Žijeme lidsky? Svaz československého díla 1914–1948, hnutí za reformu bydlení
Pod tímto názvem představuje Uměleckoprůmyslové museum vůbec poprvé třicetileté období existence Svazu československého (českého) díla, celorepublikové spolkové platformy pro modernizaci designu, bydlení a životního stylu.
- 1 minuta čtení
Svaz sdružoval tvůrčí osobnosti, školy, muzea, výrobce jako Sochor nebo UP závody, korporace jako Artěl i družstva jako Krásná jizba. Vystřídaly se v něm dvě generace tvůrčích osobností art déco a funkcionalismu, které se pod vedením architekta Pavla Janáka hlásily k odkazu zakladatele Svazu Jana Kotěry. Připomeňme Františka Kyselu, V. H. Brunnera, Josefa Gočára ze zakladatelské generace, výkvět funkcionalistické generace jako byl Ladislav Sutnar, Ladislav Žák, Oldřich Starý, František Zelenka, Jindřich Halabala, Antonín Kybal, Jan E. Koula, Karel Koželka, technik ing. Miloslav Prokop a další. Svaz poskytl také důležitou platformu seberealizace emancipovaným designérkám, které založily vlastní textilní firmy jako Marie Teinitzerová nebo dvojice Vondráčková-Pošepná, pracovaly jako návrhářky pro sklářské podniky jako Ludvika Smrčková nebo se podílely svou pedagogickou činností na modernizaci řemesel v oblasti hračky jako Minka Podhajská, krajky jako Emilie Paličková a Marie Serbousková nebo keramiky jako Helena Johnová. Svaz umožnil vystavovat a publikovat architektkám, které se zasloužily o prosazování emancipace nejen v oblasti bydlení jako Hana Kučerová-Záveská, Augusta Müllerová, Emanuela Kittrichová a další.
Svaz pořádal soutěže, reprezentativní výstavy doma i v zahraničí, uděloval stipendia nadaným studentům pro pobyt ve výrobních podnicích, zakládal pobočky v Čechách a na Slovensku, které jsou na výstavě rovněž představeny: Železný Brod, Hradec Králové a zejména bohatá činnost pobočky v Bratislavě, která zasahovala do mnoha slovenských regionů. Velkou důraz kladl na publikační činnost, vydával časopisy a knihy, jimiž seznamoval s modernizačním evropským hnutím.
Výstava v historické budově Uměleckoprůmyslového musea v Praze potrvá do 15. září letošního roku.
Doprovodný program k výstavě:
- Komentovaná prohlídka výstavy: 28. května v 18:00 hodin
- Přednáška: Veselý spolek – Svaz československého díla v karikaturách: 5. června v 17:00 hodin
- Komentovaná prohlídka výstavy: 25. června v 18:00 hodin
- Přednáška: Co znamená „Žít lidsky“ podle Svazu československého díla: 4. září v 18: 00 hodin
- Komentovaná prohlídka výstavy: 10. září v 18:00 hodin