Zápis z výjezdního zasedání zdravotního výboru ZHMP, ze dne 14.4. 2008
Zasedání se uskutečnilo v budově ředitelství Psychiatrické léčebny Bohnice, Praha 8, Ústavní 91, od 14.30 hod.
Přítomni: viz prezenční listina (příloha)
Program:
1. Schválení programu jednání a ověřovatele zápisu
2. Schválení zápisu z jednání ZV ZHMP dne 11. 2. a 10. 3. 2008
3. Psychiatrická léčebna Bohnice – ředitel MUDr. Ivan David, CSc.
4. Péče o duševně nemocné
Jednání výboru zahájila ve 14.35 hod. místopředsedkyně ZV ZHMP Mgr. Hana Halová, přítomni 4 členové, omluveno 6 členů. Výbor není schopen usnášet se.
ad 1) Schválení programu jednání a ověřovatele zápisu
ad 2) Schválení zápisu z jednání ZV ZHMP dne 11. 2. a 10. 3. 2008
ad 4) Péče o duševně nemocné
Neprojednáno, neboť výbor není schopen usnášet se.
ad 3) Psychiatrická léčebna Bohnice – ředitel MUDr. Ivan David, CSc.
V prezentaci „Historie, organizace a ekonomika psychiatrické péče – leden 2008“ ředitel léčebny MUDr. Ivan David, CSc., zrekapituloval vývoj v psychiatrii od středověku po dnešek. Specializované psychiatrické ústavy se začaly budovat v 1. polovině 19. století, jejich provoz byl odjakživa nákladný, ačkoliv část nákladů nesli sami pacienti. Ústavy se postupně přeplňovaly, a tak se standard zhoršoval. V USA postupně narůstá i počet vážně duševně nemocných osob ve vězení v souvislosti s uzavíráním ústavů. Mezi bezdomovci trpí cca 20 – 30 % psychózami.
Následující diskuse se týkala obnovení provozu Centra krizové intervence (CKI), momentálně přislíbené finanční prostředky (MZ, HMP) pokryjí pouze provozní ztrátu denního stacionáře a krizové telefonní linky, nikoliv již provoz lůžek v rámci centra. Původně CKI provozovalo denní stacionář s ambulancí, 8 lůžkové oddělení a linku důvěry, obložnost dosahovala cca 21 %, roční ztráta činila cca 3,5 milionů Kč. Často nahrazovalo azylová lůžka lidem bez objektivní potřeby hospitalizace (pouze cca 15,5 % pacientů bylo s dg schizofrénie). Uzavřená smlouva se zdravotními pojišťovnami zajišťuje pouze minimální úhradu linky důvěry a částečnou úhradu denního stacionáře z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Dalším vážným problémem současnosti je nedostatek zařízení, která by poskytovala sociální pobytové služby osobám s duševním onemocněním. Záměr vybudování zařízení ve Svojšicích neznamená zařízení navíc, ale pouze vyřeší návaznost péče při opuštění stávajícího objektu z důvodu restitucí.
Na dotaz pana Ambrože na procentuální podíl občanů HMP mezi pacienty léčebny bylo sděleno, že se jedná o více než 80 %.
Nyní je cca ½ pacientů ubytována v 6 a více lůžkových pokojích, optimálním počtem by bylo cca 1 000 lůžek léčebny s možností předat pacienty podle stavu dále – domů, do chráněného bydlení či do jiných zařízení sociálních služeb.
Jednání bylo ukončeno v 17.00 hodin.
Po ukončení jednání následovala prohlídka 2 pavilonů, č. 10 a 14, která byla ukončena v 18.30 hodin.
Pavilon 10 – po rekonstrukci otevřen v roce 2007
Oddělení následné péče pro ženy nad 65 let. Přízemí má 32 lůžek pro chodící pacientky, I. patro je určeno pro 32 imobilních nemocných, pokoje jsou 2 – 4 lůžkové s moderním vyhovujícím zázemím.
Pavilon 14 – pavilon dosud nerekonstruován
Mužské oddělení následné péče s 50 lůžky, určené převážně pro nemocné s mentálním postižením kombinovaným s psychiatrickým onemocněním. V přízemí jsou prostory pro denní pobyt, v I. patře průchozí vícelůžkové ložnice (pouze pro pobyt v noci) a terapeutické místnosti.
MUDr. Michaela Bartáková
předsedkyně ZV ZHMP
.................. ................
Mgr. Hana Halová Ing. Ilona Matulová
místopředsedkyně ZV ZHMP tajemnice ZV ZHMP