Zápis z 31.zasedání výboru infrastruktury ZHMP, ze dne 22.3. 2006

 

Přítomni: RNDr. Lubomír Habrnál    Omluveni:  Mgr. Olga Sedláčková, MBA   

    Jan Lukavský    Pavel Hurda

    Ing. Viktor Pázler   

    Ing. Miroslav Froněk   

       Martin Langmajer

    Mgr. Jan Choděra

    Bc. Pavel Klega   

    Ing. Petr Horák

    Ing. Josef Mach

    RNDr. Radovan Straka Csc.

 

Hosté: Mgr. Bohumil Černý – radní HMP

    Ing. Irena Ondráčková  -  zástupkyně ředitele MHMP

    Ing. arch. Jan Winkler – OOP MHMP

    Ing. Jan Bouček – OMI MHMP

    Ing. Karel Rezek – generální ředitel Pražské vodohospodářské společnosti a.s.

       Oldřich Adámek – starosta MČ Praha-Troja

    Ing. arch. Václav Valtr – zástupce starosty MČ Praha-Troja

    Ing. Vlasta Čermáková – Občanské sdružení Troja dětem   

 

Ověřovatelem zápisu byl zvolen Mgr. Jan  Choděra

 

Program:

1. Zpráva o změně na postu tajemníka výboru

2. Zpráva o realizaci přestavby Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV)

3. Projednání stavu vodohospodářské infrastruktury

4. Různé

 

Úvodem navrhl předseda výboru RNDr. Habrnál doplnění programu o zprávu ke stavu vodohospodářské infrastruktury v Praze.

 

- Hlasování Výboru infrastruktury o návrhu doplnění programu

 

pro

zdržel se

proti

7

0

0

(pánové Klega a Langmajer přišli později)

 

Do programu zasedání výboru byl přidán bod ke stavu vodohospodářské infrastruktury HMP.

 

Ad 1.

Vzhledem k ukončení pracovního poměru na MHMP stávající tajemnice výboru Mgr. Jitky Kluzové ke dni 15.3.2006 spojené s abdikací na funkci tajemníka, převzal prozatím funkci  tajemníka RNDr. Straka. O trvalém personálním obsazení postu tajemníka Výboru infrastruktury rozhodne Zastupitelstvo HMP na nejbližším zasedání, tj. dne 30.3.2006

 

 

 

Ad 2.

    Ing. Bouček prezentoval současný stav rekonstrukce ÚČOV. V této věci jen připomenul, že se nejedná jen o rekonstrukci stávající čistírny, ale i o výstavbu zcela nové části. Nová část by měla tvořit polovinu zamýšlené ÚČOV.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo přesun projektu celkové přestavby a rozšíření ÚČOV na Císařském ostrově z Pražské vodohospodářské společnosti a.s. (PVS) na Odbor městského investora (OMI MHMP).

V současnosti je schválena změna územního plánu lokace vzniku ÚČOV. Vyhláška o změně územního plánu však ještě není schválena zastupitelstvem. Od schválení této vyhlášky se však odvíjí schválení územního rozhodnutí, které je tedy ve stavu přerušení.

    Stále se pracuje na žádosti o dotaci k Strukturálnímu fondu EU. Tato žádost již byla podána, ale některé náležitosti, jako např. EIA, územní rozhodnutí, apod., nebyly zcela splněny. Proto se opět zpracovává dokladová část. Výhodou nové žádosti je, že se může žádat o dotaci až na 60,8 % investičních nákladů z evropských finančních zdrojů. Což je mnohem více než v předchozí žádosti.

Dále byla podepsána trojstranná dohoda mezi hlavním městem Prahou (HMP), Pražskou vodohospodářskou společností a.s. (PVS) a společností Pražské vodovody a kanalizace, a.s. (PVK).

Stavba nové ÚČOV by mohla být zahájena již v roce 2006, pokud budou vyřešeny a splněny všechny procedurální náležitosti, což by znamenalo možnost čerpat peníze z evropských fondů právě již v roce 2006.

 

(Z podnětu RNDr. Habrnála provedl ing. Bouček členy výboru technickými detaily projektu.)

 

 

 

Dotazy/odpovědi

 

RNDr. Habrnál:

Kolik lidí má oddělení OMI MHMP, které se zabývá čistírnou? A jak vypadá harmonogram výstavby?

 

Ing. Bouček:

Oddělení má celkem tři pracovníky. A v současnosti je vedeno výběrové řízení na další pozici. Oddělení spolupracuje s dalšími subjekty OMI a externími partnery, např. AK Jansta, Kostka & spol., Euromanagers, s.r.o., Hydroprojekt CZ a.s.

K harmonogramu: V roce 2006 proběhne hlavně příprava projektu. Stavební dokumentace, která je potřeba k vypsání výběrového řízení na zhotovitele, může být vyhotovena nejdříve do konce září. Přesto by se mohlo zahájení vlastní stavby stihnout ještě v roce 2006. Stavba by měla trvat do konce roku 2010.

 

pan Langmajer:

Praha platí asi 200 milionů Kč ročně na pokutách Státnímu fondu životního prostředí za neodpovídající kvalitu čistoty vody. Nelze stavbu ÚČOV urychlit?

 

ing. Bouček:

Nelze říci kolika procenty se na pokutách za nevyhovující stav vody podílí současná ÚČOV, neboť Praha má celkem na svém území 17 čistíren. Přestavba a rekonstrukce ústřední čistírny je naplánovaná a měla by se uskutečnit v nejkratším možném čase.

