Zápis z jednání Komise Rady HMP pro otázky integrace cizinců ze dne 10. 2. 2005
Přítomni: dle prezenční listiny
Program:
- Úvodní slovo předsedkyně komise – radní Mgr. Hany Halové.
- Schválení programu zasedání komise.
- Otázky personálních změn ve složení komise.
- Návrh harmonogramu činnosti komise v roce 2005.
- Podklady ke zprávě o stávající situaci cizinců na území hl. m. Prahy.
- Problematika možnosti finanční podpory projektů integrace cizinců.
- Různé.
-
Úvodní slovo předsedkyně komise – radní Mgr. Hany Halové.
Radní Mgr. Halová přivítala přítomné členy komise a upřesnila, že z důvodů nevyřešeného personálního obsazení ve funkci tajemníka komise bylo možné až nyní svolat jednání komise. Jelikož na základě žádostí ředitel MHMP nepovolil navýšení o jednoho pracovníka, který by se věnoval práci spojené s problematikou integrace cizinců, musí se problematice integrace cizinců věnovat pracovníci pro oblast národnostních menšin Mgr. Černá a Dr. Balvín, CSc., ačkoliv toto řešení není ideální.
Představila novou tajemnici komise Mgr. Janu Černou – specialistu pro národnostní menšiny.
Přivítala zástupce Ministerstva práce a sociálních věcí Dr. Helenu Dluhošovou a Mgr. Smolíkovou a vyjádřila naději, že se zástupci ministerstva budou účastnit jako stálí čestní host.
-
Schválení programu zasedání komise.
Program jednání komise byl schválen všemi přítomnými členy komise.
-
Otázky personálních změn ve složení komise.
Radní Mgr. Halová informovala, že dle minulého jednání komise bylo navrženo, že členy komise za Český helsinský výbor by měla být paní Selma Muhic – Dizdarevic a za Poradnu pro integraci paní Alena Kubíčková a požádala členy komise, aby se vyjádřili k personálním změnám.
Mgr. Černá doplnila, že paní Selma Muhic – Dizdarevic zaslala informaci, že již není zaměstnána v Českém helsinském výboru, ale na Fakultě humanitních studií UK na Katedře občanského sektoru.
Dr. Kolláthová doporučila, aby byl členem komise zástupce instituce, tedy Českého helsinského výboru a nebylo členství spojováno s určitým člověkem.
Paní Heřmanová připomenula, že člen komise pan Gürtner již není zaměstnancem MHMP – Odboru bytového.
Mgr. Černá uvedla, že pan Gürtner byl schválen usnesením Rady HMP jako člen komise a bude tedy potřebné, aby byl navržen jiný zástupce za odbor bytový.
Radní Mgr. Halová přislíbila, že do dalšího jednání komise budou osloveny organizace i odbor bytový, kterých se týká změna zástupce v komisi.
-
Návrh harmonogramu činnosti komise v roce 2005.
Mgr. Černá přednesla návrh, že by se další jednání komise v roce 2005 mohla uskutečnit v květnu, září a prosinci. Pozvánka s přesným termínem konání by byla rozeslána v dostatečném předstihu společně s programem na danou komisi.
Členové komise souhlasili s návrhem.
-
Podklady ke zprávě o stávající situaci cizinců na území hl. m. Prahy.
Dr. Dluhošová informovala, že v letošním roce bylo vyhlášeno 1. dotační řízení, do kterého se přihlásilo 47 organizací. Cílovou skupinou byli cizinci dlouhodobě žijící ( déle než 1 rok ) na území ČR, ne tedy azylanti. Žadatelé se dají rozdělit do skupin: církevní právnické osoby, nevládní organizace a menší organizace .
Doporučila pro možnost získání bližších informací k problematice integrace cizinců internetové stránky:
www.cizinci.cz a www.domavcr.cz
Ing. Chomát uvedl statistická data k oficiálnímu počtu cizinců a jejich situaci na trhu práce.
Zmínil problematiku spojenou s pracovním povolením i pro živnostníky. V případě zájmu poskytne širší informaci.
Dr. Balvín, CSc. požádal členy komise o zpracování zprávy k integraci cizinců všech členů dle pracovního zaměření.
Ing. Hostašová uvedla, že je nutné uvést přesné požadavky na zprávu – přesná data, aby ji bylo možné zpracovat.
Radní Mgr. Halová ujistila, že bude zpracována osnova pro možnost zpracování zpráv, které budou následně zapracovány do komplexní zprávy.
-
Problematika možnosti finanční podpory projektů integrace cizinců.
Radní Mgr. Halová informovala, že narůstá zájem občanských sdružení o finanční podporu projektů na integraci cizinců. Dosud však hl. m. Praha nemá koncepci integrace cizinců, která by měla dány cíle v této problematice a možnost jejich naplňování prostřednictvím grantů.
