Začíná diskuse o revitalizaci Staroměstské radnice
V souladu se svým programovým prohlášením dnes primátor Pavel Bém a městská rada zahájili práce na návrhu revitalizace Staroměstské radnice a jejího okolí. Rada definovala postup, který otevírá diskusi na toto téma a postupnými kroky má vyústit v návrh řešení jednoho z historicky nejatraktivnějších míst Prahy, včetně případného vypsání otevřené soutěže na dostavbu Staroměstské radnice. Radní současně schválili zřízení a statut pracovní skupiny primátora, která bude práce na revitalizaci Staroměstské radnice řídit a zastřešovat.
- 4 minuty čtení
V souladu se svým programovým prohlášením dnes primátor Pavel Bém a městská rada zahájili práce na návrhu revitalizace Staroměstské radnice a jejího okolí. Rada definovala postup, který otevírá diskusi na toto téma a postupnými kroky má vyústit v návrh řešení jednoho z historicky nejatraktivnějších míst Prahy, včetně případného vypsání otevřené soutěže na dostavbu Staroměstské radnice. Radní současně schválili zřízení a statut pracovní skupiny primátora, která bude práce na revitalizaci Staroměstské radnice řídit a zastřešovat.
„V Programovém prohlášení Rady hl. m. Prahy jsme řekli, že revitalizaci Staroměstské radnice považujeme za jednu ze svých priorit, slib dodržujeme, a proto nyní, po pečlivé přípravě, téma otevíráme. Jsme si samozřejmě vědomi, že pokusů o řešení Staroměstské radnice a přilehlého prostoru už v minulosti proběhla řada, konaly se opakovaně i architektonické soutěže na dostavbu radničního křídla zničeného za války a žádná neskončila shodou a realizací. Odráží se v tom složitost problému i úcta k veřejnému prostoru, který patří k historicky nejvzácnějším nejen v rámci Prahy. Proto nepůjdeme cestou jednoduchého vypsání další architektonické soutěžena dostavbu radnice, ale v nejširší veřejné i odborné debatě se pokusíme posoudit optimální potřeby a možnosti využití tohoto prostoru v kontextu náměstí i širšího centra Prahy a na tomto základě navrhnout další postup. Nejde o to za každou cenu změnit historickou tvář náměstí, naší ambicí je, co nejcitlivěji doplnit a sladit jeho prostor s potřebami dnešních Pražanů a návštěvníků města, s městským životem 21. století. Nepředjímáme proto žádné řešení a dáme prostor všem návrhům odborným i laickým. Možná dostavba Staroměstské radnice je pouze jedním z možných výsledků, přičemž v této chvíli ještě vůbec nejde o její případnou architektonickou podobu .Dnes jsme pouze definovali etapy a způsob práce, kterým k výsledku chceme dojít a zahájili velmi složitou práci“, uvedl primátor Pavel Bém.
Staroměstské náměstí o rozloze více než 9000 čtverečních metrů bylo v roce 1995 prohlášeno Národní kulturní památkou. Staroměstská radnice byla prohlášena Národní kulturní památkou v roce 1962 a představuje nesourodý komplex budov stavěných a přistavovaných od 14. do poloviny 19. století.
Návrh postupu k revitalizaci areálu Staroměstského náměstí, včetně možné dostavby Staroměstské radnice, je členěn do tří etap, které definují dnes schválená Opatření k zajištění revitalizace Staroměstského náměstí a okolí
Pokud by diskuse dopěla k názoru, že nejlepším řešením je dostavba Staroměstské radnice, následovalo by vypracování podmínek pro zadání veřejné soutěže a její vypsání. Vyhlášení veřejné soutěže by poté proběhlo do poloviny října roku 2009 a s vyhodnocením a představením výsledku soutěže se počítá na konci roku 2009.
Organizační opatření k zajištění revitalizace Staroměstské RADNICE a okolí
I. Postup k zajištění revitalizace Staroměstské radnice a okolí
1. Připravit výstavu z předchozích soutěžních návrhů na dostavbu Staroměstské radnice, která bude mapovat historické soutěže. K výstavě bude vydán katalog včetně jeho prezentace na internetových stránkách HMP(.Termín: 1. 8. 2008)
2. Uspořádat odbornou konferenci na dané téma, jejímž výstupem bude reflexe dosavadních soutěží, jejich zadání a výsledky z hlediska aktuální situace na počátku nového tisíciletí. Konference bude zároveň počátkem otevřeného dialogu s odbornou veřejností (termín: 10. 11. 2008)
II. Stavebně historický průzkum
1. Sumarizovat a aktualizovat dosavadní výsledky stavebně historických průzkumů areálu Staroměstského náměstí; zajistit mapové podklady, fotodokumentaci, stavební výkresy, půdorysy, řezy a faktografické údaje o stávajícím stavu (termín: 28. 2.2009).
2. Zahájit po etapách kombinovaný archeologický průzkum, který by zjištění stavebně historických průzkumů zpřesnil (termín: 30. 4. 2009).
3. Definovat strukturu pojmu revitalizace v kontextu jedinečnosti Staroměstského náměstí: mobiliář, dláždění, zeleň, osvětlení, reklama, dopravní režim, restaurační provozy, vánoční a velikonoční trhy, prezentace historických událostí spjatých s náměstím, širší urbanistické vazby, apod (termín: 30. 6. 2009).
4. Definovat potřeby a funkční využití volné parcely zbořeného křídla Staroměstské radnice (Nobileho dostavba) pro budoucí potřeby města (termín: 15. 8.2009).
Přílohy | |
---|---|
Informace k dějinám areálu Staroměstského náměstí | |
Složení pracovní skupiny primátora hl. m. Prahy |
V Praze 12.2. 2008
Za správnost: Luděk Schreib / tel. 236 002 061
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.