Zápis č. 2/2004 z jednání komise Rady HMP pro aktualizaci cenové mapy stavebních pozemků hl.m. Prahy, ze dne 17.6.04

 

 

Přítomni:  viz. Prezenční listina

 

Program jednání:

1)Projednání personálních změn ve složení komise a doplnění komise

2) Informace o ukončených etapách zpracování CMP pro rok 2005

3) Informace o novele vyhlášky o oceňování majetku ve znění vyhl.č.540/2003 Sb. (jedná se o dopady týkající se především silnic)

4)Výklad k návrhu dalšího postupu při upřesnění vymezení oceňovaných území, tedy na  zkvalitnění CMP pro rok 2005 a další

5) Další postup zpracování CMP pro rok 2005

6) Ostatní

 

 

Text jednání:

 

  1. Členové komise doporučili uvolnit z práce v komisi J. Tomana – ředitele OMI z důvodu je vytíženosti. Uvolněním J. Tomana z práce v komisi a odchodem zástupce MF ČR je dosaženo lichého  počtu členů komise.
  2. Členové komise doporučili zhotoviteli CMP zajistit v dalších aktualizacích mapy  vyjmutí veřejných komunikací a parkovišť používaných pro komerční účely z cenové mapy.
  3. Členové komise byli informováni o postupu prací na aktualizaci cenové mapy pro kok 2005 v souladu se zněním novely Vyhlášky č. 540/2003 Sb.
  4. Členové komise doporučili rozšířit funkcionalitu cenové mapy o vrstvu „ cenová mapa pronájmu nebytových prostor na území hl. m. Prahy“. Daná vrstva bude vyhotovena v souladu se záměrem vypracovaným odborem INF. – viz. Příloha zápisu.
  5. Postup prací na aktualizaci cenové mapy postupuje v souladu se stanoným harmonogramem

 

 

 

 

 

 

 

Pavel Klega

radní hl. m. Prahy

 

 

 

 

 

Zapsal: Jan Vácha, tajemník komise

17.6.2004

 

 

 

 

 

 

Příloha k zápisu – návrh na rozšíření funkcionality cenové mapy o vrstvu „ Cenová mapa pronájmů nebytových prostor na území hl. m. Prahy“

 

Cenová mapa pronájmů nebytových prostor na území hl. m. Prahy

 

MottoJsme si vědomi strategického cíle Evropy, aby se stala maximálně  konkurenceschopnou a dynamickou, na znalostech založenou ekonomikou. K jeho dosažení je nutná podpora rozvoje informační společnosti a plnění cílů vytyčených v Akčním plánu eEurope 2005, Informační společnost pro všechny.

 

Tato deklarace byla přijata na setkání reprezentantů hlavních měst kandidátských zemí v Praze dne 23.3.2003 u příležitosti konference ISSS/LORIS 2003.

 

Vzhledem k tomu, že se Praha přihlásila k záměru vytvořit vhodné podmínky pro dostupnost informací v elektronické podobě pro veřejnost, předkládáme Vám návrh na projekt rozšíření funkcionality aplikace cenové mapy stavebních pozemků na území hl. m. Prahy o vrstvy „pronájmů nebytových a bytových prostor“.

 

 

Projektový záměr:V souladu se záměrem MHMP zajistit dostupnost potřebných informací pro širokou veřejnost, navrhujeme rozšířit stávající funkce cenové mapy stavebních pozemků  o další funkce a to v první etapě o vrstvu cen pronájmů nebytových prostor a v druhé etapě o ceny pronájmů bytových prostor. Takto vytvořená multifunkční aplikace cenové mapy by umožnila veřejnosti se velice snadno a rychle orientovat v cenách pronájmů na území hl. m. Prahy a současně by umožnila vytvořit si jasnou představu pro zahraniční investory o cenách pozemků stavebních i nestavebních, stejně jako o pronájmových cenách. Dále by mohla (a i měla) vrstva pronájmů nebytových prostor sloužit, při vykreslení městského majetku, jako výchozí vrstva pro aplikaci „Evidenci městského majetku“.

 

 

Podmět pro záměr:V posledních dvou letech a hlavně v posledním půl roce, kdy se přiblížil termín našeho vstupu do EU, se začaly množit dotazy na ceny pronájmů a to především nebytových prostor. Vedle těchto dotazů se množí požadavky veřejnosti na informace o pronájmech bytů v jednotlivých částech Prahy.

 

 

Způsob zpracování: Východiskem bude aplikace cenové mapy stavebních pozemků na území hl. m. Prahy rozšířená o následné vrstvy pronájmu nebytových a následně bytových prostor. Způsob práce s aplikací bude shodný jako u cenové mapy stavebních pozemků – vyhledání dle parcelního čísla nebo dle adresného bodu.

 

 

Použitá data: Jako výchozí data budou využity informace realitních kanceláří ohledně pronájmů a tyto informace se budou zpřesňovat místním šetření a porovnáním mezi shodnými objekty. V první etapě bude cena stanovena v intervalu od – do a následně zpřesněna na cenu“obvyklou“ pro skupinu objektů. Takto nalezená cena nebude nikterak závazná pro dojednání smluvního vztahu, ale bude výhradně orientační pro vytvoření představy o „cenách obvyklých“ pro danou lokalitu.

 

Přínosy:  Jasná , průhledná a rychlá a ucelená informovanost o cenách pro veřejnost pronájmů a cen pozemků a tím vytvoření přehledných výchozích podmínek pro případné zahraniční investory.

 

 

Nevýhody:  Nevýhody které přinese rozšíření aplikace o vrstvu cen pronájmů nebytových prostor  budou časově omezené. V první etapě je nutné počítat s určitou nepřesností stanovení cenových intervalů. Tyto nepřesnosti budou v dalších etapách zpřesňovány. Další nevýhoda bude vznikat při vytvoření vrstvy ceny pronájmu bytových prostor, kde není úplně jasné, jak naložit s „regulovaným“ nejemným. Dosavadní nejasnost, jaký údaj v cenové mapě použít pro objekty s regulovaným nájmem. Zda ponechat v mapě regulovaný nájem s poznámkou, že se jedná o regulovaný nájem a nebo i zde stanovit nájem tržní s poznámkou, že v daném objektu je nájem regulován na určitou cenovou hladinu .

 

 

Doba zhotovení: Pro zhotovení prvé etapy – cenové vrstvy pronájmu nebytových prostor se odhaduje časová náročnost v délce 1,5 roku. Pro vytvoření cenové vrstvy pronájmu bytových prostor předpokládáme dobu nutnou pro vytvoření asi dva roky.

 

 

Finanční náročnost: pro zhotovení první etapy – pronájem nebytových prostor se odhadují finanční prostředky ve výši 3,5 mil v průběhu dvou let. Finanční náročnost pro vytvoření cenové mapy pronájmu bytových prostor odhadujeme zhruba ve stejné výši.

 

 

 

 

 

 

 

 

Praha 20. 5. 2004

 

Jan Vácha – odbor INF MHMP

Správce aplikace cenové mapy stavebních pozemků na území hl. m. Prahy

 

30. června 2004
30. června 2004