Zápis z jednání komise Rady HMP pro otázky integrace cizinců, ze dne 15.3. 2006

Termín konání: středa 15. března 2006 od 16:00 h

Místo konání: MHMP - Nová radnice, Nová rada / 1. patro, Mariánské nám. 2, Praha 1

Přítomni: dle prezenční listiny

 

 

Program jednání:

1)     Úvodní slovo - Doc. Dr. Jaroslav Balvín, CSc.

2)    Schválení navrženého programu jednání komise.

3)    Informace o stavu grantového řízení Celoměstské programy podpory aktivit

národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006.

4)    Informace o přípravách 6. setkání národnostních menšin.

5)    Informace k usnesení vlády ČR ze dne 4. ledna 2006 č. 5 o zabezpečení integrace azylantů v roce 2006.

6)    Informace k pracovnímu semináři MPSV ke Koncepci integrace cizinců.

7)    Zahájení přípravy Koncepce politiky hl. m. Prahy ve vztahu k integraci cizinců.

8)    Informace zástupce občanského sdružení Svaz Vietnamců v ČR o aktivitách sdružení.

9)    Různé.

 

1)     Úvodní slovo - Doc. Dr. Jaroslav Balvín, CSc.

Doc. Dr. Balvín, CSc. přivítal všechny přítomné, omluvil nepřítomnost radní Mgr. Halové, která se z důvodů pracovní zahraniční cesty nemohla zúčastnit jednání komise a pověřila jej vedením jednání komise.

 

2)    Schválení navrženého programu jednání komise.

Členové komise schválili program jednání.

 

Doc. Dr. Balvín, CSc. upozornil na materiál poskytnutý členům komise, který zpracovalo MPSV – odbor pro migraci a integraci cizinců a jedná se o informaci o aktivitách v oblasti integrace cizinců jednotlivých krajů a prezentaci dané problematiky na webových stránkách.

 

3)    Informace o stavu grantového řízení Celoměstské programy podpory aktivit

národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy pro rok 2006

Mgr. Černá informovala o průběhu grantového řízení Celoměstské programy podpory aktivit národnostních menšin a integrujících se cizinců na území hl. m. Prahy. Uvedla, že grantová komise navrhla na svém jednání přidělení finanční částky 3 081tis.Kč a z toho částku 559 tis. Kč na program č. 4 - zaměřený na propagační a osvětovou činnost související se vztahem k integraci cizinců v hl. m. Praze. Návrh na přidělení grantů musí být schválen Radou hl. m. Prahy. Předložení materiálu Radě hl. m. Prahy bylo zdrženo připomínkovým řízením.

Dále uvedla, že byly v úterý 14. března 2006 Radou hl. m. Prahy schváleny granty na podporu vzdělávání - Program na podporu vzdělávání a začleňování žáků – cizinců a žáků ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí do škol a školských zařízení (přehled bude zaslán elektronicky). Dále byly schváleny i granty v rámci Grantového řízení  hlavního města Prahy v oblasti sociálních služeb pro rok 2006  - V. Program na vyrovnání příležitostí pro menšiny a etnika  (Romové, uprchlíci, migranti)

Upozornila i na podporu programů v rámci JPD 3.

 

Doc. Dr. Balvín, CSc. ocenil, že se podařilo vyhlásit program na podporu projektů občanských sdružení integrujících se cizinců v rámci grantového řízení na podporu aktivit národnostních menšin. V roce následujícím bude snaha směřovat k potřebnému oddělení grantů pro integrující se cizince od programů pro národnostní menšiny.

 

4)    Informace o přípravách 6. setkání národnostních menšin.

Doc. Dr. Balvín, CSc. připomenul historii jednotlivých ročníků  akce setkání národnostních menšin a s ní spojené konference, v jejímž rámci se od roku 2004 vyčleňuje sekce integrace cizinců. Z každé konference byl vydán i sborník (sborníky jsou v případě zájmu k dispozici u Doc. Dr. Balvína, CSc.). V říjnu 2006 se koná 6. setkání národnostních menšin, jejímž námětem je „multikulturalita“. V letošním roce bude pracovat 6 sekcí a v každé ze sekcí bude možné začlenit problematiku integrace cizinců podle zájmu delegátů, který v loňském roce naznačil možnost tematického zaměření z poloviny na národnostní menšiny a z poloviny na integraci cizinců. Součástí 6. setkání národnostních menšin by mělo být i slavnostní otevření Domu národnostních menšin, který bude sídlem občanských sdružení národnostních menšin (24 místností), ale bude zde i možnost prostoru pro multikulturní programy. Hl. m. Praha vyhrálo soudní spor o objekt Domu národnostních menšin ve Vocelově ulici č. 602, Praha 2 a v současnosti kromě rekonstrukce probíhají i přípravy  vnitřní organizace domu.

