Za špatný vzduch může doprava

Mladá fronta Dnes - 8.4.2003
Podtitulek: Radní tvrdí, že Praha se nevyhne dopravním omezením. Chce i více kropicích vozů v ulicích
Autor: JOSEF HYMPL
Praha V pražském vzduchu je velké množství drobných prachových částic, které na sebe vážou škodliviny. Podle hygieniků působí obyvatelům města těžké zdravotní problémy: od rakovinotvorných bujení až po sníženou potenci mužů. Miloš Gregar, městský radní odpovědný za životní prostředí, má předložit dlouhodobý plán, jak kritickou situaci řešit.
Řekl jste, že Praha se v budoucnu nevyhne dopravním omezením. Počítáte dokonce s razantním uzavřením centra města pro motoristy?
Pracujeme na třech plánech, jak ovzduší ve městě zlepšit. Jeden z nich s podobnými věcmi počítá. Označil bych ho ale za ideální nebo spíše idealistický. Nedovedu si představit, jak by se ozvali lidé, kteří v centru bydlí. Ale množství automobilů v ulicích je vážný problém. Jednou z cest je poskytovat natolik kvalitní a rychlou hromadnou dopravu, že se lidem nevyplatí jezdit automobilem. Pro srovnání: po povodních byla pro automobily načas uzavřena značná část pražských mostů a další lokality v centru. Vím, že doprava po městě byla pro mnohé hororem. Nefungovalo však metro, které denně převeze statisíce lidí.
Máte nějaké srovnání, jestli se kvalita vzduchu v této době zlepšila?
Bohužel vám z hlavy neřeknu přesná čísla. Ale výrazně nižší hodnoty naměřených škodlivin jasně ukazují, že automobily znečišťují vzduch nejvíce. Tyto údaje jsou cenné proto, že nejde o žádný vykalkulovaný model, ale o reálná čísla.
Říkáte, že uzavřít část města pro vozy je téměř utopií, jaká tedy vede cesta z tohoto začarovaného kruhu?
Právě na tuto otázku se snažíme odpovědět. Náš dokument zatím počítá se čtyřiašedesáti opatřeními. Omezení by se neměla dotýkat pouze dopravy. Například stavební firmy, které vyvážejí zeminu a suť, způsobují prašnost také. Hovořím především o velkých stavbách, jako je například pokračování metra. Firmy by měly mnohem více dbát na čistotu na vozovkách. Nabízí se i svážení zeminy a suti v automobilech s krytou korbou. Podobné věci by šlo vyřešit například městskou vyhláškou.
Jaké další možnosti podle vás přicházejí v nejbližší době v úvahu?
Nemyslím si, že by šlo přijmout pouze restrikci a omezení. Město může jít v některých věcech příkladem. Jde například o čistotu města. Pamatuji se například, že v létě jezdilo po Praze mnohem více kropicích vozů, které smývaly prach a špínu z vozovky. Nyní zkoušíme také zavádět emulgovanou naftu pro autobusy městské hromadné dopravy, která zlepšuje spalování zplodin. Praha má velkou nevýhodu v tom, že je ve špatně odvětrávané kotlině. Doufáme, že i podobné věci mohou situaci vylepšit.
Hovoříte o větší čistotě města. Praha však nemá v současné době kvůli nápravám popovodňových škod financí příliš nazbyt. Nebojíte se, že ekologie při rozdělování peněz v této situaci zůstane opět poslední v řadě?
Ne všechno se dá počítat na peníze. Na druhou stranu je nutné stanovit si priority. Říci si, co je pro nás podstatné. Například i s automobily je to souboj mezi vlastním pohodlím a zdravím.
Špatný vzduch je v Praze již řadu let. Proč se situací město vážně zabývá až nyní?
Myslím si, že to souvisí především s vnímáním lidí, kteří si uvědomují právě své priority. Ekologické myšlení bude prostě nezbytností.
8. dubna 2003
8. dubna 2003