Zápis z mimořádného jednání Bezpečnostního výboru ZHMP, ze dne 12.11. 2007
Datum konání: 12. 11. 2007
Přítomni: dle prezenční listiny
Předseda BV ZHMP, P. Žďárský, zdůvodnil svolání mimořádného jednání BV ZHMP ke zhodnocení průběhu bezpečnostních opatření v souvislosti s akcemi dne 10. 11. 2007 a přivítal zástupce médií. Krátce shrnul sled událostí z 10. 11. 2007. Z hlediska zajištění bezpečnosti a pořádku se jednalo o složitou situaci, při které bylo třeba zohlednit 3 hlavní skupiny osob – skupinu účastníků pietních shromáždění, pro které bylo třeba zajistit maximální bezpečnost, dále skupinu neonacistů a skupinu anarchistů. Dvě posledně jmenované skupiny bylo třeba od sebe důsledně oddělit a nedovolit jejich kontakt. Předal slovo ředitelům záchranných a bezpečnostních složek.
Policie ČR, správa hl. m. Prahy
Plk. JUDr. Želásko – konstatoval, že průběh přípravných opatření, včetně soudních rozhodnutí k zákazům pochodu neonacistů je dostatečně znám a že se tedy soustředí přímo na akci dne 10. 11. 2007. Medializace celé akce paradoxně nahrála radikalizaci obou stran, tedy neonacistů a anarchistů. Obě svolávaly s využitím zejména internetu své stoupence, jak mimopražské, tak i zahraniční, a proto PČR v závěru přípravného období přehodnotila potřebu sil a prostředků a požádala o výpomoc ostatní kraje. Do akce 10. 11. 2007 bylo tedy nasazeno celkem 1600 policistů. Pozitivem celé akce byla bezproblémová spolupráce s Magistrátem hl. m. Prahy zejména v přípravném období a zapojení všech relevantních složek. Prioritou přijaté taktiky PČR bylo maximálně ochránit pietní akty, důsledně oddělit obě radikální skupiny s přihlédnutím ke skutečnosti, že pochod anarchistů nebyl zakázán. Bylo přihlédnuto i k deklarované připravované odvetě neonacistů za zásah v Brně a k tomu, že i anarchisté jsou připraveni se fyzicky střetnout. Dokonce i ve třetí straně, tedy občanské společnosti zazněly radikální názory na potřebu fyzicky zabránit pochodu neonacistů. Od ranních hodin byla situace na okrajích Prahy monitorována vzhledem k předpokládanému soustředění sil neonacistů, jejichž taktikou bylo sejít se na okrajích Prahy u stranic metra a dojet MHD do centra na stanici Staroměstskou a dále do Břehové ulice. Hlavní síly neonacistů se skutečně soustředily ve Vysočanech a u nádraží Libeň celkem cca 250 osob, které od náměstí OSN směřovaly na Palmovku. Velení zásahu PČR vydalo pokyn k zásahu a jejich zadržení, které realizovala Stálá pohotovostní jednotka. V době zásahu neonacisté odhazovali zbraně, mezi nimiž byly boxery, nože, kladiva, pálky, rozbušky apod. Protože zadržených bylo mnoho, bylo je třeba rozvést po obvodních odděleních k perlustraci, podání vysvětlení a sepsání protokolu, proto to trvalo poněkud déle. Předvedeným na více než 6 hodin byla poskytnuta strava, v průběhu noci byli všichni propuštěni, nikdo nebyl vzat do vazby. Bylo zadokumentováno 6 případů podezření na spáchání trestného činu nebo přestupku.
Škody PČR, správy hl. m. Prahy jsou minimální, řádově v desítkách tis. Kč, zejména drobně poškozené automobily, došlo k jednomu zranění policisty úderem tyčí do hlavy a 2 policisté byli ošetřeni po zásahu bez hospitalizace a pracovní neschopnosti. Odhad vícenákladů, zejména na mzdové prostředky za přesčasy, činí cca 15 mil. Kč.