 

Mgr. Smolíková uvedla, že záleží na statutu  DNM, ale určitě bude ze strany MPSV ČR zájem o možné využití prostor v případě realizace některých akcí a i pro NNO zabývající se integrací cizinců bude možnost využití prostor zajímavá.

 

Doc. Dr. Balvín, CSc. ocenil možnost prezentace problematiky národnostních menšin a integrace cizinců na výstavě pražského středního školství Schola Pragensis.

Ing. Kaucký uvedl, že odbor školství MHMP je si vědomo nárůstu významu problematiky integrace cizinců a z tohoto důvodu byla zařazena prezentace na výstavě již na jubilejním 10. ročníku výstavy a byla tak v zájmu návštěvníků, kteří se zajímali nejen o expozici vystavujících škol.

 

5)    Informace k usnesení vlády ČR ze dne 4. ledna 2006 č. 5 o zabezpečení integrace azylantů v roce 2006.

Pan Novák informoval o usnesení vlády ČR ze dne 4. ledna 2006 č. 5 o zabezpečení integrace azylantů v roce 2006, které je také na webových stránkách.

Stručně zhodnotil rok 2005, kdy se v integračním programu podařilo umístit azylanty do 40 bytů (102 osob). Některé kraje byly zcela pasivní, jiné splnily doporučenou kvótu a kraje Jihomoravský, Liberecký, Ústecký dokonce překročily. Ocenil Hl. m. Praha, které nabídlo 14 integračních bytů pro azylanty a vyjádřil naději, že tato vynikající spolupráce bude trvat i nadále.

Usnesení vlády kopíruje systém z minulých let s několika výjimkami:

1.    V letošním roce je vedle klasických integračních bytů zájem o umístění azylantů i v domech s pečovatelskou službou, případně v domech pro seniory. Podle nového usnesení vlády je již pobyt těchto lidí možné vyřešit.

 2.    Rozšířil se prostor pro činnost NNO, kterým vlády vyčlenila 1 000 tis. Kč, aby bylo možné NNO zaplatit asistenční činnost v oblasti bydlení a práce (dovedení azylanta až k podpisu nájemní smlouvy - pokrytí nákladů s tímto spojenými). V roce 2005 udělilo MV ČR 251 azylantovi azyl a procento úspěšnosti v porovnání s podanými žádostmi je 6 %. V letošním roce již ředitel odboru podepsal udělení azylu v 58 případech.

 

Paní Heřmanová doplnila, že na základě usnesení vlády byli písemně osloveni nám. primátora Ing. Bürgermeistrem starostové jednotlivých MČ s žádostí o aktivní spolupráci v otázce bydlení azylantů a poskytnutí bytů.

V současnosti je připravován materiál do Rady hl. m. Prahy s návrhem přidělení  bytů pro azylanty, pokud bude návrh schválen Radou hl. m. Prahy, tak bude možné navázat během dubna až května spolupráci s MVČR k umístění konkrétních azylantů.

 

Doc. Dr. Balvín, CSc. vznesl dotaz k aktuálnímu stavu přestěhování krajanů z Kazachstánu do ČR.

Pan Novák uvedl, že se jedná o zbytkovou část 200 krajanů. V současnosti je připravován materiál na jednání vlády ČR, která by měla v 1.pololetí rozhodnout a následně by v 2. pololetí mělo dojít k návratu krajanů do ČR.

 

6)    Informace k pracovnímu semináři MPSV ke Koncepci integrace cizinců.

Mgr. Smolíková informovala o semináři pořádaném MPSV k aktualizaci Koncepce integrace cizinců pro zástupce jednotlivých krajů, kde také proběhla podnětná diskuse k dané problematice.

Upozornila, že cílovou skupinou jsou cizinci legálně dlouhodobě žijící na území ČR – netýká se občanů EU a žadatelů o azyl.

Podala informaci k aktualizaci Koncepce integrace cizinců, jejíž část III. je stěžejní. Uvedla, že aktualizace Koncepce integrace cizinců se týká stanovení 4 priorit jako základních předpokladů integrace cizinců. Současná aktualizace se odklání od mainstreamingu, jsou stanoveny odpovídající cíle prostřednictvím cílených specifických a podpůrných opatření.

Informovala, že základním dokumentem v rámci EU jsou Společné základní principy politiky integrace přistěhovalců v Evropské unie.

