Zápis ze 14. schůze Zahraničního výboru ZHMP
ze dne 29.3.2004
Přítomni:
- Ing. Mgr. Miroslav Poche, člen ZHMP (předseda)
- MUDr. Pavel Bém, primátor HMP
- Mgr. Rudolf Blažek, náměstek primátora HMP
- Ing. Tomáš Dub, člen ZHMP
- Michael Gregor, člen ZHMP
- PhDr. Monika Janíková, člen ZHMP
- Ing. arch. Jan Kasl, člen ZHMP
- Bc. Karel Koželuh, člen ZHMP
- Ing. Jiří Paroubek, náměstek primátora HMP
- RNDr. Miroslav Prokeš, člen ZHMP
- MUDr. Martin Dub, OZV MHMP (tajemník)
Omluveni:
- Martin Langmajer, člen ZHMP
- RNDr. Igor Němec, člen Rady HMP
- Markéta Reedová, člen ZHMP
- Dipl. Ing. Milan Urban, člen ZHMP
- Ing. Jana Vohralíková, člen ZHMP
Přizváni:
- Ing. Miroslav Sklenář, zástupce ředitele MHMP, pověřený řízením OZV MHMP
- JUDr. Marie Widemannová, ředitelka FEU MHMP
Hosté:
- PhDr. Petr Hnízdo, ředitel agentury Compress
- RNDr. Jan Koukal, CSc.
- Petr Vlasák, člen ZHMP
Program jednání:
- Schválení zápisu z 13. zasedání výboru
- Informace o činnosti agentury Compress, kontaktní kanceláře města Vídně v Praze (přizván PhDr. Petr Hnízdo, ředitel Compressu)
- Návrh zahraničních prezentací HMP
- Informace o připravovaných akcích ke vstupu ČR do EU
- Informace o činnosti zastoupení HMP v Bruselu
- Zpráva o činnosti zahraničního výboru ZHMP za 2. pololetí 2003 – 1. čtvrtletí 2004
- Různé
- Informace o výběrovém řízení na ředitele odboru zahraničních vztahů MHMP
- Informace z FEU
Zasedání výboru zahájil předseda M. Poche, který přivítal přítomné.
Následně bylo přikročeno ke schválení zápisu z 13. zasedání výboru. Vzhledem k tomu, že k zápisu neměl žádný člen zahraničního výboru připomínky, byl zápis všemi přítomnými členy výboru (8) schválen.
Dalším bodem programu byla informace o činnosti agentury Compress, kontaktní kanceláře města Vídně v Praze. PhDr. Petr Hnízdo, ředitel Compressu, informoval o činnosti Compressu v Praze a dalších evropských městech. Město Vídeň přišlo začátkem 90. let minulého století s myšlenkou neprovádět lobbying jen v Bruselu, ale i v regionu střední a východní Evropy, který je pro Vídeň strategicky důležitý. V roce 1996 bylo na poskytování těchto služeb vypsáno mezinárodní výběrové řízení, které vyhrála firma Compress. V roce 2000 byl kontrakt mezi městem Vídní a firmou Compress prodloužen o dalších 5 let, v současné době běží nové výběrové řízení, jehož výsledky by měly být známy do konce května. Compress začínal jako standardní PR firma, od roku 2000 může mít v názvu podtitul „kontaktní kancelář města Vídně“. Compress zřídil kanceláře nejprve v České republice, Slovensku, Maďarsku a na Balkánském poloostrově, později přibyly kanceláře v Polsku, Rumunsku a Bulharsku. V současné době má Vídeň prostřednictvím Compressu zastoupení v 11 zemích. Centrála Compressu je ve Vídni. Compress se zabývá především lobbyistickou a žurnalistickou činností. Cílem lobbyingu je vytváření sítě kontaktů, která by do budoucna měla umožnit společné vystupování a prosazování zájmů zainteresovaných měst u evropských institucí. Žurnalistická činnost zahrnuje především detailní monitoring událostí v Praze a prosazování článků o dění ve Vídni do českého tisku (za přispění Compressu vyjde v českých médiích měsíčně přibližně 30 různých článků). Praze Compress nabízí možnost kontaktů na vídeňské představitele, zjišťování různých údajů, výměnu zkušeností; v minulosti již proběhla řada školení např. o využívání evropských fondů či v zastoupení Vídně v Bruselu, tato možnost samozřejmě trvá i nadále. M. Gregor zmínil, že Praha a Vídeň jsou v rámci středoevropského prostoru největšími konkurenty. Na druhou stranu se můžeme od Vídně mnohému naučit. Předseda výboru M. Poche se dotázal, jak Vídeň aktivity Compressu řídí a kolik má zaměstnanců. PhDr. Hnízdo sdělil, že Compress spadá pod informační a tiskový odbor města Vídně (odbor shromažďující obdobu našeho odboru public relations, Pražské informační služby a zahraničního PR). Rozpočet Compressu je na letošní rok 4,4 miliónu eur (cca 145 miliónu Kč). V každé zahraniční pobočce pracují asi 3 stálí zaměstnanci a 4/5 zaměstnanců na poloviční úvazek; vídeňská centrála má asi 20 zaměstnanců.
