Zhodnocení volebního období
Radní hlavního města Prahy zhodnotili plnění programového prohlášení, celkově je plněno na 92,1 %. Vyhodnocení je přehledným shrnutím plnění záměrů Rady hl. m. Prahy, které si vytyčila v „Programovém prohlášení Rady hlavního města Prahy pro volební období 2006 – 2010“.
- 5 minuta čtení
/Zpráva ze 35. jednání Rady hl. m. Prahy 26. 10. 2010/
Realizací a vyhodnocováním plnění úkolů v jednotlivých oblastech činnosti hl. m. Prahy se dlouhodobě a systematicky zabývala pravidelná jednání členů Rady hl. m. Prahy s řediteli odborů MHMP a řediteli významných organizací, zřízených hl. m. Prahou. V rámci těchto jednání byly formulovány konkrétní úkoly, s přesným termínem plnění. V uvedeném kontextu, i s ohledem na průběžné konání pravidelných porad pod vedením primátora hl. m. Prahy, se jevilo jako dostatečné projednávat oficiálně plnění předmětného dokumentu v Radě hl. m. Prahy jedenkrát ročně.
Plnění v % u jednotlivých kapitol:
II. Moderní veřejná správa - kapitola byla splněna na 94 %
Na podzim roku 2006 došlo k přestěhování většiny odborů MHMP do nové administrativní budovy Škodova paláce, současně také došlo k přestěhování vybraných organizací, zřízených hl. m. Prahou. Byly vybudovány moderní přepážky k vyřizování agend odborů MHMP, např. přepážka Dopravně správních agend, jež poskytuje občanům služby 52 hodin v týdnu. Ostatní informace jsou poskytovány veřejnosti po dobu 48 hodin v týdnu. Do praxe byl uveden Projekt univerzální elektronické karty Pražana, ke 30.9.2010 bylo vydáno celkem 539 000 karet, z toho 515 000 karet je aktivních. V kontextu s naplněním cíle poskytovat co nejkvalitnější otevřené služby veřejnosti byl s účinností od 5.5. 2010 vytvořen nový Odbor služeb veřejnosti MHMP, čímž došlo k vytvoření tzv. „front office“, zabezpečující primárně komunikaci s veřejností. V září 2007 byl spuštěn Protikorupční portál, v roce 2009 byly dokončeny a spuštěny dva významné projekty v oblasti transparentnosti veřejných zakázek, jednalo se o „eTender" a „Zakázky pod lupou“. 27.4. 2010 byla Radou HMP, a následně 30. 4. 2010 Zastupitelstvem HMP, schválena Protikorupční strategie.
III. Bezpečné město - kapitola plněna na 89 %
Navýšení počtu strážníků městské policie o 1000 tabulkových míst se podařilo, ke dni 30. 9. 2010 byl stav 2625 zaměstnanců. Městský kamerový systém je budován z prostředků HMP od roku 1997, v současné době je v provozu 577 kamer, 914 kamer Dopravního podniku hl.m. Prahy a 99 kamer Technické správy komunikací hl.m. Prahy. Protipovodňová ochrana hlavního města Prahy (s výjimkou části Velké Chuchle) byla dokončena. V roce 2007 vznikl projekt „Nadačního fondu Bezpečná Praha“ s cílem pomáhat obětem trestných činů na území hl.m. Prahy. V oblasti legislativních návrhů byl zpracován a Radě a Zastupitelstvu hl. m. Prahy předložen (v září 2010) „Návrh zákona, řešící problematiku prostituce“.
