Zajímavosti pražské železnice
- Druhá nejstarší železnice v kontinentální Evropě byla dnes zaniklá koněspřežná dráha z Dejvic do Křivoklátských lesů. Začala se stavět v roce 1828 a do lesů se propracovala o pět let později. Pozoruhodností bylo, že nesloužila k dopravě osob, ale nákladu a že z Veleslavína na Konečnou na Brusce jezdily vagony samospádem. V roce 1863 z ní vznikla Buštěhradská dráha (už se jezdilo na páru) tak jak ji v podstatě známe dodnes.Jen pro pořádek, první dráha tohoto typu na evropském kontinentě ( mimo Velkou Británii) byla dráha České Budějovice – Linec.
- První parovůz nesoucí hrdý název Český lev, ale v jazyce německém viděli Pražané na Žofíně v roce 1841, jako velkou atrakci. Lva sestrojili v pražské Breitfeldově továrně. O čtyři roky později byl 20. srpna 1845 zahájen provoz a na olomoucko-pražské dráze, spojující Prahu a Vídeň. Od té doby je také v provozu nejstarší pražské nádraží dnešní Masarykovo.
- Vynikající stavbou, která pomohla dalšímu napojení Prahy na Evropu byl Negrelliho viadukt po němž se začalo jezdit v roce 1850 do Lovosic a v průběhu let až do Německa.
- Smíchovské nádraží vzniklo v roce 1862, kdy soukromá společnost Česká západní dráha zahájila spojení od Bavorska přes Plzeň do Prahy.
- Do Vídně – metropole Rakousko uherského mocnářství se z Prahy začalo jezdit v roce 1871. Trať projížděla prvním velkým tunelem, který prošel pod celými Vinohrady a ústil na dnešní hlavní (Wilsonovo) nádraží.
- Další kuriozitou, kterou využívají společnosti vlastníci parní lokomotivy je Pražský Semmering. Vznikl v letech 1870 - 72 , kdy byla vybudována odbočka z Buštěhradské dráhy z Hostivic na Smíchov. Těch 15 kilometrů trati stojí opravdu zato. Je to údajně jedna z nejfotogeničtějších tratí v Čechách. Jméno dostala podle Semmeringu v Rakousku, kde vede železnice alpským kaňonem. Pražský Semmering má vlastní nástupiště je na nádraží Smíchov až na konci celého objektu.
- V 80. letech minulého století (1985) zmizelo nádraží Těšnov (Denisovo nádraží podle velkého francouzského dějepisce, který se věnoval českým dějinám). Přes protesty kulturní veřejnosti ho nechaly vyhodit do povětří tehdejší mocenské špičky. Nádraží postavené v roce 1873. Toto nádraží se napojovalo na Lysou nad Labem, která byla součástí spojení Vídně a německých měst na severu. Trať vedla přes Kolín, Nymburk a Děčín.
- Dnešní nádraží Libeň vzniklo v roce 1877. Tehdy bylo zároveň konečnou, jenže po vybudování tunelu pod Vítkovem se spojilo s centrem města.
- Nejoblíbenějším vlakem je Posázavský pacifik. Ten vznikl jako vlečka modřanského cukrovaru, ale po vybudování tratě , která vedla do Davle, Jílového, Dobříše a Čerčan vznikla trampská legenda. V lesnaté oblasti kam pacifik zajíždí se ale posléze zalíbilo i paďourům a mastňákům a tak vznikl nejoblíbenější rekreační vlak v celé republice, tehdy ještě československé.
- Železniční síť na území Prahy měří 260 km, je na ní 45 stanic a zastávek a 33 železničních přejezdů. Prahou projíždí na 24 tratí.
11. července 2007
11. července 2007