Požádala zástupkyně MPSV ČR, zda není plánována podpora krajů v této oblasti.
Mgr. Smolíková konstatovala, že díky finančnímu omezení prostředků určených na integraci cizinců se v nejbližším horizontu nedá předpokládat tato možnost. Je možné, že na úrovni EU by existoval fond, který by poskytoval podporu integrace cizinců přímo, ale nedá se předpokládat, jak se situace bude dále vyvíjet.
Dr. Dluhošová uvedla, že některé kraje vyhlašují grantová řízení společně pro oblast národnostních menšin i integrace cizinců.
Radní Mgr. Halová upozornila, že toto není možné v případě hl. m. Prahy, jelikož má již Koncepci politiky hl. m. Prahy ve vztahu k národnostním menšinám a nejde tedy dodatečně zahrnout i problematiku integrace cizinců.
Dr. Balvín, CSc. doplnil, že do grantového řízení se nejprve přihlašovala 1 – 2 občanská sdružení cizinců, která dostala grant v rámci grantového řízení pro oblast národnostních menšin, ale to způsobilo nárůst takovýchto sdružení, která se také ucházela o grant a není tedy již možné dále podporovat jejich aktivity na úkor aktivit národnostních menšin.
Dr. Kolláthová upozornila, že ji poněkud zaráží nutnost koncepce pro možnost podpory oblasti integrace cizinců, již před 2 lety Mgr. Sokolové poskytla zpracovanou analýzu k dané problematice. Není tedy dle jejího názoru nutné mapovat situaci, jelikož již zmapována. Dále uvedla, že ačkoliv v loňském roce zastávala názor, že se organizace cizinců a zajišťující integraci cizinců mohou ucházet standartně o granty např. na odboru kultury, nezastává již tento názor. V současné době pouze cca 1/3 žadatelů obdrží grant a v nepodpořených projektech jsou organizace cizinců a zabývající se integrací cizinců zastoupeny téměř 100%. Požádala radní Mgr. Halovou, aby z titulu své funkce pomohla v řešení tohoto problému.
Radní Mgr. Halová poděkovala za tento názor, jelikož se s tímto problémem setkává i u grantů pro oblast národnostních menšin, kde se vždy otevírá problém, zda podporovat cílové skupiny nebo oblast.
Je tedy potřebné zpracovat komplexní materiál ke grantům a doporučila, aby se Mgr. Černá spojila s Dr. Kolláthovou a společně vypracovaly podklady na květnové zasedání, které by mohly být východiskem pro rozpočet v roce 2006.
Dr. Kolláthová požádala o zaslání adresáře členů komise.
Mgr. Černá slíbila zaslání adresáře všem členům komise.
Paní Říhová informovala, že IOM s finanční podporou MPSV v průběhu posledních 2 spolupracovali s komunitami cizinců - jejich organizacemi. IOM vnímá, že organizace cizinců nejsou ve stejné situaci jako např. ostatní NNO, neumí tak dobře podávat projekty jako organizace, které fungují již dlouhou dobu, ale mají ohromnou zkušenost a znalost prostředí, kterou se IOM snaží při své práci využívat, jelikož funguje i velmi silný dosah na komunitu. Upozornila na to, že by neměli být zástupci těchto organizací opomíjeni, jelikož mají i ohromný potenciál i pro projekty. IOM se snaží část finanční podpory poskytovat pro organizace komunit, ale je to velmi složité. Doporučila také internetové stránky www.domavcr.cz, poskytla na ukázku
Dr. Dluhošová zmínila, že integrace cizinců má několik dimenzí - zařazení na trhu práce, problematika bydlení, znalost českého jazyka, sociální poradenství.
Dále se zajímala o zapojení HMP do projektu „Eurocities of Observatory on Immigration and Integration in European Cities“.
Dr. Balvín, CSc. uvedl, že tento projekt vyvolalo město Helsinky, snažilo se o zapojení HMP do projektu. Materiál zpracovával Odbor zahraničních vztahů MHMP, ale nebyl včas podán do Rady HMP ke schválení.
-
Různé.
Dr. Kolláthová upozornila, že by se neměla opomíjet problematika integrace cizinců směrem k majoritní společnosti, jelikož i ta se musí vyrovnat s touto problematikou. HMP by mělo vymyslet „osvětový“ program, který by pomáhal i občanům HMP.
Dr. Balvín, CSc. informoval o projektu Tvůrčí Afrika, který v letošním roce neobdržel grant na odboru kultury, což je jeden příklad za všechny, jak těžké je získat grant v oblasti integrace cizinců. Zástupkyně občanského sdružení HumanitasAfrika paní Němečková požádala Dr. Balvína, CSc., aby informoval o této záležitosti v komisi a současně tlumočil žádost o případném nalezení možnosti náhradního financování u některých subjektů začleněných v komisi.
Radní Mgr. Halová poděkovala všem přítomným členům a uzavřela jednání komise.