Za poslední rok jsem snad dokázal, že nejsem žádná loutka

Pražský deník | Rubrika: Z metropole | Strana: 3 | Autor: ONDŘEJ LEINERT | Téma: Bohuslav Svoboda

Pražský primátor a favorit v dnešní volbě šéfa pražské ODS Bohuslav Svoboda v rozhovoru pro Deník říká:

Staré Město – Do dnešní volby šéfa pražské ODS vstupuje primátor Bohuslav Svoboda jako jasný favorit: hovoří o tom 12 z 15 možných získaných nominací. Za poslední dva měsíce tento dlouho podceňovaný politik nastartoval doslova čistku. Krátce po nástupu koalice ODS s TOP 09 stopnul údajně předražený miliardový tendr na čističku odpadních vod. A „samy od sebe“ začaly padat hlavy: šéfové pražské ODS (Boris Šťastný) i ČSSD (Petr Hulinský) nebo vedení dopravního podniku včetně jeho šéfa Martina Dvořáka. O posledních dvou měsících i začínajícím roce na pražském magistrátu jsme krátce před volbou zpovídali pražského primátora.

* Média vás zpočátku, byť trochu vřelejšími slovy, neváhala označit za „loutku“. Vnímal jste to jako o to větší výzvu? Rozčilovalo vás tohle přirovnání?

Již v lednu 2011 jsem napsal: „Je mi vyčítáno, že jsem pouhá loutka v rukou různých kmotrů a kmotříčků. Vždy mě toto označení osobně uráželo, protože každý soudný čtenář jistě uzná, že v šestašedesáti letech a po slušné profesionální kariéře nemám zapotřebí, abych byl loutkou v rukou kohokoliv.“ Za uplynulý rok jsem snad i těm největším nevěřícím Tomášům dokázal, že tato nedůvěra vůči mé osobě a mému politickému stylu byla neoprávněná.

* V koalici s TOP 09 jste na radnici dva měsíce. Zatím tedy za sebou nemáte ani pomyslných sto dní hájení. Přesto, jaké jste ve spolupráci zaznamenal změny oproti předchozí koalici s ČSSD?

Na detailnější srovnávání je příliš brzy. Obě koalice vznikaly za určité atmosféry a ta byla zakořeněna v jejich genetickém kódu. Pokud se mám krátce vyjádřit k současné koalici, zatím jsem spokojen s jejím fungováním. Vznikla na větší programové shodě a zdá se mi, že je to zatím vidět. Naše spolupráce má jednotný směr a cíl popsaný ve společném programovém prohlášení. Obě strany usilují o transparentnost a tvrdý boj proti korupci. Praha si takové vedení zaslouží a já doufám a pevně věřím, že ji všichni společně budeme naplňovat.

* Kdybyste si měl dát nějaké politické závazky… Co je podle vás absolutně nutné prosadit pro Pražany už letos?

STOP09 jsme koncem minulého roku předložili finální návrh Programového prohlášení. Je pravdou, že neobsahuje tolik konkrétních podrobností, jako některé minulé programové materiály, o to víc je však podle našeho názoru tento programový materiál v současné všeobecné ekonomické situaci věrohodnější. Naznačuje směr, kterým se chceme vydat, naznačuje způsob, jakým chceme problémy našeho města řešit. Proto také mají jednotlivé kapitoly dvě složky: dlouhodobé vize pro Prahu až do roku 2020, tedy naše představy o Praze za 10 let, které jsou popsány v prvním odstavci každé jednotlivé kapitoly, a krátkodobé priority pro Prahu do roku 2014, tedy na co se tato Rada hodlá ve zbývajícím čase tohoto volebního období soustředit, aby naplnila ony dlouhodobé představy nebo navedla metropoli na cestu jejich úspěšného dosažení.

* Nicméně, vraťme se k otázce. Co je bezprostředně nutné prosadit už letos?

Za klíčový přístup považuji fakt, že nechceme město zadlužovat, koalice chce racionalizovat a zprůhlednit výdajovou stránku rozpočtu a dokončit velké dopravní stavby a přitom přezkoumat průběh stavby. A výsledky pozorujeme už letos. Například při výstavbě tunelového komplexu Blanka v současné době mohu s klidným srdcem říci, že jsme srazili výdaje na stavbu toho kolosu přibližně o 1,5 miliardy korun a ve škrtech budeme nadále pokračovat.

* Rozumím tomu správně, že po předchozím vedení magistrátu vám nezbývá, než šetřit?