Podle předběžného vyhodnocení Policie ČR svůj úkol splnila, neonacisté se do centra vůbec nedostali, což zákrok usnadnilo a minimalizovalo jeho následky. Ve 20,30 mohlo velení zásahu uvolnit posily a zálohy a ve 22,00 h bylo bezpečnostní opatření ukončeno s tím, že PČR situaci monitorovala do ranních hodin dne 11. 11. 2007. Pro srovnání při zasedání MMF bylo zadrženo celkem cca 150 osob, nyní téměř 400 osob.
P. Žďárský poděkoval za podrobnou zprávu a otevřel rozpravu.
Nám. Blažek v souvislosti s právě proběhlými akcemi zmínil problematiku zákona shromažďovacího a jeho nedokonalost, zdůraznil práci ad hoc pracovní skupiny, která pod přímým vedením primátora hl. m. Prahy koordinovala přípravu na bezpečností zajištění a úzce spolupracovala i s ministrem vnitra a policejním prezidiem. Zásah PČR hodnotí jako profesionální a přiměřený, zejména vzhledem k nebezpečí a možným následkům při přímé konfrontaci radikálních skupin. Z tohoto hlediska jsou vynaložené náklady plně adekvátní.
P.Žďárský – zúčastnil se příprav a zahájení bezpečnostních opatření spolu s primátorem HMP a ministrem vnitra. Všichni zdůrazňovali přiměřenost zásahu zejména s ohledem na masivní účast občanské společnosti. Dále popsal osobní zkušenosti z celé akce, včetně účasti v Dušní a Maiselově ulici a na Staroměstském náměstí na pietních aktech, zásahu ve Vysočanech, kde shodou okolností probíhala souběžně policejní akce na zadržení nebezpečných pachatelů trestné činnosti. Celkově hodnotí činnost Policie ČR jako vysoce profesionální s velmi pozitivními výsledky.
Ing. Pázler potvrdil ze své osobní zkušenosti zvládnutí akce zasahujícími policisty, kdy zejména ve večerních hodinách se jednalo o složité zásahy. Vznesl dotaz k možnému trestnímu oznámení na PČR od advokátky JUDr. Slámové.
Plk. JUDr. Želásko odpověděl, že o zveřejněném úmyslu paní Slámové vědí, ale zatím trestní oznámení nebylo podáno, i když se dá očekávat. Všechny zákroky jsou zdokumentovány, v současné době probíhá soustřeďování podkladů z jednotlivých obvodních oddělení.
RNDr. Habrnal připomenul, že Praha buduje Městský kamerový systém a zeptal se na jeho přínos k bezpečnostním opatřením.
Plk. JUDr. Želásko – výstupy Městského kamerového systému jsou naprosto nenahraditelné, zajistily aktuální informace pro velení z hlediska řízení a koordinace všech zásahů, přesuny posil a záloh na potřebné úseky apod.
Nám. Blažek připomenul, že výstupy z Městského kamerového systému mají i ostatní záchranné a bezpečnostní složky města a mohly tak například volit vhodné nebo náhradní trasy přesunů svých sil a prostředků.
Ing. Svátek – zeptal se na právní kvalifikaci jednání zadržených osob.
Plk. JUDr. Želásko odpověděl, že všechny osoby jsou zatím pouze podezřelé, probíhá zdokumentování případných trestných činů nebo přestupků, zejména ve vztahu možného trestného činu útoku na veřejného činitele. Ostatní zadržení byli řešeni blokovou pokutou a propuštěni. Zmínil odvoz slovenských radikálních účastníků shromáždění policií na nádraží do vlaku a připomenul celorepublikový dosah akcí, jak v přípravném období, tak i při vlastní realizaci bezpečnostních opatření, např. přísné kontroly přijíždějících radikálů na hranicích.
