jedna ulice na Zbraslavi, jedna v Nebušicích, jedna ve Vysočanech a jedna je ve Vršovicích. Názvy ulic tady nemusím předčítat, to je přílohou toho usnesení a bude to zveřejněno a dostanete to k dispozici. Jsou tady zdůvodnění, proč ty ulice byly pojmenovány. Druhý tisk, který považuji za důležitý, kdy rada schválila, že vyhlásí výběrové řízení na prodej rozestavěné stavby základní školy Jižní Město v katastru Kunratic s tím, že tam bude podmínka, že to bude zachováno pro školské účely. To znamená, že by se stavba prodala nějaké škole, nebo nějakému soukromému subjektu, který by provozoval školství. Takže asi takto stručně a krátce.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Děkuji, vaše dotazy. Pokud nejsou, zeptám se pana primátora, jestli má ještě něco k doplnění.“

MUDr. Pavel Bém, primátor hl. m. Prahy

„Spíše, jestli tady jsou dotazy k tématům, která se netýkala rady.“

Mgr. Ivana Gorgolová

„Jsou ještě nějaké dotazy? Pokud nejsou, dámy a pánové, děkuji vám, že jste přišli, a přeji hezké odpoledne.“

23. července 2003
23. července 2003