Živě s pražským primátorem a jihomoravským hejtmanem

14. 6. 2022, Televize, Televizní noviny, TV Nova, TV Nova s.r.o., Zdeněk Hřib

Moderátor Rey Koranteng:

Tak a ve vysílání je s námi pražský primátor Zdeněk Hřib a jihomoravský hejtman Jan Grolich.

Moderátor Lucie Borhyová:

Dobrý večer. Pánové, pane primátore, první otázka směřuje na vás. Jste připraven na možnost, že vám ministr vnitra přikáže uprchlické centrum znovu otevřít, jak jsme teď slyšeli v reportáži?

Zdeněk Hřib /Piráti/ pražský primátor:

Tak člověk tady musí být asi touto dobou připraven úplně na cokoliv. Ale já bych opravdu byl rád, kdyby se přestalo řešit, proč nějaké věci nejdou, například proč nejde zavřít pražské asistenční centrum. A začaly se spíš řešit otázky, jako jak tu situaci reálně vyřešit, což je to, že nemůžeme registrovat přece ty lidi v místech, kde se o ně nemůžeme postarat, když jsou ty kapacity přeplněné. Opravdu je nutné najít dostatečné motivační faktory, motivační pobídky k tomu, aby se ti lidé přestěhovali do míst, kde ta kapacita zatím ještě je.

Moderátor Rey Koranteng:

Pane hejtmane, vy jste kritizoval rozhodnutí pražského magistrátu. Co se vám na něm nelíbí a jaký může mít uzavření jednoho centra v Praze dopad pro Jihomoravský kraj?

Jiří Grolich /KDU-ČSL/ hejtman Jihomoravského kraje:

Pro nás to dopad nebude mít žádný. My budeme fungovat pořád stejně. Já si myslím, že toto rozhodnutí není vůbec řešením té situace v Praze, protože i když se uzavře to asistenční centrum, tak lidé přicházející do Prahy se pořád mohou registrovat akorát jinde na pracovních místech cizinecké policie. Vízum dostanou, dostanou zdravotní pojištění, dostanou sociální dávku. 90 % lidí, které přicházeli na asistenční centrum, tak si samy zařídili ubytování, a to je prostě věc, kterou toto rozhodnutí nezmění. Ti lidé, pokud budou chtít žít v Praze, mají tam známé, mají tam nějakou pracovní příležitost, tak prostě budou bydlet Praze. A je jedno, jestli se zaregistrují v Brně, v Pardubicích nebo jestli využijí jiná místa v Praze, je to stejně budou moct udělat i bez asistenčního centra. Takže to vůbec řešení není.

Moderátor Lucie Borhyová:

Pane primátore, vy kritizujete kroky vlády. Co konkrétně podle vás tedy vláda zanedbala? A ještě nám řekněte, co teď s těmi uprchlíky bude?

Zdeněk Hřib /Piráti/ pražský primátor:

Tak na místě toho uzavřeného krajské asistenčního centra bude pochopitelně informační služba, která bude informovat lidi, který by se tam přece jen dostali, o tom, že ten jejich, tu jejich situaci je možné vyřešit na jiném místě. A já to, co říkám, je, že skutečně musí se tomu věnovat pan premiér jako skutečné vládní prioritě. Takže je nutné dosáhnout dvou věcí. Za prvé, aby vznikl ten motivační mechanismus pro to, aby bylo možné přestěhovat, jak říkají někteří nezávislí odborníci, například Daniel Hůle z Člověka v tísni, až 30 000 lidí z Prahy do jiných míst, kde ty kapacity teď jsou. Nemluvím jen o školství, mluvím také třeba o kapacitách pro bydlení. Tady v Praze masivně stoupají nájmy. To je dáno pochopitelně velkou poptávkou, která vznikla tím, že tady máme teď 90 000 uprchlíků, respektive spíše uprchlic s dětmi. A já říkám, ano, je naší povinností se o ty lidi postarat, ale pojďme to dělat efektivně, pojďme to dělat tak, abychom nevytvářeli za státní peníze problém, který pak budeme za státní peníze řešit. To znamená, z mého pohledu je nutné omezit to vyplácení těch dávek uprchlíkům v místech, která jsou už přetížená. A 2. věc je, co musí podle mě udělat pan premiér, je dosáhnout dohody se samosprávami, protože pochopitelně na těch místech, kam by se měli uprchlíci přesunout, jsou vždy nějací starostové, nějaká zastupitelstva a ty je potřeba v tom podpořit, aby měli podmínky pro to, aby se mohli o ty uprchlíky postarat.

Moderátor Rey Koranteng:

Ano, pane hejtmane, ta situace, kdyby ty dávky byly, ty příspěvky byly vypláceny v jiných krajích, řekněme nebo lokalitách, než je Praha, to by podle vás pomohlo situaci a případně byl by Jihomoravský kraj schopen absorbovat nějakou kapacitu, kterou už není schopna zvládnout Praha?

Jiří Grolich /KDU-ČSL/ hejtman Jihomoravského kraje:

Tak nejdříve si musíme říct, že několikrát zaznělo z Ministerstva vnitra, že na tuto variantu udělí právní analýzu a že to není možné vyplácet dávky jenom v některých regionech. Pan primátor to nechce slyšet, chce nějaké další právní analýzy, ale to odkládáme pořád to řešení prostě do neurčita nějakými právními analýzami. To je jedna věc. Druhá věc, i když se my se přestaly vyplácet ty sociální dávky v Praze, tak pro ty lidi, kteří bydlí a pracují v Praze, tak přece není problém si jednou za měsíc udělat výlet do Pardubic, do Plzně, do Brna, dostat tam 5000 a za měsíc si udělat ten výlet znovu. Pokud ti lidé chtějí žít v Praze, tak budou žít v Praze. A zatím ta navrhovaná opatření nejsou pro ně absolutně demotivační. Ten problém prostě řešit nebudou. Jezdí k nám lidé dokonce z Maďarska pro ty dávky, tak proč by nedojeli z Prahy do Pardubic například.

Moderátor Lucie Borhyová:

Dobře. Pánové, děkujeme za váš čas a přejeme vám hezký večer.

 

14. června 2022
14. června 2022