 

Priority:

1. znalost českého jazyka - znalost českého jazyka (zkouška z českého jazyka) bude podmínkou pro získání trvalého pobytu pro cizince z třetích zemí

2. ekonomická soběstačnost - opatření  směřující ke zvýhodnění cizinců dlouhodobě přítomných na trhu práce

3. orientace ve společnosti - vytváření informačních zdrojů - příprava komplexní informační brožury pro cizince

4. vztahy s majoritní společností

 

Sdělila, že na webových stránkách MPSV budou umístěny odkazy na webové stránky jednotlivých krajů.

 

Dr. Dluhošová doplnila, že na semináři byly projednávány v rámci diskuse i problémy týkající se - situace při výuce českého jazyka pro děti cizinců z třetích zemí, výuky českého jazyka pro cizince - které subjekty v rámci kraje poskytují výuku českého jazyka jako cizího jazyka dospělým cizincům, přístupu dětí nelegálně pobývajících cizinců ke vzdělání (možnost povinné školní docházky) a problému ve věci plateb školní aktivity dětí cizinců ze třetích zemí, které nevedou přímo ke vzdělání (družiny, obědy, zájmové kroužky apod.).

Uvedla, že zástupci krajů byli požádáni o zajištění informací k výše uvedeným problémům.

Doc. Dr. Balvín, CSc. požádal Ing. Kauckého o vyjádření,  zda je možné zajistit tyto informace pro MPSV ČR za hl. m. Praha.

Ing. Kaucký uvedl, že je nutné veškeré požadavky podat písemně přímo ředitelce odboru školství MHMP Ing. Dáše Hostašové.

Diskuse k poskytnutí informací ke způsobu zajištění  informací pro MPSV ČR.

MPSV ČR z důvodů efektivnějšího zajištění informací osloví přímo ředitelku OŠK MHMP Ing. Hostašovou s žádostí o poskytnutí požadovaných informací formou e-mailu (postačí neformální odpověď).

 

7)    Zahájení přípravy Koncepce politiky hl. m. Prahy ve vztahu k integraci cizinců.

Členům komise byla poskytnuta aktuální Koncepce integrace cizinců v tištěné podobě.

Doc. Dr. Balvín, CSc. uvedl, že na základě požadavku radní Mgr. Halové bude připravována Koncepce politiky hl. m. Prahy ve vztahu k integraci cizinců.  Informoval, že příprava Koncepce politiky hl. m. Prahy ve vztahu k národnostním menšinám trvala 2 roky, ale je pravděpodobné, že materiál Koncepce politiky hl. m. Prahy ve vztahu k integraci cizinců bude nutné zpracovat v mnohem kratším termínu.  

Dr. Dluhošová uvedla, že velmi dobrým výchozím podkladem mohou být podpořené projekty v grantovém řízení, jelikož jsou zde zahrnuty všechny aspekty problematiky integrace cizinců. Upozornila, že je potřebné zpracovat zaštiťující ideu celé koncepce.

Mgr. Smolíková připomenula, že inspirací v přípravě bude státní koncepce a nabídla možnost konzultací při přípravném procesu. Dále navrhla možnost zapojení mezinárodní spolupráce v této oblasti, kdy by MPSV pomohlo v zajištění spolupráce s městem, které by bylo vhodným modelem pro hl. m. Praha.

Mgr. Ferrarová doporučila spolupráci s partnerskými městy hl. m. Prahy jako Paříž a Berlín, která mají svojí koncepci a mají dlouhodobou zkušenost s integrací cizinců. Informovala o zkušenostech z oblasti práce v problematice rovných příležitostí žen a mužů, kdy se spojili s výše uvedenými městy. Jedná se o velkoměsta a podmínky byly tedy srovnatelné. Při setkáních byla možná výměna zkušeností z této oblasti.

 

Pan Čaněk (MKC Praha) vznesl dotaz, zda k realizaci koncepce proběhne mapování současné  situace a zda se na přípravách budou podílet NNO.

Doc. Dr. Balvín, CSc. uvedl, že analýza zpracovávána nebude, jelikož by musela být oslovena firma, která by zmapovala danou problematiku. Dosavadní práce v oblasti integrace cizinců však poskytuje dostatečné množství zkušeností a podkladových informací k možnosti realizace koncepce.

Spolupráce se zainteresovanými NNO na přípravě koncepce se samozřejmě uskuteční.

Závěrem požádal členy komise, aby si promysleli a informovali o podnětech a připomínkách k přípravám Koncepce politiky hl. m. Prahy ve vztahu k integraci cizinců. Materiál bude také výstupem  komise.

