Začíná stavba nové tramvajové tratě Václavské náměstí a revitalizace horní poloviny náměstí
Dopravní podnik hl. m. Prahy ve středu 26. června 2024 u sochy sv. Václava slavnostně zahájil výstavbu nové tramvajové tratě Václavské náměstí. Součástí jedné z nejvýznamnějších investičních akcí v Praze bude i revitalizace horní části Václavského náměstí podle vítězného návrhu studia Jakub Cigler Architekti, rekonstrukce stropní desky nad vestibulem stanic metra Muzeum, výstavba retenční nádrže na dešťovou vodu a úpravy na povrchu.
- 3 minuty čtení
Samotné stavební práce začnou od soboty 29. června 2024 a v několika etapách potrvají celkem 1 095 dnů, tj. tři roky. V první etapě od 29. června do 30. září 2024 bude obousměrně přerušen provoz tramvají mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí. Zhotovitelem stavby je společnost EUROVIA CZ. Předpokládané stavební náklady činí 1,239 miliardy korun. DPP podal žádost o spolufinancování projektu z Operačního programu Doprava 3 z Fondu soudržnosti EU.
„Václavské náměstí – a zvláště jeho horní část – revitalizaci potřebuje, aby mohlo plnit funkci moderního centra moderní evropské metropole. Je tedy dobře, že kromě stavby nové tramvajové tratě dojde i k budování nových odvodňovacích systémů, bezpečnostních prvků či zelených ploch. Návrat tramvají do oblasti kolem sochy sv. Václava je komplexním a mimořádně náročným projektem. Doufám, že do provozu a života v centru přinese tato stavba co nejméně komplikací, a všechny Pražany prosím o trpělivost a obezřetnost,“ říká Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy.
„Pražský tramvajový boom pokračuje! Nová tramvajová trať na Václavském náměstí vhodně doplní systém MHD v centru a Pražanům díky tomu konečně nabídneme přímé tramvajové propojení Vinohrad a Nového Města. Kromě toho trať dobře poslouží i v případě mimořádných událostí, kdy ji budeme moci využít jako objízdnou trasu. Nejde přitom pouze o nové koleje, zřízení tramvajové trati je totiž součástí celkové revitalizace Václavského náměstí. V rámci akce dojde také k redukci vozovek ve prospěch dvou nových stromořadí a výraznému rozšíření chodníků. Celý projekt tak přinese zásadní zklidnění náměstí, více zeleně a více ploch pro pěší. Vracíme Václavské náměstí lidem,“ říká Zdeněk Hřib, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.
„Důležitou součástí této investiční akce na Václavském náměstí bude vybudování retenční nádrže pro dešťovou vodu pro hlavní město Praha, kterou bude mít po dokončení stavby v majetku a spravovat Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Důvodem je potřeba efektivního hospodaření s dešťovou vodou, která bude využívána pro zalévání nejen nově vysázených stromů. Retenční nádrž bude umístěna zhruba uprostřed Václavského náměstí, její půdorys bude mít velikost 42x5 metrů, hloubku 10 metrů, obestavěný prostor bude činit 2000 m3,“ dodává Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí a klimatického plánu.
„Rekonstrukce horní části Václavského náměstí navazuje na již hotovou spodní část, kde se otevření prostoru veřejnosti a chodcům osvědčilo. Horní část Václavského náměstí je místem, kde se psaly a stále píšou české dějiny a je potřeba mu dát zaslouženou podobu. Rozšíří se prostor pro chodce – sjednocena bude dlažba a povrchy a zdvojnásobí se počet stromů, přibude důmyslný systém hospodaření s dešťovou vodou. Díky prostřednímu pásu pro pěší se malé a střední demonstrace budou moci konat i bez přerušení provozu tramvaji. Tramvajová doprava bude začínat mezi Jindřišskou a Vodičkovou a povede na Vinohrady a I. P. Pavlova. Dojde tak k výraznému posílení tramvajové sítě, což znamená, že při výpadku nebo opravě kolejiště, mohou být i jiné tramvajové linky odkloněny tudy,“ doplňuje Petr Hlaváček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního a strategického rozvoje.
Veškeré aktuální informace, včetně dopravních opatření, budou k dispozici na webové stránce Tramvajová trať na Václavském náměstí.