Zahraniční filmaři přináší miliardy – Mladá fronta Dnes – 19. 7. 2003
Natáčení v Česku. Navzdory loňským letním povodním, které jim ztížily práci, se příliv zahraničních filmařů do Česka nezastavil. Dál přinášejí velké peníze. Ale konkurence nespí.
Praha V barrandovských ateliérech vyrostl hrůzostrašný les se skalami, říčkou a vysoká věž i středověká vesnice s kostelem obklopená porostem "živých" dvanáctimetrových stromů. Režisér Terry Gilliam tu natáčí film Bratři Grimmové, příběh slavných pohádkářů, které hrají Matt Damon a Heath Ledger. Americký štáb u nás hodlá pracovat sedmnáct týdnů, kromě Prahy i poblíž Hrubé Skály, na Křivoklátě, zámku Kačina, v Ledči nad Sázavou a Kutné Hoře. Šestou nejdůležitější roli získal Tomáš Hanák, z českých herců se uplatní i Miroslav Táborský či Jakub Zindulka. A není to jediný případ, kdy republika získá kromě pracovních příležitostí a dobré reklamy i další peníze.
"Jen v roce 2002 investovali zahraniční filmaři přímo do natáčení v Česku téměř sedm a půl miliardy korun a zaměstnali na deset tisíc místních lidí. Vzniklo tu dvě stě zahraničních projektů, z toho deset filmů pro kina, vedle amerických zakázek šlo hlavně o štáby z Velké Británie, Francie a Německa," říká Pavel Strnad z Asociace producentů v audiovizi. Nemalé částky utratí filmařské týmy i nepřímo, v hotelech či restauracích. Česko a hlavně Praha zatím venku "letí", přesto u nás stále ještě neexistuje státní či regionální instituce nazývaná filmová komise, která by jako všude jinde ve světě určovala pro natáčení jasná pravidla.
Nově, zatím na soukromé půdě, se zrodil jen přípravný Český filmový výbor, z něhož by měla příští filmová komise konečně vzejít. U vzniku výboru stál i pražský primátor Pavel Bém, který filmaře v hlavním městě jednoznačně vítá. Proč? "Jsem pro ze tří důvodů. Zaprvé tu investují peníze. Zadruhé rádi konzumují a právě ze služeb plyne velká část zdrojů města. Zatřetí tak Praha získává skvělé jméno směrem do zahraničí," shrnul Bém.
Producenti zakázek však upozorňují, že konkurence nespí a mohla by světové filmaře přetáhnout do jiných zemí. "Historie ukazuje, že se vlny zájmu postupně přelévají. Zažívaly je svého času třeba Španělsko, Itálie a vždycky znovu filmaři odcházeli tam, kde jim nabídli výhodnější podmínky," říká Matthew Stillman ze společnosti Stillking. Nyní je prý v módě Kanada či Nový Zéland, na scénu se dere Rumunsko. Praha už podle zakázkářů není pro zahraniční produkce vyloženě levná, ale únosná. "Pořád máme výhodu," dodává barrandovský ředitel Radomír Dočekal. "Někde nabízejí pět procent rozpočtu zpátky za to, že se točí u nich. Ale zkušený vedoucí výroby si spočítá, že v Česku jsou ceny nižší o patnáct procent, takže pořád deset procent ušetří." Zatím si Česko své postavení drží. Režisérka Marthe Coolidgeová tu chystá romantickou komedii o dánském princi a motorkářce The Prince and the Freshman, John Hurt se objeví v akčním hororu Hellboy a Spielbergovo studio DreamWorks k nám vysílá tým mladé road movie The Ugly Americans. Mluví se dokonce o možnosti, že by tu svůj nový film s Tomem Hanksem točil sám Steven Spielberg. Navíc Praha už často "hraje" sebe, ne jiná města. A přibývá děl, kde české firmy neposkytují jen služby, nýbrž se stávají přímo koprodukčními partnery.
MIRKA SPÁČILOVÁ
Co se letos v Česku točí a bude točit
n Van Helsing komiksový hrdina honí upíry a vlkodlaky
n Hellboy nacisté koncem války použijí černou magii
n Ugly Americans komedie s robotem a Mattem Damonem
n Love and Honor život a lásky Kateřiny Veliké
n Prince and the Freshman pohádková romance s Julií Stilesovou
n Hitler: Kořeny zla o mládí a nástupu Adolfa Hitlera
n Aliens vs Predator sci-fi horor o válce galaxií
n Tristan a Isolda nová verze osudů slavných milenců
n Karel II kronika královy vlády, exilu a návratu
n Bratři Grimmové příběh pohádkářů a zakletého lesa
n First Daughter romantická komedie o dceři prezidenta