 

8)    Informace zástupce občanského sdružení Svaz Vietnamců v ČR o aktivitách sdružení.

Ing. Hoang Dinh Thang - předseda Svazu Vietnamců v ČR poděkoval za možnost účasti na jednání komise a za práci, která pomáhá v začlenění vietnamské komunity  do české společnosti.

Předal členům komise písemnou informaci k práci Svazu Vietnamců v ČR.

Doc. Dr. Balvín, CSc. doplnil, že spolupráce hl. m. Prahy s Vietnamci trvá již od roku 1997 a byla vždy dobrá.

 

9)    Různé.

a) Pan Čaněk z Multikulturního centra Praha  informoval o práci centra, které pracuje již  od roku 1999. Od svého vzniku se zaměřuje zejména na multikulturní vzdělávání

Informoval o některých projektech k integraci cizinců:

-    spolupráce s několika knihovnami ČR - veřejná knihovna jako prostor setkávání včetně cizinců

-    publikace Průvodce finančními službami pro cizince - bude přístupná na webových stránkách Multikulturního centra Praha v několika jazykových verzích

-    práce na výzkumu – analýza vztahu kvalifikace cizinců z třetích zemí a jejich uplatněním na trhu práce (jedná se zejména o 1. generace imigrantů)

-     příprava publikace o migračních procesech ve  střední a východní Evropě - sborník příspěvků z Mezinárodní konference o migraci, kterou Multikulturní centrum Praha pořádalo v roce 2005

 

 Informoval o projektu specializovaných webových stránek:

 www.migraceonline.cz

 

 

b)  Ing. Chomát zdůraznil potřebu znalosti českého jazyka u trvale žijících cizinců v uplatnění na trhu práce. Úřad práce bude otevřen spolupráci v oblasti systematické výuky českého jazyka. Zdůraznil nutnost řešení tohoto problému aktuálně a nikoliv až výhledově v koncepci

Doc. Dr. Balvín, CSc. požádal Mgr. Ferrarovou, zda je možná pomoc MHMP.

Mgr. Ferrarová uvedla, že se domnívá, že v této oblasti pravděpodobně ne. MHMP přispívá tím, že zdarma zapůjčuje učebny pro výuku českého jazyka cizincům, ale nikoliv ve velkém množství  vzhledem  k tomu, že MHMP disponuje  malým množstvím učeben. Upozornila také, že oddělení vzdělávání má na starosti vzdělávání zaměstnanců MHMP a doporučila, že spíše OŠK MHMP by mohlo pomoci v této oblasti.

 

c) Plk. Podroužek informoval, že příliv cizinců žádající o povolení k pobytu neustále stoupá. Za poslední rok cca 76 000 cizinců s povolením trvalého i dlouhodobého pobytu. Tento trend je daný i změnami v cizineckém zákoně, kdy se od ledna letošního roku změnily podmínky pro povolení trvalého pobytu. Z původních 10 let nepřetržitého dlouhodobého pobytu, kdy cizinec mohl požádat o trvalý pobyt, byla na základě přijetí vyhlášky EU zkrácena doba na 5 let. Kladně hodnotil požadavek znalosti českého jazyka u cizinců. Uvedl, že ve světě je zcela běžná praxe v integračním procesu cizinců, že skládají zkoušky z jazyka a v případě některých států i ze znalosti historie státu.

Mgr. Smolíková doplnila, že některé státy požadují i složení zkoušky orientace ve společnosti. V rámci koncepce by se mohla vytvořit koncepce úvodních kurzů, kdy jsou pro určité cílové skupiny cizinců pořádány kurzy se smyslem seznámit s životem společnosti. Toto navrhla jako možný námět pro realizaci koncepce hl. m. Prahy.

Závěrem poděkovala, jakou pozornost hl. m. Praha věnuje integraci cizinců, ocenila dotační řízení zaměřené přímo na integraci cizinců a vyjádřila potěšení nad informací, že v letošním roce bude tématu integrace cizinců věnována zvýšená pozornost na konferenci v rámci 6. setkání národnostních menšin.

 

Doc. Balvín, CSc. uvedl, že bude možnost výuky českého jazyka pro cizince a spolupráce v této oblasti zařazena jako samostatný bod na následující jednání komise. Uzavřel jednání komise.

 

 

Mgr. Hana Halová

předsedkyně komise

 

 

V Praze dne 15. března 2006

Zpracovala: Mgr. Černá

 

21. dubna 2006
21. dubna 2006