Zastupitelstvo dnes schválilo udělení grantů hlavního města Prahy v oblasti kultury a umění na rok 2006

Přesně 131 miliónů korun rozdělila letos Praha na granty podporující kulturu v hlavním městě. Dnes zastupitelstvo města schválilo rozdělení 98 miliónů 940 tisíc korun na kulturní víceleté granty, u nichž jednotlivá částka pro žadatele přesahuje 200 tisíc korun a rozdělilo na kulturní granty dalších 20 miliónů 420 tisíc korun. I v druhém případě jde o částky přesahující 200 tisíc korun pro žadatele v grantových tématech číslo dvě až čtyři. Granty v celkové částce 14 miliónů 690 tisíc korun, u nichž jednotlivé grantové částky nepřevyšují 200 tisíc korun, mezi žadatele už rozdělila městská rada.

  • 6 minut čtení

Kultura

 

Přesně 131 miliónů korun rozdělila letos Praha na granty podporující kulturu v hlavním městě. Dnes zastupitelstvo města schválilo rozdělení 98 miliónů 940 tisíc korun na kulturní víceleté granty, u nichž jednotlivá částka pro žadatele přesahuje 200 tisíc korun a rozdělilo na kulturní granty dalších 20 miliónů 420 tisíc korun. I v druhém případě jde o částky přesahující 200 tisíc korun pro žadatele v grantových tématech číslo dvě až čtyři.  Granty v celkové částce 14 miliónů 690 tisíc korun, u nichž jednotlivé grantové částky nepřevyšují 200 tisíc korun,  mezi žadatele už rozdělila městská rada.

„Dnešními jednání zastupitelů předcházela zhruba roční práce. Nově jsme definovali kulturní politiku města, k návrhu probíhá připomínkové řízení a měl by být projednán na dubnovéma zasedání zastupitelstva Prahy. Vytvořili jsme nový grantový systém a zavedli jsme do systému udělování kulturních grantů veřejné obhajoby projektů, v nichž jde o větší částky nebo víceleté granty. Tak, jak požadovali zástupci pražské kultury a s jejich aktivní účasti. Především oni mají dnes na rozhodování o grantech rozhodující vliv. Tato práce se dnes při jednání zastupitelstva zúročila“, řekl primátor Pavel Bém.

„Letos poprvé byly kulturní granty rozdělovány na základě nové koncepce kulturní politiky Prahy zpracované pracovní skupinou primátora a optimalizovaného grantového systému Prahy. A historicky poprvé také letos, ještě před dnešním rozhodováním volených orgánů města o kulturních grantech,  proběhla veřejná slyšení žadatelů o grant, který Praha uděluje jako víceletý nebo s vyšší požadovanou částkou. To vše jsou novinky, které zpřehlednily celý grantový systém. Rozhodování nyní probíhá  za široké účasti jak odborníků, tak veřejnosti“, dodal radní Bohumil Černý.

Jak dále připomenul, o tématu financování pražské kultury začala odborná i laická veřejnost a orgány města intenzivně diskutovat v závěru minulého roku. Na téma financování kultury v Praze, grantová politika a oblast poskytování čtyřletých grantů proběhly workshopy, kterých se zúčastnilo více než 200 zástupců kulturních institucí působících na území města, teoretiků v dané oblasti, zastupitelů i úředníků magistrátu. Primátor Pavel Bém na těchto setkáních vyzval zástupce odborné kulturní veřejnosti k delegování zástupců, kteří se budou spolupodílet na vytváření koncepce „Kulturní politiky hlavního města Prahy“, na metodice hodnocení projektů v grantovém řízení a dalších tématech. Na tento podnět vznikla dvě nová sdružení - zájmové sdružení osob Iniciativa pro kulturu a občanské sdružení FUTURE CULTURE. Jejich zástupci se stali partnery města při realizaci závěrů workshopů.

V dubnu 2005 byly vytvořeny dvě pracovní skupiny primátora, pro vytvoření koncepce kulturní politiky hlavního města Prahy a druhá pro optimalizaci grantového systému hlavního města v oblasti kultury. Jejich  úkolem bylo zpracování prvního návrhu dlouhodobé koncepce Kulturní politiky Prahy a návrhu změn v systému vyhlašování grantů a rozhodování o jejich přidělování.