Následujícím bodem programu byl návrh zahraničních prezentací HMP. Zástupce ředitele MHMP M. Sklenář poukázal na fakt, že vládní agentury jako CzechInvest či CzechTrade se v této oblasti zaměřují především na podporu problematických regionů, Praha se tedy musí spoléhat hlavně na své síly. Materiál byl rozčleněn do 3 kategorií: a) získávání zahraničních investic, b) Praha jako sídlo evropské instituce, c) podpora kongresové turistiky.
a) získávání zahraniční investic – HMP se bude zaměřovat především na oblast terciální sféry (služby). Příchod firem jako např. v poslední době DHL ukazuje, na jaký typ investic se Praha bude chtít zaměřit.
b) Praha jako sídlo evropské instituce – od roku 1990 se Praze nepodařilo získat sídlo žádné z mezinárodních institucí, nyní se zdá, že se situace zlepšuje – o Praze se uvažuje jako o možném sídle evropské instituce zabývající se schengenskou dohodou. Ministerstvo zahraničních věcí ČR uvedlo, že by v Praze mohlo být sídlo nově zvoleného tzv. „protiteroristického cara“, nicméně tato myšlenka zřejmě nebude mít velkou podporu ze strany města ani vlády.
c) podpora kongresové turistiky – cca 70 % kongresů v České republice se odehrává v Praze, úkolem je vytvořit dostatečně konkurenční prostředí pro souboj s ostatními městy. Hlavními konkurenty Prahy na tomto poli jsou Vídeň, Budapešť a částečně Bratislava. Akce, na které by se HMP chtělo zaměřit, by měly mít charakter PPP (public private partnership) – jedna taková již proběhla 18. března v Bruselu, na akci participovalo HMP, CzechTourism (zastoupené generálním ředitelem D. Gladišem) a zúčastnili se jí představitelé 3 firem (Accor Group, Prague International Marathon a GIC Management). Podobně by měla vypadat akce ke startu Závodu míru 2004 v Pražském době na konci dubna.
RNDr. M. Prokeš by v materiálu uvítal i návrh akcí zaměřených na nižší příjmové
skupiny, např. na výměny mládeže (hlavně v rámci tzv. cestování za vzděláním). Pokud někdo navštíví Prahu v mládí a zalíbí se mu, pravděpodobně se vrátí. Z tohoto důvodu by doporučoval, aby HMP pomohlo vysokým školám prezentovat se na burzách vzdělávání. M. Gregor soudí, že Praha se má zaměřovat hlavně na movitější klientelu, díky níž jsou příjmy z cestovního ruchu mnohem vyšší.
Dalším bodem programu byla informace o připravovaných akcích ke vstupu ČR do EU. Zástupce ředitele MHMP M. Sklenář předložil aktualizovaný seznam očekávaných akcí. Aktuální novinkou je zájem České televize uspořádat 30. dubna na Staroměstském náměstí velkou koncertní přehlídku. Pokud by bylo rozhodnuto o konání této akce, s největší pravděpodobností by se nemohl uskutečnit plánovaný koncert FOK, neboť by nebylo možné stihnout přestavbu pódií. Co se týká akce na Letenské pláni, Rada HMP již schválila pronájem, kvůli možným škodám budou pořadatelé skládat kauci.