Zástupkyně médií se dotázala na odhad finančních nákladů akce (15 mil. Kč.), co to obsahuje. K tomu plk. JUDr. Želásko odpověděl, že se jedná převážně o úhradu přesčasových hodin nasazených policistů.
Odbor krizového řízení MHMP
Ing. Beran podal informaci o práci stálé pracovní skupiny na operačním středisku Krizového štábu hl. m. Prahy, kterou zřídil na příkaz 1. náměstka primátora Mgr. Blažka svým pokynem, a která zahrnovala celkem 8 vybraných zaměstnanců OKR MHMP. Hlavním úkolem skupiny bylo monitorování aktuální situace s využitím kamerového systému a zpráv od jednotlivých složek, verifikace informací a jejich předávání vedení města, členům zřízené pracovní skupiny a ostatním spolupracujícím orgánům a složkám. Kromě monitorování prostorů nahlášených shromáždění a pochodů, ať povolených nebo zakázaných, bylo monitorováno i okolí objektů Židovské obce v Praze na MČ Praha 1, 2, 6 a 7.
Směna na operačním středisku KŠ hl. m. Prahy obsluhovala bezplatnou telefonní linku 800 100 991 zřízenou k podávání informací Pražanům a návštěvníkům hlavního města v souvislosti s probíhajícími akcemi. Nejčastější dotazy byly k bezpečnosti v jednotlivých částech města a k aktuálním omezením dopravy. Dotazů bylo celkem 175.
K zajištění úkolů Magistrátu hl. m. Prahy při případném rozpouštění zakázaných shromáždění v návaznosti na zákon o právu shromažďovacím byla zřízena pracovní skupina v čele s ředitelem Magistrátu hl. m. Prahy Ing. Trnkou, ve které pracovali také 2 soudní znalci na problematiku extremistických hnutí a dokumentarista s videokamerou.
Diskuse k přednesené zprávě nebyla.
Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy
MUDr. Schwarz - ZZS HMP ošetřila a převezla do zdravotnických zařízení celkem 7 lehce zraněných osob, z toho 1 policistu. Jednalo se vesměs o lehká zranění hlavy, z těchto převezených osob nebyla žádná hospitalizována. Zásah hodnotí jako velmi dobrý. Osvědčilo se rozmístění 2 vozidel s posádkou blíže poblíž míst předpokládané konfrontace, takže zásahy byly prakticky bezprostřední.
Diskuse k přednesené informaci nebyla.
Městská policie HMP
Mgr. Kotrouš – Městská policie se v úzké součinnosti s Policií ČR podílela na všech bezpečnostních opatřeních. Podle připraveného operačního plánu bylo nasazeno celkem cca 300 strážníků MP HMP přes den 10. 11. 2007 a v nočních hodinách celkem cca 250 strážníků. K jejich dobré identifikaci pro PČR a rozlišení od radikálů bylo rozhodnuto místo černých zásahových součástí oděvu použít žluté reflexní kombinézy. Byl zpohotoven a k akci přímo na vodě připraven poříční útvar MP HMP pro případ poskytnutí pomoci po pádu osob do vody. Došlo k 1 lehkému zranění strážníka MP HMP, škody na majetku MP HMP jsou minimální.
Kladem celé akce byla bezchybná spolupráce s PČR, správou hl. m. Prahy, což potvrdil i plk. JUDr. Želásko a zdůraznil, že prospěšnost spolupráce byla oboustranná.
Ing. Svátek – na dotaz, jaké jsou vícenáklady MP HMP na akci odpověděl Mgr. Kotrouš, že se ještě vyčíslují, ale lze je již předběžně odhadnou na cca 100 000,- Kč, většinou na přesčasy.
RNDr. Habrnal se dotázal, jak se projevila rozsáhlá bezpečnostní opatření na aktuální nápad trestné činnosti. K tomu odpověděl plk. JUDr. Želásko, že obecně lze konstatovat, že tam, kde se realizuje bezpečnostní opatření dojde samozřejmě k dočasnému a po dobu realizace opatření trvajícímu snížení nápadu trestné činnosti, ale tato se pouze přesune jinam a po skončení bezpečnostního opatření se na původní místo ihned vrací.