 

pan Adámek:

Starosta Troje poukázal na možné zásahy do rázu krajiny, které přinese výstavba čistírny a které poškodí vzhled Troje. Navíc existují rozpory mezi údaji uvedené v dokumentacích a skutečností. Krajinné zásahy by např. znamenaly vykácení cca 250 stromů, přerušení cyklostezky, apod. Apeloval a tázal se, zda by se nemohl vypracovat projekt, který by byl k rázu krajiny šetrnější. Jeho požadavek podpořil i místostarosta ing. arch. Valtr.

 

ing. Bouček:

O možnosti změny projektu se jedná. Každé jiné řešení by však znamenalo opět novou změnu územního rozhodnutí. Bude sestavena pracovní skupina ve spolupráci s Odborem ochrany prostředí pro zmenšení dopadů na krajinný ráz.

 

ing. arch. Winkler reagoval:

Odbor ochrany prostředí věnuje stavu městské zeleni velkou pozornost.

 

ing. Pázler podpořil požadavky zástupců MČ Troja:

Když jsme schvalovali územní změnu na Císařském ostrově, tak s přesvědčením o minimálních dopadech na krajinu. Byl bych rád, aby se k připomínkám  představitelů MČ Troja přihlíželo

 

Slovo dostala i zástupkyně občanského sdružení „Občanské sdružení Troja dětem“ ing. Čermáková:

- Prostor, na kterém má vzniknout nová část ÚČOV sloužil občanům jako prostor k rekreaci. Nelze vybrat technologii, která nebude tak objemově náročná a mohla by být skryta pod zemí a která by převzala veškerý objem odpadových vod, i ten, který by měla zpracovávat stávající část ÚČOV po rekonstrukci, aby mohla být aspoň část plochy stávající čistírny využita jako kompenzace?

- Předpokládaný prostor bermy je příliš velký. Měla také být osázena zelení, ale to je nemožné z důvodu protipovodňových opatření. Vůbec je tato lokace příliš zatížená stavbami (městský okruh, protipovodňová opatření, apod.).

- Je předpokládaná nová ÚČOV definitivní, nebo za 100 let opět bude muset být zvětšena? Projekt nové ÚČOV není nahlížen komplexně, vždy jen po částech.

- Co by se stalo, kdyby HMP nezískala finanční příspěvky? Jak od EU, tak od ČR.

- Jak bude vypadat kalové hospodářství, které je technologicky nejzastaralejší?

 

ing. Mach:

Výbor infrastruktury není zodpovědný za výstavbu ÚČOV. Členové výboru jsou zástupci občanů. Na výstavbu jen dohlížejí. Měli bychom iniciovat zkoumání možnosti zvýšeného průtoku vody, s minimálním dopadem na městskou zeleň. Ovšem odpovídající vývoj a rozvoj každé metropole vyžaduje kompromisy.

 

ing. Horák z pozice předsedy Výboru životního prostředí:

Výbor životního prostředí se intenzivně zabýval lokací nové ÚČOV. Jakýkoliv jiný postup by však nebyl finančně možný nejen pro HMP, ale vůbec pro celou ČR. Jakékoliv prodloužení výstavby ÚČOV  by znamenalo obrovskou finanční ztrátu kvůli pokutám. Poničení městské zeleně v oblasti Císařského ostrova je sice smutné, ale nutné a lze to kompenzovat.

 

 

 

Jelikož je téma nové ÚČOV  velmi komplikované a časově náročné na projednávání, nemohl mu být věnován na zasedání výboru adekvátní prostor. Zástupci občanského sdružení, komunální politici z Troje i členové výboru byli se svými dalšími dotazy a připomínkami odkázáni na ing. Jana Boučka, popř. na  jeho spolupracovníky.

 

 

Ad 3.

Výbor infrastruktury vzhledem ke klimatickým podmínkám zimy 2005/2006 a po vyhodnocení poruchovosti vodohospodářské infrastruktury doporučuje posílit rozpočet města v kapitole 02 – městská infrastruktura o částku minimálně 200 milionů Kč

 

 ing. Mach:

Jsou připraveny akce (projektově, územně, dodavatelsky), na které by tyto peníze byly využity?

 

ing. Rezek:

V roce 2005 PVS splnila roční plán obnovy vodohospodářského majetku na 100%. Příprava, včetně dodavatelského zajištění, je schopna využít všechny žádané peníze

 

- Hlasování Výboru infrastruktury o návrhu k posílení rozpočtu města v kapitole 02 – městská infrastruktura o částku minimálně 200 milionů Kč

 

pro

zdržel se

proti

9

0

0

 

Návrh byl přijat

 

 

Ad 4.

 

ing. Pázler:

Neměli bychom tyto připomínky k ÚČOV nechat být. Je nutné mít vysvětlení a odpovědi na reakce a dotazy občanů.

 

pan Lukavský odkázal na OMI, jmenovitě na ing. Boučka, který by měl zodpovídat dotazy a nejasnosti ohledně ÚČOV i mimo jednání výboru.

 

Program zasedání Výboru infrastruktury pro příští tři měsíce

-    dubnové zasedání: Sestěhování MHMP

-    květnové zasedání: Posílení a změny v rozpočtu v kapitole 02 Městská infrastruktura

-    červnové zasedání: Volné téma

 

Jednání Výboru infrastruktury bylo ukončeno.

 

 

 

 

 

RNDr. Lubomír Habrnál    Mgr. Jan Choděra

předseda Výboru infrastruktury    ověřovatel zápisu

5. dubna 2006
5. dubna 2006