Zahraniční politika
Hlavní město Praha je respektovaným partnerem na poli zahraničních vztahů, a to díky nespočtu projektů. Rok 2009 se nese ve znamení finanční a hospodářské krize, která postihla většinu zemí světa. V globalizované ekonomice se hospodářská krize bohužel nevyhnula ani České republice a hlavnímu městu. Z toho důvodu je zapotřebí zintenzivnit komunikaci a spolupráci s okolními státy, městy i regiony.
Hlavní město Praha se soustřeďuje na podporu cestovního ruchu, který tvoří nemalý příjem do rozpočtu města, stejně jako na snahu o co nejefektivnější čerpání evropských fondů, podporu pražských podnikatelů či předávání best-practice v rámci organizací sdružujících světové metropole.
Koncepce zahraniční politiky hlavního města Prahy, kterou jsem osobně nastavil, se dlouhodobě orientuje na co nejefektivnější spolupráci nejen s hlavními metropolemi evropských zemí, ale i metropolemi z ostatních kontinentů, a to na bázi bilaterální i multilaterální.
V rámci bilaterálních vztahů je hlavním cílem Prahy spolupracovat se všemi významnými evropskými a světovými metropolemi, a to zejména na řešení problémů, které nejvíce tíží běžné občany města. Dosavadní aktivity, které budu nadále prosazovat, se týkají zejména oblastí vedoucích ke zlepšení kvality dopravy, životního prostředí ve městě, ale také lepšího využívání informačních technologií a inovativní politiky.
Velká část úsilí města směřuje do oblasti kultury. Praha byla vždy po celou dobu své historie křižovatkou, kde se střetávají kulturní, intelektuální a náboženské proudy z celého světa, a proto je třeba i nadále tento odkaz chránit. Cílem hlavního města Prahy je podpora kulturních rozmanitostí.
K nejvýznamnějšímu rozvoji bilaterálních vztahů došlo v období mého primátorství zejména s těmito partnery: Sankt Petěrburgem, Budapeští, Bratislavou, Moskvou, Berlínem, Norimberkem, Vídní, Kjótem, Soulem, Benátkami, Helsinkami, Rotterdamem, Hamburkem, Varšavou, Tbilisi, Kábulem, Káthmándú a dalšími.
Zároveň jsem jako pražský primátor členem výboru regionů, jehož úkolem je prosazovat názory místních a regionálních orgánů na právní předpisy EU. Výbor tak činí předkládáním stanovisek k návrhům komise. Komise a rada musejí konzultovat s výborem regionů v otázkách, které se přímo dotýkají místních a regionálních orgánů, mohou však výbor kontaktovat i kdykoli jindy. Výbor může z vlastní iniciativy zaujímat stanoviska a předkládat je komisi, radě a parlamentu. Výbor regionů pořádá každý rok pět plenárních zasedání, v jejichž rámci je definována jeho obecná politika a jsou přijímána stanoviska. Já se osobně těchto jednání zúčastňuji a reprezentuji na nich zájmy českých regionů, potažmo Prahy.
V březnu roku 2009 se hlavní město Praha stalo dějištěm významné evropské události s celosvětovým dosahem, kterou byl Evropský summit regionů a měst organizovaný pod záštitou výboru regionů EU. Do Prahy tak zavítalo přes tisíc politických představitelů z celé Evropské unie.
Jako primátor hlavního města a zároveň jako místopředseda výboru regionů, po boku předsedy Evropské komise J. M. Barossa a dalších nejvyšších představitelů evropských institucí, jsem hostil summit, jenž byl jednou z největších akcí během českého předsednictví v Radě Evropské unie. Tuto akci doprovázela řada doprovodných programů (festival Ochutnejte Evropu, odborné konference aj.), kterých se denně zúčastnily desítky tisíc lidí.
Na poli multilaterálních vztahů a zahraničního marketingu je naše pozornost upřena na jaro příštího roku, kdy se v Šanghaji uskuteční Světová výstava EXPO 2010. Ústředním tématem této globálně významné akce je heslo Lepší město – lepší život. Poprvé v historii světových výstav budou mít návštěvníci možnost zhlédnout samostatné metropolitní expozice. Hlavní město Praha mezi nimi nebude chybět. Ve velké konkurenci se mu podařilo získat unikátní příležitost prezentovat se po boku dalších světových metropolí na nejvýznamnější mezinárodní přehlídce posledních let s očekávanou účastí 70 milionů návštěvníků.
Různorodé a početné události, které jsou pořádány v Praze, tak jasně ukazují, že je naše hlavní město světovou metropolí jak politického, tak i kulturního, sportovního, vědeckého a společenského významu.