Začalo to hrudkou hlíny

Vernisáž výstavy s názvem „Začalo to hrudkou hlíny“ dnes odpoledne navštívil radní hl. města Prahy Milan Pešák. Hmatová výstava o pravěké keramice se koná v Muzeu hl. města Prahy, potrvá od 2. dubna do 4. května 2008 a je součástí projektu Díváme se rukama, který má za cíl zpřístupnit podobné kulturní akce lidem se zrakovým postižením.

  • 2 minuty čtení

 

Vernisáž výstavy s názvem „Začalo to hrudkou hlíny“ dnes odpoledne navštívil radní hl. města Prahy Milan Pešák. Hmatová výstava o pravěké keramice se koná v Muzeu hl. města Prahy, potrvá od 2. dubna do 4. května 2008 a je součástí projektu Díváme se rukama, který má za cíl zpřístupnit podobné kulturní akce lidem se zrakovým postižením.

 

„Výstava je součástí projektu Díváme se rukama, a tak je zcela přístupná lidem se zrakovým postižením. Repliky i originální archeologické nálezy z Prahy staré několik tisíc let jsou prezentovány tak, aby si na ně mohli návštěvníci sáhnout. Každý si tu může prohlédnout a zároveň osahat ukázky nejstarších keramických nálezů,  nádoby různých tvarů a velikostí, seznámit se s technologickými postupy při výrobě pravěké keramiky a možnostmi jejího využití. U všech vystavovaných předmětů najde návštěvník popisky v černotisku i v Braillově písmu. Pro návštěvníky se zrakovým postižením je k dispozici také zvukový průvodce,“ uvedl u příležitosti zahájení výstavy radní pro zdravotnictví Milan Pešák.

Předměty z keramiky a jejich zlomky jsou nejčastějšími nálezy archeologických výzkumů. Mnohé pravěké kultury dokonce dostaly své jméno podle typických tvarů či výzdoby keramických nádob. Výstava v Muzeu hlavního města Prahy seznamuje návštěvníky  právě s tímto druhem památek naší nejstarší minulosti. Výstava je členěna do deseti celků, které návštěvníky zavedou až na počátek, do doby lovců mamutů:  první keramika - vypálené hrudky hlíny a drobné sošky žen a zvířat pocházejí z období mladého paleolitu okolo 29 000 až 25 000 let před naším letopočtem. Keramiku, především v podobě nádob, pak začali lidé běžně používat až o dvacet tisíc let později, v mladší době kamenné – neolitu. Lidé se již usadili v trvalých sídlech, začali pěstovat obilí, ochočili a chovali některá zvířata. Vyráběli broušené kamenné nástroje, uměli tkát látky a používali nádoby z pálené hlíny. Předměty se po většinu pravěku modelovaly v ruce, bez použití hrnčířského kruhu. Nádoba se postupně vystavěla do žádaného tvaru vymačkáváním z hroudy připravené hlíny nebo z válečků či z plátů. Povrch nádob byl před vysušením upravován nejrůznějšími způsoby. Mohl být vyhlazen kostěnými hladítky, oblázky či kouskem kůže, nebo naopak zdrsněn například svazkem stébel.

 

 

V Praze 1. 4. 2008

Za správnost: Veronika Urbanová / tel. 236 004 400

 

 


Mgr. Milan Pešák - radní hl. m. Prahy pro oblast zdravotnictví

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti generelu pražského zdravotnictví, odpovědnost obce za konkrétní oblasti poskytování zdravotní péče, zajištění Lékařské služby první pomoci, pohotovostní stomatologické služby, činnosti městských zdravotnických zařízení.


1. dubna 2008
1. dubna 2008