Další diskusní příspěvky od členů výboru ani ze strany médií nebyly.
Nám. Blažek konstatoval, že se ukázalo, že zákon o právu shromažďovacím má některá úzká místa, zejména co se týká 3 denní lhůty pro rozhodnutí úřadu o případném zákazu ohlášené akce, která zahrnuje i dny pracovního klidu a svátky. To v případě některých složitějších oznámení může být zásadním problémem. V této souvislosti přislíbil do konce letošního roku vypracovat návrh potřebných legislativních změn s tím, že po jejich projednání v BV ZHMP a připomínkování na všech stanovených místech vyvine maximální úsilí k tomu, aby je předložil do Parlamentu k projednání v první polovině roku 2008.
Předseda BV ZHMP P. Žďárský poděkoval za účast a aktivní přístup k jednání všem přítomným, včetně médií a přednesl návrh usnesení z jednání Bezpečnostního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy s tím, že ke každému bodu návrhu usnesení se bude hlasovat samostatně. Všechny body usnesení byly schváleny všemi členy výboru (8 : 0), nikdo se hlasování nezdržel, ani nebyl proti. Schválené usnesení je přílohou zápisu.
Předseda BV ZHMP P. Žďárský poděkoval 1. náměstkovi primátora HMP Mgr. Rudolfu Blažkovi za jeho osobní přínos k celkově pozitivním výsledkům přijatých a realizovaných bezpečnostních opatření a mimořádné jednání BV ZHMP ukončil.
Příští pravidelné jednání BV se uskuteční v pondělí 19. 11. 2007 od 13.00 hodin v zasedací místnosti č.349, Praha 1, Mariánské nám.2 , 3. patro.
Zapsal: Josef Lomička
Ověřil: P. Žďárský
Ing. P. Beran
Usnesení z mimořádného zasedání
Bezpečnostního výboru Z H M P
dne 12. 11. 2007
u s n e s e n í :
B e z p e č n o s t n í v ý b o r Z a s t u p i t e l s t v a h l a v n í h o m ě s t a P r a h y
bere na vědomí
Ø zprávu odboru krizového řízení MHMP o přípravách a zajištění ohlášených demonstrací a pochodů k výročí Křišťálové noci.
Konstatuje,
Ø že Magistrát hl. m. Prahy pracoval účelně a kvalitně.
Bere na vědomí
Ø zprávu složek Záchranného bezpečnostního systému hl. m. Prahy.
Konstatuje,
1) že celý systém a řízení zásahu PČR spolu s MP hl. m. Prahy byl vysoce profesionální a s ohledem na ochráněné zdraví, případně životy občanů, ochranu památek a hodnot a zabránění narušení pietních aktů v centru Prahy za špičkový;
2) oceňuje práci ZZS hl.m.Prahy, která obsadila plánovaná místa a její zásahy byly rychlé a jako vždy na vysoké úrovni;
3) oceňuje práci Městské policie, která opět potvrdila naprostou oprávněnost své existence.
Děkuje
Ø všem zúčastněným policistům, strážníkům a záchranářům za své odvážné a profesionální nasazení.
Oceňuje
a) ukázkovou spolupráci všech složek;
b) práci jednotlivých velitelů a ředitelů složek včetně jejich velitelských a řídících týmů.
Doporučuje
Ø ministrovi vnitra ČR a primátorovi hlavního města Prahy ocenit nejlepší zúčastněné příslušníky ZBS včetně velitelů, řídících a velitelských týmů.
Deklaruje
Ø trvalou připravenost hlavního města Prahy čelit i do budoucna projevům násilí, xenofobie, rasismu na území hlavního města Prahy a v případě nutnosti použít všechny zákonné prostředky.