IV. Moderní a šetrná dopravní infrastruktura - kapitola plněna na 84 %
20. září 2010 byl slavnostně zahájen provoz na Pražském okruhu. 12. 4. 2010 byla zahájena stavba dalšího úseku trasy metra A ze stanice Dejvická na mezinárodní letiště v Ruzyni. Průběžně dochází k modernizaci vozového parku metra a současně k modernizaci tramvají a autobusového vozového parku. Jsou budována záchytná parkoviště typu P+R a podzemní parkoviště pro potřebu rezidenčního i záchytného parkování. V oblasti cyklistické dopravy je zpracován návrh cyklotras pro Územní plán hl.m.Prahy a zapracován do závazné části konceptu nového územního plánu. V současné době se eviduje v základním systému 443,8 km samostatných cyklotras + „Pražské kolo“, včetně už zadaných a připravovaných, které budou vyznačeny do konce roku 2010. Cyklostezek, společných komunikací pro chodce a cyklisty je 197,97 km (z toho čistých dopravních opatření v hlavním dopravním prostoru, tedy vyhrazených jízdních pruhů čistých nebo kombinovaných, cyklosměrek a cyklopiktokoridorů je 54,65 km).
V. Zdravé a čisté město - kapitola plněna na 88 %
V Praze je důsledně naplňována dlouhodobá koncepce ochrany ovzduší, vymezená území s nadlimitně znečištěným ovzduším slouží jako jedna ze vstupních informací při zpracování návrhu nového územního plánu hl. m. Prahy. Dlouhodobě jsou revitalizovány vodní toky (celkem bylo revitalizováno 566 830 m2 vodních ploch na 19 nádržích a rybnících), dochází k revitalizaci pražských zahrad a parků, k zakládání nových zelených ploch, výsadbě nových lesů (celkem bylo osázeno 1 049 000 m2, vysázeno 577 170 sazenic), průběžně je též naplňován Plán odpadového hospodářství. V roce 2010 byla přijata Koncepce péče o handicapované živočichy.
VI. Rozvoj města a hospodářská politika - kapitola plněna na 96 %
Zastupitelstvem hl. m. Prahy byl schválen aktualizovaný Strategický plán hl. m. Prahy a návazně na něj byl schválen „Program realizace strategické koncepce hl. m. Prahy na období 2009 – 2015“.
VII. Finanční řízení města - kapitola plněna na 97 %
V průběhu volebního období došlo k výraznému snížení zadlužení hl. m. Prahy. V rámci evropské územní spolupráce a iniciativ společenství má hl. m. Praha 6 úspěšných projektů. Tyto projekty jsou zaměřeny na řešení problémů a výměnu zkušeností v oblasti životního prostředí, na úspory energií, využívání obnovitelných zdrojů energie a na výměnu zkušeností v sociální oblasti.
VIII. Sociální a bytová politika, zdravotní péče v Praze - kapitola plněna na 94 %
Byla zpracována Koncepce rodinné politiky hl. m. Prahy na období 2009-2010 (schválena usnesením Rady hl. m. Prahy ze dne 10.3.2010) a byl přijat „Akční plán bezdomovectví pro období 2010 – 2013 (Rada hl. m. Prahy schválila 17.8.2010).
IX. Vzdělávání a volný čas - kapitola plněna na 93 %
Byla schválena Koncepce speciálního školství na území HMP (Rada hl. m. Prahy schválila dne 30.10.2008) a Koncepce péče o ohrožené děti na území HMP (schváleno Zastupitelstvem hl. m. Prahy dne 18.6.2009). V rámci partnerství hlavní město Praha podporuje významné akce, které kladně propagují město a poskytují Pražanům prostor pro aktivní využití volného času.
X. Kultura a cestovní ruch - kapitola plněna na 86 %
Byla schválena Koncepce kulturní politiky (Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo usnesením ze dne 3. 6. 2010) a následně byl schválen Grantový systém v oblasti kultury a umění na léta 2010 – 2015 (schváleno Zastupitelstvem hl. m. Prahy dne 18.6.2010).
XI. Zahraniční vztahy - kapitola plněna na 100 %
V oblasti zahraničních vztahů hlavní město Praha i nadále rozvíjelo a prohlubovalo spolupráci s evropskými i mimoevropskými partnerskými městy. Aktivity „Zastoupení Prahy v rámci České národní delegace při Výboru regionů“ v uplynulém období byly determinovány postavením primátora MUDr. Pavla Béma, který stál po celou dobu v čele České národní delegace a současně zastával funkci místopředsedy Výboru regionů a místopředsedy jeho EPP frakce.
MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy
do funkce opětovně zvolen 30. 11. 2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.