„Všechny práce byly ukončeny včas a Praha dodržela vše, co slíbila. Máme definovánu kulturní politiku města a máme k dispozici nový grantový systém, který je dostatečně průhledný a otevřený. Veřejná slyšení, která proběhla ve dnech 10. a 11. ledna 2006, dala prostor k prezentaci projektů před členy Zastupitelstva hl. m. Prahy, před členy Komise Rady hl. m. Prahy pro posuzování grantů hl. m. Prahy v oblasti kultury a umění, členy Poradního sboru primátora hl. m. Prahy pro kulturní politiku a před celou veřejností. Zúčastnilo se jich a svůj projekt představilo celkem 45 žadatelů o grant. Všichni, kdo o grantech rozhodují, tak měli ty nejlepší možné informace“, řekl Černý. „Žádný grantový systém samozřejmě nemůže být naprosto bezchybný a dokonalý, ale jako vedení města jsme přesvědčeni, že rozhodování o kulturních grantech nyní dává rovné šance všem uchazečům a současně nabízí dostatečný prostor pro veřejnou kontrolu. Samozřejmě jsme otevřeni všem dalším návrhům a připraveni systém dále rozvíjet“.

Na názor na podporu kultury a směrování grantového systému se město v rychlém průzkumu zeptalo i Pražanů.

  • Jednoznačně kladně (72% respondentů z 300 dotazovaných) se obyvatelé Prahy vyslovili pro další navyšování finanční podpory do oblasti kultury z veřejných rozpočtů. Necelá čtvrtina dotázaných by výši podpory zachovala na stejné úrovni (23%) a jen 2% respondentů jsou pro snížení podpory do oblasti kultury.
  • Priority respondentů v souvislosti s otázkou, do jaké oblasti kultury by vkládali více prostředků z veřejných rozpočtů, se ukázaly být častěji na straně hudebních a divadelních akcí. Do každé z nich by shodně necelá polovina dotázaných (43%) vložila třetinu prostředků z celkového rozpočtu.
  • Do ostatních oblastí (filmové akce, výstavy výtvarného umění) by zhruba stejný počet respondentů vložil z celkového počtu přibližně pětinu (20%) prostředků finanční podpory.
  • Nejvíce dotázaných se také vyslovilo pro výraznější podporu tzv. většinové kultury. Pro ni určitě nebo spíše hlasovaly necelé dvě třetiny dotázaných (59%) napříč věkovým spektrem. Pro spíše nebo určitě větší dotace do tzv. menšinové kultury se vyslovila více než jedna třetina (36%). 5% respondentů se zdrželo hlasování.

 

Pražané se tak v bleskovém on-line výzkumu vyslovili pro navyšování finanční podpory do oblasti kultury. Více finančních prostředků by poskytli hudebním a divadelním akcím, méně potom filmovým festivalům a výstavám výtvarného umění. Většina dotázaných by více podporovala oblast „většinové kultury“.

Průzkum zpracovala společnost GfK Praha, s.r.o., která u 300 respondentů zjišťovala  názor na problematiku rozdělování finanční podpory z veřejných prostředků do oblasti kultury. Šlo o průzkum osobních preferencí respondentů v návaznosti na priority poskytování prostředků do jednotlivých oblastí kultury (hudební akce, divadelní akce, filmové festivaly a výstavy výtvarného umění) a respondenti volili také z možností orientovat finanční podporu spíše do oblasti tzv. většinové kultury, jejíž akce navštěvuje více obyvatel a do oblasti tzv. menšinové kultury, jejíž akce navštěvuje menší vyhraněná skupina obyvatel. Průzkum proběhl ve dnech 24.1. – 25.1. 2006, dotazovány byly  tři věkové skupiny: 15 -  25, 26 – 39 a 40 – 60 let a rozhovor bleskového průzkumu trval přibližně 5 minut.

Graf č. 2 – otázka dotací do tzv. většinové nebo tzv. menšinové kultury

graf.jpg

Faktografie

Pro rok 2006 byla vyhlášena následující grantová témata:

  • Víceleté granty – dvouletý až čtyřletý grant na kontinuální kulturní a uměleckou činnost subjektů realizovanou v Praze od 1.1.2006.
  • Grant na celoroční kulturní a uměleckou činnost subjektů realizovanou v Praze od 1.1.2006 do 31.12.2006.
  • Grant na jednotlivé projekty, které budou realizovány v oblasti kultury a umění na území hl. m. Prahy v roce 2006, včetně podpory zcela nových projektů a subjektů a projektů bez vstupného.
  • Grant na podporu mezinárodní spolupráce subjektů působících v Praze v oblasti kultury a umění v roce 2006.
      • 4A) podpora prezentace a propagace pražské kultury v zahraničí
      • 4B) projekty mezinárodní spolupráce konané na území Prahy (projekty realizované v souvislosti s významnými národními a mezinárodními akcemi v daném roce) včetně podpory projektů, které obdržely příspěvek z jiných veřejných zdrojů, např. EU

 

V Praze 26.1.2006

26. ledna 2006
26. ledna 2006