400 milionů na výzkum ve zdravotnictví
Pražské výzkumné instituce zaměřující se na oblast zdravotnictví budou brzy bohatší o 400 milionů. Magistrát hlavního města Prahy dnes vyhlašuje novou výzvu v Operačním programu Praha – Konkurenceschopnost. Lékařské fakulty vysokých škol, Akademie věd ČR a zdravotnická zařízení tak mohou až do února 2010 žádat o příspěvky z Evropské unie například na nové laboratorní vybavení.
- 3 minuty čtení
/Zpráva z 41. jednání Rady hl. m. Prahy 15. 12. 2009/
Pražské výzkumné instituce zaměřující se na oblast zdravotnictví budou brzy bohatší o 400 milionů. Magistrát hlavního města Prahy dnes vyhlašuje novou výzvu v Operačním programu Praha – Konkurenceschopnost. Lékařské fakulty vysokých škol, Akademie věd ČR a zdravotnická zařízení tak mohou až do února 2010 žádat o příspěvky z Evropské unie například na nové laboratorní vybavení.
Operační Program Praha – Konkurenceschopnost (OPPK) je jedním z dotačních titulů, který v období 2007 - 2013 umožňuje hlavnímu městu čerpat peníze ze strukturálních fondů Evropské unie. Čtvrtá výzva z tohoto programu je určena na podporu výzkumných a vývojových aktivit v oblasti zdravotnictví. Lékařské fakulty vysokých škol, Akademie věd ČR a zdravotnická zařízení se „utkají“ celkem o 400 milionů korun.
„Do českého zdravotnictví a především jeho výzkumných aktivit je rozhodně potřeba investovat co nejvíce prostředků. Bohužel možnost podpory z evropských fondů je pro pražské zdravotnické i výzkumné instituce silně omezena,“ vysvětluje náměstkyně primátora Markéta Reedová, které má evropské fondy na starosti. „Jsem tedy ráda, že na jejich rozvoj můžeme přispět aspoň takto. Zatím jsme podpořili 14 projektů výzkumných a vývojových pracovišť za necelé půl miliardy korun.“
V minulé výzvě byl podpořen například projekt Fakultní nemocnice Na Bulovce, která získala přes 13 milionů na nové technické vybavení laboratoří zabývajících se výzkumem AIDS. Technologické centrum Akademie věd ČR zase díky podpoře v hodnotě přes 54 milionů korun bude moci vytvořit na základě spolupráce s dalšími vysokými školami a soukromými firmami zcela ojedinělé inovační centrum.
„Které projekty získají podporu tentokrát by mělo být známo na konci června 2010,“ dodává Markéta Reedová. „Další výzvu pak plánujeme vyhlásit na začátku příštího roku a bude zaměřena i na jiné oblasti, například na rozvoj podnikání.“
Projekty bude možné podávat až do 23. 2. 2010 na Odboru fondů Evropské unie Magistrátu hl. města Prahy.
Informace o finančních zdrojích EU pro hl. m. Praha:
Hl. m. Praha může čerpat ze dvou speciálních operačních programů - Operační program Praha - Konkurenceschopnost a Operační program Praha – Adaptabilita. Jejich řídícím orgánem je hlavní město Praha. V rámci Magistrátu hl. m. Prahy se o řízení obou programů stará odbor fondů Evropské unie. Tyto dva programy nepředstavují sice jediný finanční zdroj pro hlavní město, jsou však zdrojem největším a tím i nejdůležitějším.
Operační program Praha – Konkurenceschopnost podporuje investiční projekty zaměřené především na zkvalitnění dopravní infrastruktury, životního prostředí, vědy a výzkumu a podnikání v Praze – například rozšiřování tramvajových tratí, revitalizace bývalých průmyslových areálů či výstavba podnikatelských inkubátorů.
Operační program Praha – Adaptabilita se orientuje na počáteční i další vzdělávání a sociální projekty. Financuje se zavádění moderních metod výuky do škol, které by motivovaly mladé lidi ke studiu. Dotuje se také rozšiřování kvalifikace zaměstnanců. Tento program pomáhá i ekonomicky, sociálně či zdravotně znevýhodněným lidem při hledání práce.
V Praze 15. 12. 2009
Markéta Reedová – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro otevřenou veřejnou správu, zahraniční vztahy a čerpání financí z fondů EU
Do funkce zvolena 30. 11. 2006. Působnost v oblasti vztahů hl. m. Prahy se zahraničními městy, problematiky Evropské unie. V oblasti protikorupční: příprava a realizace protikorupční politiky, dodržování zákona o střetu zájmů, kontrola vyřizování stížností.