Vzhledem k závazkům z minulosti a omezeným rozpočtovým možnostem si nemá cenu nalhávat, že nás do budoucna čeká něco jednoduchého. Ekonomická situace je nyní pro město dosti nepříznivá. Víme, že peníze nebudou na výstavbu metra D. V případě čistírny odpadních vod na Císařském ostrově se využijí ušetřené peníze z minulého roku. Peníze budou chybět také v dalších oblastech, například Městská policie bude kvůli škrtům propouštět některé své zaměstnance, takže zeštíhlí.

* Přes tyto škrty, do kterých projektů naopak Praha bude muset letos masově investovat?

Počítáme například s investicemi do tunelového komplexu Blanka, a to ve výši přibližně 4,84 miliard korun. Další částka půjde na plavecký areál Šutka, který bychom po 25 letech výstavby chtěli zprovoznit v tomto roce. Peníze pravděpodobně poputují také na dostavbu slonince v zoologické zahradě, která představuje částku ve výši 225,6 milionů korun. Počítáme i s dostavbou zbývajících protipovodňových opatření. Prahu v příštím roce čeká také pokračování prodlužování metra A do Motola. Dostali jsme výhodnou nabídku na úvěrový rámec u Evropské investiční banky. Finanční prostředky si však půjčíme pouze, bude­li to naprosto nezbytně nutné. Pamatujeme na budoucí generace.

* Nedávno jste předložil novou koncepci Městské policie. Už jste zmínil, že budete muset i propouštět. Jak změny v Městské policii pocítí, a zda vůbec, obyvatelé metropole?

Městská policie hlavního města Prahy je nezastupitelnou součástí bezpečnostního systému metropole, zabezpečuje veřejný pořádek. Nadruhou stranu si přiznejme, že má značné rezervy v oblasti koncepčního rozvoje, vnitřní organizace, přímého výkonu služby a vnímání veřejnosti. Velmi zjednodušeně, v současné době městští strážníci nevyužívají plný potenciál ke zvýšení bezpečnosti v ulicích a zvyšování kreditu hlavního města Prahy. Nesmyslně dublují výkon funkce například s dopravní policií. To ve svém důsledku znamená, že více jako 90 procent své činnosti věnují řešení dopravních přestupků, ale přitom nejsou schopni zvýšit bezpečnost Pražanů a turistů ve městě a efektivně bojovat s nešvary, kterými jsou pouliční prodej drog nebo kapsářství. Představoval bych si návrat policistů do ulic ve stylu prvorepublikových četníků – aby je občané nejen v ulicích viděli, ale aby i osobně znali „svého“ strážníka.

* Dnes budete volit nového předsedu pražské ODS. S 12 nominacemi z 15 možných jste jasným favoritem. Jaká panuje v pražské ODS, před začátkem klíčového regionálního sněmu, nálada?

Vposlední době se dle mého subjektivního názoru zlepšila. Pozoruji to z řady pozitivních reakcí, s nimiž se v posledních týdnech setkávám. Členové ODS mají pocit, že byl nastartování pozitivní proces, který je potřeba dotáhnout do konce, a že nejsou pouhými figurami na šachovnici, ale samostatnými jednotkami, jejichž názory někoho zajímají. Pevně věřím, že na nadcházejícím sněmu dojde k potvrzení posledních pozitivních změn a do čela pražské ODS se dostanou lidé, kteří v něm chtějí pokračovat.

* Jinými slovy, proč si to nepřiznat, věříte, že se vám povede ve volbě zvítězit. Jak byste ale reagoval na výtku, že v případě vítězství budete de facto sedět na dvou židlích? Naposledy šéfoval jak pražské ODS, tak magistrátu, Pavel Bém…

Celá pražská ODS potřebuje změnu. Jasným důkazem jsou obrovské ztráty, které ODS v Praze utrpěla v parlamentních a komunálních volbách. Pokud voličům nenabídneme přijatelnější tvář, doplatíme na to. I to je jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl na post předsedy pražské ODS kandidovat. Protože si myslím, že s ní není vše v pořádku. A kombinace funkcí primátora hlavního města a předsedy pražského regionálního sdružení ODS je výhodná, protože potom máte ve své práci na magistrátu maximální podporu své regionální organizace. Předseda pražské ODS má nést plnou zodpovědnost za to, co se děje ve městě a v našem případě i naopak.

 

30. ledna 2012
30. ledna 2012