Předseda výboru M. Poche požádal o předložení konečné verze všech akcí Zastupitelstvu HMP s informací, kterých akcí se mohou zúčastnit členové ZHMP. RNDr. M. Prokeš požádal o poskytnutí podrobnějších informací o akci „12 hvězd pro Evropu“ v Berlíně.
Návrh usnesení:
Zahraniční výbor ZHMP žádá OZV MHMP o naplňování předloženého návrhu zahraničních prezentací HMP a o vypracování informace na dubnové zasedání Zastupitelstva HMP s přehledem akcí chystaných ke vstupu ČR do EU s doporučením, kterých akcí se mohou členové Zastupitelstva HMP zúčastnit.
Hlasování o návrhu:
Pro: 9
Proti: 0
Zdržel: 0
Usnesení bylo přijato.
MUDr. M. Dub, pověřený vedením zastoupení HMP v Bruselu, poté informoval o činnosti Pražského domu v Bruselu. Na 20. dubna se chystá prezentace Jihočeského kraje za účasti hejtmana RNDr. J. Zahradníka. Předběžně je na tento termín přislíbena i návštěva nově zvoleného prezidenta Výboru regionů EU P. Strauba. Na 22. dubna je plánována tisková konference u příležitosti zahájení Dnů Prahy v Bruselu, které by se měl zúčastnit i primátor HMP. 18. května proběhne vernisáž výstavy Müllerova vila, vrchol celé kulturní prezentace Prahy bude ve dnech 24. – 26. května, kdy proběhne koncert Čechomoru, přehlídka Švankmajerových filmů a koncert E. Viklického. MUDr. M. Dub by při této příležitosti rád apeloval na to, abych se těchto akcí zúčastnilo co nejvíc představitelů HMP i městských částí.
Předposledním bodem programu byla zpráva o činnosti zahraničního výboru ZHMP za 2. pololetí 2003 – 1. čtvrtletí 2004. Zpráva bude předložena jako informace na dubnovém zasedání Zastupitelstva HMP.
Posledním bodem programu byl bod Různé. Zástupce ředitele MHMP M. Sklenář informoval o průběhu vypsaného výběrového řízení na ředitele odboru zahraničních vztahů. Termín pro podávání přihlášek vyprší 31. března. Zasedání výběrové komise proběhne začátkem dubna. Zatím se zdá, že kvalitních kandidátů bude dostatek.
Ředitelka FEU M. Widemannová poté seznámila členy výboru se současnými aktivitami FEU. Co se týká tzv. „skandinávských fondů“, o kterých se zmiňuje MUDr. M. Dub v písemné zprávě o činnosti zastoupení HMP v Bruselu, lze je použít k financování projektů, které nelze financovat ze strukturálních fondů EU. FEU již bylo o této možnosti informováno ze strany ministerstev. Byly osloveny příslušné odboru MHMP, které mají předložit návrhy možných projektů; zatím se zdá, že jedním z vhodných projektů by mohla být např. ochrana archivních fondů. FEU se sešlo s nově zvoleným vedoucím Pražského domu RNDr. Koukalem a informovalo ho o své činnosti. Co se týká přípravy na čerpání z evropských fondů, pro Radu HMP byla připravena pravidelná informace o stavu příprav, která obsahuje doporučení přijmout usnesení, že je Rada HMP znepokojena stavem přípravy státních orgánů a informovat o této skutečnosti příslušné ministry. V oblasti Jednotného programového dokumentu pro Cíl 2 již byl ustaven Monitorovací výbor, který však zatím nezahájil aktivní činnost.
Předseda výboru M. Poche informoval o možnosti uskutečnit jedno ze zasedání zahraničního výboru ZHMP v Bruselu, tento návrh bude pravděpodobně projednáván na příštím zasedání výboru.
Předseda výboru M. Poche poté zasedání ukončil s tím, že příští zasedání výboru proběhne dne 3.5. 2004 v 15.00 hodin.